Kolik dlužíte a nevydává se někdo za vás? Pomůže nová služba

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
27. 4. 2014 10:04
Nová služba umožňuje nahlédnout do bankovního i nebankovního registru online. Jeden výpis je za 160 korun.
Padesát tisíc čtyři měsíce po splatnosti?! Ilustrační foto.
Padesát tisíc čtyři měsíce po splatnosti?! Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha – Zájemci o nahlédnutí do úvěrového registru mají novou možnost. Údaje z bankovního i nebankovního úvěrového registru, které provozuje společnost CRIF, lze nyní získat i online prostřednictvím webu kolikmam.cz.

Po registraci může zájemce získat takzvanou úvěrovou zprávu, kde je přehled všech úvěrových produktů (od hypotéky přes spotřebitelský úvěr až po kreditní kartu), které právě splácí. Může si tím jednak ověřit, že splácí své půjčky včas a nemá na nich žádný dluh. Ověření informací v úvěrových registrech se ale může hodit i tomu, kdo má podezření, že někdo zneužil jeho osobní údaje a vzal si půjčku "na něj".

Bez šedé zóny

Stoprocentní přehled však zájemce přesto nezíská. V úvěrových registrech totiž najde jen údaje bank, stavebních spořitelen a takzvaných značkových úvěrových společností. Pokud si na něj tedy někdo vezme půjčku u jedné z desítek tisíc společností s ručením omezeným, které půjčky poskytují v takzvané šedé zóně, v registrech tuto informaci nenajde.

Online úvěrová zpráva přes web kolikmam.cz vyjde na 160 korun. Platí se přitom zvlášť za výpis z bankovního (banky, stavební spořitelny) a nebankovního (úvěrové a leasingové firmy) registru - oba tedy přijdou na 320 korun.

I nadále lze samozřejmě žádat provozovatele registrů o klasický papírový výpis - jeden vyjde na 200 korun.

Pozor na CERD

Připomeňme, že vedle bankovního a nebankovního registru existuje také registr dlužníků Solus. V něm své údaje o prodleních se splátkami či úhradami faktur sdílejí vedle bank a úvěrových společností také například mobilní operátoři nebo energetické společnosti. I z tohoto registru je možné získat výpis zhruba za 200 korun.

Právě tyto tři registry využívají banky a úvěrové registry v případech, kdy prověřují takzvanou bonitu klienta, který žádá o úvěr. Z výpisů z těchto registrů tak může zájemce zjistit, proč mu například banka odmítla poskytnout úvěr.

Na těchto oficiálních registrech stále parazituje Centrální registr dlužníků (CERD), který také za několik stokorun nabízí výpis, který ale nemá žádné praktické využití. Jeho fungování detailně popsal online deník Aktuálně.cz již v roce 2010.

Najděte si nejvýhodnější půjčku podle sazby a poplatků! Zkuste nezávislý porovnávač.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy