Výnosy z nemovitostí klesají, ani víra nepomáhá

Hana Vorlíčková
25. 2. 2008 13:30
Analytici tvrdí, že zisky z komerčních budov neporostou
Foto: Reuters

Praha - Developerské firmy stále čelí určité nervozitě na realitním trhu. Výnosy z nemovitostí již nejsou tak vysoké jako před pěti a více lety. Přesto řada analytiků tvrdí, že zisky z komerčních budov, jako jsou dobře položené administrativní budovy, logistická a nákupní centra, by již  klesat neměly. S tím počítají i nemovitostní fondy.

Jejich zástupci tvrdí, že hodnota podílových listů se tak začne postupně zvedat.

Peníze uložené do nemovitostních fondů zatím moc nevydělávají. Vyplývá to z aktuálních čísel fondů Reico České spořitelny a Realtia.

Hodnota jednoho podílového listu Reico dosahovala před rokem 0,99 koruny, nyní je to přibližně 1,02 koruny.

Obdobná čísla vykazuje i konkurenční fond Realtia. Hodnota jejího podílového listu při vstupu na trh (září 2007) byla stanovena na jednu korunu. Do současné doby se zvedla na 1,01 koruny.

Čekání na lepší časy

Zástupci obou fondů však věří, že se situace změní.

"V poslední době panovala na realitním trhu určitá nervozita. Ta se však v posledních týdnech pomalu vytrácí," říká Martin Skalický, šéf Reico. Fondy chtějí tento rok investovat hlavně do komerčních nemovitostí. S bytovými projekty se nepočítá.      

"Brzy zařadíme do našeho portfolia pražský palác Anděl. Poté by se měla hodnota podílových listů zvednout. Očekáváme, že meziroční růst by měl dosáhnout alespoň pěti procent," říká Martin Sankot z fondu Realtia. 

V budoucnu chce fond Realtia investovat především do administrativních a obchodních center, a to nejen v Praze, ale i v krajských městech.

Zatímco v nemovitostních fondech je pro drobné investory určitá šance na výdělek, sólové realitní obchody s byty jednotlivcům moc peněz během pěti let nepřinesou. 

Drobní investoři nevydělají

"Ten, kdo mohl v devadesátých letech pronajmout byt, mohl během několika let vydělat slušné peníze. Nebylo výjimkou, že se za vydělané peníze dal koupit další byt. Takový scénář se však již opakovat nebude. Tržní nájemné ve vztahu k průměrným reálným platům totiž klesá," říká realitní makléř Zdeněk Sikora.

"Čína musí zajistit, aby se trh s nemovitostmi kvůli spekulantům nestal kasinem," říkají úředníci ministerstva stavebnictví.
"Čína musí zajistit, aby se trh s nemovitostmi kvůli spekulantům nestal kasinem," říkají úředníci ministerstva stavebnictví. | Foto: Reuters
Analýza nemovitostí:
Studie: komerční nemovitosti budou opět v kurzu

Navíc pražský trh s byty (tedy ten nejvýdělečnější) začíná být relativně nasycený. Byty se sice prodávají stále velmi dobře, ale sami developeři očekávají letos v hlavním městě pokles poptávky.

Spolu s tím budou klesat i ceny některých bytů. Výjimkou zůstanou pouze byty a rodinné domy v dobrých pražských lokalitách (a v okolí města) za ceny do deseti milionů korun. Velmi dobře se budou prodávat i luxusní byty.

Zájem o bydlení bude ale pravděpodobně stoupat v městech kolem Prahy a v krajských městech po celé zemi. I v těchto místech se dá kalkulovat s mírným růstem cen.

Rostoucímu zájmu o bydlení mimo Prahu pomáhají i různá lákadla hypotečních bank. Česká spořitelna například snížila v lednu sazby u hypoték, Hypoteční banka a Raiffeisenbank zase "odpouštějí" poplatek za poskytnutí úvěru. GE Money Bank zase poskytuje hypotéku s fixací na deset let za cenu jednoleté sazby.  

 

Právě se děje

před 16 minutami

Demonstrace proti Babišovi bude v úterý na Václavském náměstí v Praze, pak přijdou akce v regionech

Spolek Milion chvilek uvedl, že kvůli velkému zájmu musel přesunout úterní demonstraci v Praze z Karlova na Václavské náměstí. Hlavním požadavkem zůstává demise premiéra Andreje Babiše (ANO). Po pražské demonstraci, která se symbolicky uskuteční na Den lidských práv a začne v 18:00, budou následovat 16. a 19. prosince další protesty mimo hlavní město.

Původně chtěli aktivisté oznámit další protesty až v lednu, poslední vývoj kolem auditní zprávy Evropské komise týkající se premiéra a obnovení jeho trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo je ale přiměl svolat je ještě do konce roku. "Jeho problémy poškozují celou republiku. Trestně stíhaný člověk s obrovským střetem zájmů nemá v čele vlády co dělat," tvrdí Milion chvilek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy