Výjimka pro 140 000 lidí končí, platí daň z nemovitostí

Petr Kučera Petr Kučera
27. 5. 2010 16:32
Zvyšují se také sazby daně. Majitelé domů, bytů i pozemků tak zaplatí víc než dosud
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: stavbaroku.cz

Praha - Lidé, kteří platí daň z nemovitostí převodem z účtu nebo složenkou, by tak měli učinit nejpozději dnes nebo v pátek. Na účet finančního úřadu by totiž měla přijít nejpozději 31. května. Pokud je daň vyšší než pět tisíc korun, lze ji platit ve dvou splátkách - tu druhou do 30. listopadu.

Vypočtenou výši daně rozesílala daňová správa jako složenku v předchozích týdnech. Za platbu daňovou složenkou se na poště neplatí žádné další poplatky, platit lze ale i převodem z účtu nebo ještě v pondělí osobně na pokladně finančních úřadů.

Majitelé domů, bytů i pozemků letos zaplatí více peněz než dosud. Končí totiž osvobození od daně z nemovitostí pro nové domy a byty. Navíc sazba daně se zvyšuje na dvojnásobek, což se projeví ve většině měst a obcí.

Za pozdní zaplacení daně hrozí úroky z prodlení. Tomu, kdo nepodá daňové přiznání vůbec, ač měl, může finanční úřad zvýšit vyměřenou daň o 10 procent.

Daň nepřesahující 30 korun se nevybírá, výjimkou však jsou spoluvlastnické podíly na pozemcích. Tam se platí minimálně 50 korun, a to i kdyby skutečná daňová povinnost byla nižší.

Už i za novostavby

Zásadní novinkou je konec osvobození domů a bytů ve vlastnictví fyzických osob. Až dosud se z nich - po dobu 15 let od kolaudace - nemusela platit daň (stavby však musely sloužit k trvalému bydlení vlastníka nebo osob blízkých).

"Novinka se týká zhruba 140 tisíc poplatníků," řekl online deníku Aktuálně.cz mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Lidé, kteří nestihli vyčerpat celou patnáctiletou lhůtu, mají bohužel smůlu. I pro domy kolaudované třeba v roce 2006 tak platí, že počínaje letošním rokem nelze osvobození využít.

"Uplatněním nároku na osvobození v předchozích letech nevzniklo poplatníkovi automaticky právo na patnáctileté osvobození. Daň z nemovitostí se vyměřuje na každé zdaňovací období samostatně, a proto je možné, aby veškerá osvobození novostaveb skončila jednorázově," odůvodnil změnu exministr financí Miroslav Kalousek. Konec výjimky schválila sněmovna už v roce 2008.

Pokud se na vás vztahovalo osvobození od daně a letos vám skončí, nemusíte podávat daňové přiznání. Také vám by měla automaticky přijít složenka. Daňové přiznání podejte jen tehdy, jestliže vloni došlo k jiným změnám.

Dodejme, že pro stavby zkolaudované v roce 2008 nebylo možné osvobození využít ani po jeden rok. Změna zákona je totiž účinná od prosince 2008, takže se vztahovala na všechny, kdo podávali daňové přiznání podle stavu k 1. lednu 2009. Jen pro dříve zkolaudované stavby platilo přechodné ustanovení zákona, výslovně stanovující rok 2009 jako poslední, kdy lze osvobození využít.

Mimochodem, ani dříve se osvobození nevztahovalo na pozemky kolem novostavby.

Zvýšený výnos z daně jde do rozpočtů měst a obcí, v nichž se nemovitost nachází. "Celkem si díky konci tohoto osvobození polepší zhruba o 120 milionů korun," upřesňuje mluvčí ministerstva.

Každá ves jiný koeficient

Sazby daně z pozemků a staveb se pro rok 2010 zvýšily na dvojnásobek. U obytného domu i bytu tak činí dvě koruny za metr čtvereční. Beze změny zůstaly pouze sazby u staveb užívaných k podnikatelské činnosti a u zemědělských pozemků. Úplný přehled najdete na webu ministerstva financí.

"Výnos pro města a obce se díky zvýšení sazeb zvýší o zhruba tři miliardy korun ročně," upřesňuje mluvčí ministerstva Ondřej Jakob. Změna byla součástí takzvaného Janotova úsporného balíčku, schváleného sněmovnou vloni na podzim.

Základní sazbu mohou města a obce násobit dvěma koeficienty. Zatímco v Olomouci se tak výsledná daň oproti loňskému roku zvýší až osminásobně, někde naopak - díky snížení koeficientů - zůstane meziročně stejná (Liberec) nebo dokonce klesne (Hradec Králové). Ve většině velkých měst lidé zaplatí dvojnásobek oproti loňsku.

Také přehled koeficientů najdete na stránkách ministerstva financí, nicméně (nedostanete-li složenku s předepsanou částkou) nejjistější je zeptat se na vašem finančním úřadě či podívat se na jeho web.

Pokud se na vás vztahuje povinnost podat přiznání, můžete si stáhnout formulář nebo jej vyplnit elektronicky.

Přiznání do konce ledna

Daňové přiznání za rok 2010 bylo nutné podat nejpozději 1. února. Ale jen v případě, když ohledně vlastněných nemovitostí došlo k nějaké změně, nikoliv když "pouze" skončilo osvobození novostaveb.

Daň z nemovitostí je jedinou, která se platí předem. Pro její placení za rok 2010 je rozhodující vlastnictví už k začátku letošního roku - tedy stav v katastru nemovitostí k 1. lednu 2010.

Přiznání tedy podávají hlavně lidé, kteří vloni koupili či zdědili dům, byt nebo pozemek. Nezapomeňte nahlásit ani loňskou kolaudaci nebo další podobně významné změny. A ve vlastním zájmu oznamte finančnímu úřadu také prodej dříve vlastněné nemovitosti. Pozor i na možnou povinnost zaplatit daň z převodu nemovitostí nebo i daň z příjmů (podrobnosti ve starším článku).

Skončí i osvobození pro zateplené stavby

Od roku 2013 skončí také osvobození zateplených staveb. Dosud byly osvobozeny "na dobu pěti let od roku následujícího po provedení změny spočívající ve snížení tepelné náročnosti stavby stavebními úpravami, na které bylo vydáno stavební povolení".

Osvobození už ale mohou uplatnit jen lidé, kterým na něj vznikl nárok nejpozději v roce 2008, tedy před účinností novely zákona.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Nová silniční daň pro všechny? Politici už mají jasno
Daně za vlády ČSSD: Co ve volebním programu nenajdete
Pronajímáte či prodáváte byt? Pozor na daňové přiznání

"Uvedené ustanovení způsobovalo v praxi problémy, poplatníci daně požadují osvobození podle tohoto ustanovení, třebaže nesplňují jeho podmínky, zejména stavební povolení. Nejde tedy o drobnější úpravy nebo udržovací práce," vysvětlilo ministerstvo financí při schvalování změny v roce 2008.

V praxi docházelo k tomu, že poplatník zateplil pouze část stavby, uplatnil nárok na osvobození na dobu pěti let, a po uplynutí této doby provedl další dílčí stavební úpravu nebo třeba jen výměnu oken (a přestože neměl ani stavební povolení, opět požadoval osvobození na dobu pěti let).

Nadále však mají být osvobozeny stavby, kde došlo ke změně systému vytápění přechodem z pevných paliv na systém využívající obnovitelné energie solární, větrné, geotermální, či biomasy. "Tato změna je šetrná k životnímu prostředí a její zavedení je pro poplatníky poměrně finančně náročné," vysvětlilo ministerstvo financí. I toto osvobození je pětileté.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Tisíce lidí platí zbytečně vyšší daně. Patříte mezi ně?
Daň plaťte dřív, než ji spočítáte. Skončí ta absurdita?
Daňové ráje a pekla najdete i v Česku. Podívejte se kde
 

Právě se děje

Další zprávy