Vyděláte víc než soused? Velký přehled mezd je tu

Petr Kučera Petr Kučera, pek
16. 2. 2010 14:25
Podívejte se na výsledky nejnovějšího průzkumu společnosti Robert Half International
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Mzdy v Česku kvůli krizi nerostou. U některých pozic dokonce klesly - dokonce i tam, kde v minulosti rostly v řádu desítek procent. Výjimkou je oblast financí a účetnictví, kde se mzdová úroveň zásadně nemění. Vyplývá to z dnes zveřejněného průzkumu Salary & Benefits Guide 2009-2010 mezinárodní personální agentury Robert Half.

"Nejvýznamnější snížení - až na úroveň roku 2007 - se projevilo u nástupních mezd na pozicích vyžadujících nižší praxi," říká Aleš Křížek, ředitel společnosti Robert Half pro Českou republiku.

Průzkum se zabýval oblastmi financí a účetnictví, obchodu a marketingu, informačních technologií a telekomunikací. Zaměřil se také na oblast administrativy, lidských zdrojů, zákaznického servisu, logistiky, práva a na technické pozice. Neobsahuje tedy údaje například z dělnických profesí. "Údaje se týkají hlavně Prahy a okolí," doplnil Křížek.

I přes krizi chybějí odborníci s praxí

Napříč všemi obory nicméně stále trvá nedostatek odborníků s dlouholetou praxí. "Tato neuspokojivá situace na trhu práce je důsledkem opatrnosti na straně firem i uchazečů. Nejvíce cenění specialisté, kteří stoprocentně splňují současné vysoké nároky firem, totiž práci aktivně nehledají. Nechtějí podstoupit riziko spojené se změnou zaměstnání," vysvětluje Křížek.

Na konkrétní trendy a výši mezd v jednotlivých oborech se podívejte v grafice:

S uchazeči, kteří zaměstnání aktivně hledají, zaměstnavatelé ale podle průzkumu nejsou spokojeni. I přes skutečnost, že jsou tito uchazeči ochotni nastoupit za výrazně nižší mzdu než v minulosti.

Kvůli tomu prožívají těžké časy absolventi bez praxe. "Firmy totiž v současnosti preferují odborníky, kteří již mají požadované zkušenosti, nejlépe z konkrétního odvětví, a mohou danou pozici zastávat okamžitě," dodává Křížek.

K největšímu propouštění kvůli krizi došlo hlavně v oblastech marketingu a lidských zdrojů.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
95 tisíc zaměstnanců přiznalo plat: průměrně 22 321 Kč
Vyšší zdanění bohatých? Letos přijdou o desetitisíce
Mzdy v textilním průmyslu zůstanou na loňské úrovni
Zaměstnanci drah mají své jisté. Mzdy jim neklesnou
 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy