Vydělají na vládních úsporách lichváři? Je to možné

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
26. 4. 2012 14:50
Dopady vládních reforem se nepochybně odrazí i na trhu úvěrů, říká Michal Mejstřík
Foto: Aktuálně.cz

Praha – Očekávaná úsporná opatření a s nimi spojené ekonomické dopady nejsou pro české domácnosti povzbudivé a mohou nastartovat novou vlnu úvěrování, na kterém budou vydělávat především lichváři. Varuje před tím projekt Navigátor zodpovědného úvěrování, jehož vedoucí osobností je známý ekonom Michal Mejstřík.

Pesimistickému scénáři mají nahrávat také poslední údaje Českého statistického úřadu, podle kterých se již téměř každý desátý občan Česka, včetně dětí a důchodců, nachází v pásmu příjmové chudoby. Ta byla v Česku statistiky vymezena jako příjem kolem sedmi až devíti tisíc hrubého měsíčně na hlavu v dvou- až tříčlenné rodině.

A právě vyšší daně a třeba plánované propouštění ve státní správě může do pásma chudoby dostat i další lidi.

„Zoufalí lidé dělají zoufalé činy, a ty v oblasti financí a úvěrování mohou mít negativní dopad na celé další generace,“ podotýká profesor Mejstřík.

Přísnější pravidla

Do krizové situace nemusí tyto lidi přivést jen neuvážený nákup třeba televize na úvěr. Potřeba půjčky může vzniknout i tam, kde se neočekávaně porouchá pračka nebo lednice. „Dopady vládních reforem se nepochybně odrazí i na trhu domácích spotřebitelských úvěrů,“ říká Mejstřík.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Počet úvěrů v Česku dál roste, pochvalují si banky
Z pár korun obrovský dluh? Před vymahačem dorazí výzva
Nový šéf exekutorů: Spočítejte si, kolik nám zaplatíte

Upozorňuje přitom na to, že značkoví věřitelé budou stále velmi pečlivě hlídat své podmínky poskytování úvěrů. Ty společnosti zpřísnily už v roce 2009, když se v Česku objevila ekonomická krize, s cílem své klienty nepředlužovat. I když situace nyní není stejná jako před třemi lety, opatrnost je na místě.

Jak ale Mejstřík dodává, „pro potenciální dlužníky to není dobrá zpráva a měli by se zamyslet nad skutečnou potřebou svého zadlužování a nad možnými poskytovateli půjček.“ Pokud je odmítnou renomované instituce, znamená to, že jejich rodinný rozpočet už nemusí unést další výdaje na splátku úvěru, a raději by měli hledat cestu, kde ušetřit na svých výdajích – například na drahém měsíčním paušálu za telefon nebo poplatku za kabelovou televizi.

„A komu to prospěje? Šedé zóně, tj. lichvářům a úvěrovým predátorům, kteří se již nyní zaměřují na dlužníky odmítnuté renomovanými institucemi,“ varuje Mejstřík před možným vývojem situace. Šedá zóna nejčastěji nabízí úvěry lidem bez práce nebo zadluženým natolik, že nejsou schopní splácet své úvěry. Nabízí jim úvěry se sazbou v řádu stovek procent a téměř likvidačními postihy v případě opožděných splátek.

 

Právě se děje

Další zprávy