Vybíráte si práci? 13 profesí, které mají budoucnost

Petr Jemelka Petr Jemelka, jem
3. 2. 2010 13:15
Nejperspektivnější povolání příštích deseti let možná leckoho překvapí
Ranní káva nad Financial Times.
Ranní káva nad Financial Times. | Foto: Reuters

New York - Jen několik rozhodnutí v životě je důležitějších než volba povolání. V zaměstnání trávíme zhruba třetinu života, takže vybrat dobře je klíčové.

Pomoci může například analýza zveřejněná severem Yahoo! Finance. Její autor, odborník na trh práce, podle několika kritérií vybral třináct profesí, jejichž volba by měla v příštích deseti letech zaručit úspěch. Uvažuje sice o americkém trhu práce, ale sami poznáte, že většina jeho rad sedí i pro Evropu, či dokonce Česko.

Co bylo kritériem pro výběr profesí? Pravděpodobnosti, že si udržíte příjmy alespoň na úrovni střední třídy, společenská prestiž a kvalita života (tedy kolik hodin denně a v jakém prostředí budete pracovat). Výsledky možná leckoho překvapí…

Vyšší vládní úředník

Rozhodně se prý neztratíte, pokud budete mít jako státní zaměstnanec na starosti oblast bezpečnosti, energetiky či zdravotnictví.

Co se týče konkrétních pozic, doporučuje server Yahoo! Finance nechat se státem zaměstnat jako programový analytik, programový manažer nebo vedoucí oddělení. Nutno dodat, že zde má autor namysli především americké prostředí velkých federálních úřadů, a tak je v případě, že budete hledat místo na českém ministerstvu, brát v tomto bodě doporučení s jistou rezervou.

Manager vysoké školy

Jistotou v době krize je dobrý post na soukromé vysoké škole.

Úředník na schodech
Úředník na schodech | Foto: Produkce

Lidé, kteří mají obavy o své zaměstnání, chtějí nalézt práci nebo chtějí mít výhodu oproti konkurenci, si často chtějí prohloubit vzdělání a jsou ochotni za to dobře zaplatit. Analýzy pochopitelně výslovně nezmiňuje jedno české specifikum: že pozici soukromých škol je v americkými nesrovnatelná, hlavně finančně. A také že se tituly v USA tolik nekupují.

Pracovník analytické společnosti

O všemožné analýzy a prognózy je ve světě stále větší zájem. Tím větší, čím firmy poznávají, že krizi mohou zvládnout jen s dokonalou znalostí trhu, konkurence a především svých zákazníků. Kdo bude umět zjišťovat nálady kupujících, vyhraje.

Manažer specialista na expanzi

Při hledání práce na této pozici může být výraznou výhodou znalost mandarínštiny, hindštiny, bengálštiny, ruštiny, portugalštiny či arabštiny. Ano, to jsou jazyky, jimiž se mluví v zemích donedávna označovaných jako rozvojové trhy. Časy se ale mění, z takzvaných rozvojových států přicházejí do vyspělé Evropy i USA noví investoři a ti potřebuji dobrou orientaci a znalce domácího prostředí. Platí to i naopak - firmy plánující expanzi na trhy, které se rychleji otřepou z krize, budou potřebovat manažery se znalostí tamních jazyků.

Psychoterapeut

Už není pravda, že každý Američan potřebuje svého psychoanalytika. Podobný životní styl, hlavně stres, si "pořídili" už také Evropané. Spojíte-li tuto kategorii se znalostí, jak pečovat o starší a o seniory, máte v budoucnu o práci postaráno.

Péče psychoterapeuta je čím dál tím vyhledávanější a tento trend se už objevuje i u nás. 

Imigrační pracovník

S tím, jak se zvyšuje počet přistěhovalců a jak se s globalizací čím dál více na jednom místě mísí lidé z odlišných kulturních prostředí, roste také potřeba nějak řešit integraci nových přistěhovalců do společnosti. Je tedy pravděpodobné, že bude zájem o pracovníky, kteří v tomto ohledu schopni pomoci.

Výzkumný pracovník

Expertní znalost jednoho či dvou z následujících oborů Vám prakticky zaručí, že v budoucnu nebudete bez práce. Je dobré se učit fyziku, matematiku, nebo molekulární biologii. A pohybovat se v prostředí vývoje softwaru či hardwaru.

Zdravotně informační pracovník

Předpokládá se, že během krátké doby budou všechny údaje o našem zdravotním stavu uchovávány v elektronické podobě. Na základě jejich vyhodnocení (opět elektronického) se bude stanovovat diagnóza a postup léčby, doporučovat dieta apod.

Optik

Zrak je nejdůležitějším smyslem a podle toho je péče o něj placena. Optik má většinou velké procento spokojených zákazníků, dobrý a stálý příjem a nemusí se na svou profesi tak dlouho připravovat.

Genetický poradce

S tím jak se nám daří postupně rozklíčovávat genetický kód, roste i zájem o jeho analýzy. Ti kdo umí v DNA číst, nám totiž mohou poradit, jak se máme chovat, abychom předešli nejrůznějším zdravotním komplikacím, ke kterým máme v DNA predispozice.

Veterinář

Veterinář má relativně vysoký plat, nepotřebuje praktikovat tak dlouhou dobu, jako lékaři a zároveň má při léčení méně starostí s papírováním. Nevýhodou naopak je, že mu pacienti nesdělí, co je trápí.

Ranní káva nad Financial Times.
Ranní káva nad Financial Times. | Foto: Reuters
Čtěte také:
Těchto devět profesí brzy vymře. Je nám líto
Česká povolání bez budoucnosti. Pošťáci vymřou
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy