Vraťte poplatek za úvěr, říká bance i finanční arbitr

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
1. 5. 2013 13:45
Klienti dosáhli dalšího úspěchu ve sporu o paušál za vedení úvěrového účtu
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Banky prohrály další důležitou bitvu ve sporu o poplatek za vedení úvěrového účtu. Po prvních dvou rozhodnutích tuzemských soudů se proti nim postavil také Finanční arbitr České republiky.

V prvním sporu vedeném u této specializované instituce rozhodl, že Komerční banka vybírala poplatek neoprávněně a musí jej klientovi vrátit. Banka musí současně zaplatit pokutu podle zákona o finančním arbitrovi ve výši 15 tisíc korun.

Proti nálezu finančního arbitra, respektive arbitryně Moniky Nedělkové, může nyní banka podat námitky. Pokud je arbitr zamítne, může banka ještě rozhodnutí napadnout žalobou u soudu. Soud ji pak buď zamítne, nebo svým rozhodnutím nahradí rozhodnutí finančního arbitra.

"Využijeme všech dostupných právních prostředků, abychom toto rozhodnutí zvrátili," řekla online deníku Aktuálně.cz mluvčí Komerční banky Monika Klucová.

Neplatné, protože neurčité

Finanční arbitr dospěl k závěru, že ujednání o poplatku je neplatné pro jeho neurčitost podle paragrafu 37 občanského zákoníku.

„Klient a banka srozumitelně projevili svou vůli uzavřít mimo jiné i část smlouvy o úvěru představující dohodu o spravování úvěru, avšak již tuto vůli neprojevili určitě co do obsahu takového závazku. Ač po provedeném výkladu finanční arbitr dospěl k závěru, že pod pojem spravování úvěru lze podřadit konkrétní bankovní služby, současně dospěl k závěru, že závazek k poskytování takových bankovních služeb byl v tomto případě sjednán samostatně a vedle ujednání o spravování úvěru," uvádí zpráva arbitrova úřadu.

„Za takové situace, kdy obsah spravování úvěru nebyl dohodou smluvních stran blíže vymezen, ani nebyla zjištěna shodná vůle stran závazkového vztahu v otázce obsahu tohoto závazku, finančnímu arbitrovi nezbylo než konstatovat, že závazek ke spravování úvěru je neurčitý, neboť ani výkladem nebylo možné určit jeho obsah. Smluvní ujednání zakládající povinnost klienta k úhradě poplatku za spravování úvěru je tak podle ustanovení § 37 odst. 1 občanského neplatné, neboť je neurčité," uvedl finanční arbitr.

K soudu míří desítky tisíc sporů

Finanční arbitr dále upozornil, že vydání prvního nálezu ve sporu o poplatek za vedení úvěrového účtu/správu úvěru neznamená, že všechny další případy, kterých momentálně řeší více jak tři stovky, budou posuzovány shodně.

Foto: Jan Langer
Čtěte také:
Objev: Poplatek za úvěr bance odmítl i druhý český soud
Sporný poplatek chce zpět více jak čtvrt milionu lidí
Průlom: Banka musí vrátit poplatky, rozhodl první soud

Podle zákona může finanční arbitr u řešeného poplatku rozhodovat jen spory týkající se spotřebitelských úvěrů, nikoliv hypoték. I to je jeden z důvodů, proč naprostá většina dalších chystaných sporů, které se budou počítat minimálně v řádech desítek tisíc, míří k soudům.

I ty už v minulých měsících rozhodly, že banky tento poplatek vybíraly v rozporu se zákonem. Online deník Aktuálně.cz jako první informoval o obou dosud známých rozsudcích.

Komerční banka na poplatku trvá

Detaily k aktuálnímu rozhodnutí finanční arbitr nezveřejnil, udělá tak až poté, co bude celé řízení pravomocně skončeno. Přesto už je zřejmí, že první spor u finančního arbotra prohrála Komerční banka. Na facebookovském profilu iniciativy Jdeto.de, za kterou stojí právník Petr Němec, se objevila následující zpráva.

"Vítězství nad KB! Dneska mi přišel do datové schránky nález Finančního arbitra, dle kterého je mi Komerční banka povinna vrátit 80 Kč (jeden měsíční poplatek za vedení spotřebitelského úvěru) do 3 dnů od právní moci nálezu a jako bonus uhradit sankci 15 000 Kč."

Reakce Komerční banky se shoduje s jejími předešlými stanovisky ke sporu o úvěrový poplatek. "Rozhodnutí Finančního arbitra budeme samozřejmě detailně analyzovat. Nicméně, jsme přesvědčeni o tom, že poplatky za správu úvěru jsou účtovány plně v souladu s příslušnými smlouvami s klienty, a dle našich právních analýz i plně v souladu s českým právem," řekla online deníku Aktuálně.cz mluvčí banky Monika Klucová.

"Využijeme proto všech dostupných právních prostředků, abychom toto rozhodnutí zvrátili. Rozhodnutí Finančního arbitra není pravomocné, zcela určitě proti němu podáme námitky," dodala Klucová.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady!

 

Právě se děje

Aktualizováno před 14 minutami

Volejbalistky prohrály duel o bronz v Evropské lize

České volejbalistky zůstaly v Evropské lize pod stupni vítězů. V dnešním utkání o bronz ve Final Four hraném v bulharském Ruse podlehly Španělkám 2:3 po setech 26:28, 25:10, 25:23, 16:25 a 10:15 v super tie-breaku. Titul získaly přemožitelky Češek ze sobotního semifinále Bulharky, které porazily Chorvatsko 3:1.

"Je to pro nás zklamání. Věřili jsme v medaili, byli jsme nastartovaní a chtěli jsme urvat, když ne obhajobu, tak nějakou placku. Na Španělky jsme si věřili, byli jsme na ně výborně připraveni, ale bohužel turnaj nás nezastihl v optimální formě," řekl asistent trenéra Martin Hroch.

Volejbalistky v prvním setu zpočátku ztrácely, ale do koncovky šly s náskokem 23:21. O ten sice přišly, vzápětí si postupně vybojovaly tři setboly, ale ani jednou neuspěly. Dvakrát se připravily o šanci ukončit set zkaženým servisem. Naopak Španělky při první šanci setbol využily.

Ve druhém setu se Češkám povedlo od úvodních výměn odtlačit soupeřky od sítě a vybudovaly si šestibodový náskok, který narůstal. Univerzálka Orvošová zvýšila už na 20:9 a hra Španělek se rozpadla. Třetí set byl znovu vyrovnaný a tentokrát Češky koncovku zvládly.

Ve zbytku utkání ale působily unaveněji a měly problém se prosadit v útoku. Ve čtvrtém setu prohrávaly 12:17 a střídání nepomohla. Do rozhodujícího tie-breaku nastoupila základní šestka, ještě snížila z 4:8 na 7:8, ale po sérii nedůrazných smečí slavily bronz soupeřky.

"Nám pak trošku došly síly," řekla kapitánka Andrea Kossányiová k obratu v utkání po třetím setu. "Asi je brzo to soudit. Celou dobu hrajeme jako tým a dneska jsme jako tým nehrály."

Na výkonu týmu už se mohla projevit únava po náročném programu. "Je to pravděpodobné. Holky to táhnou společně třetí měsíc, navíc chybí Míša Mlejnková a je pravda, že jsme to všechno hráli na šest sedm lidí a v závěru nám došly baterky, jak se říká," uvedl Hroch. Volejbalistky mají za sebou úspěšnou kvalifikaci mistrovství Evropy a Evropskou ligu.

Po oddychu se začnou připravovat na ME, které se uskuteční od 18. srpna do 4. září. Ve skupině B se utkají v Plovdivu s domácím Bulharskem, Polskem, Německem, Španělskem a Řeckem.

Final Four Evropské ligy volejbalistek v Ruse (Bulharsko):

O 3. místo:

ČR - Španělsko 2:3 (-26, 10, 23, -16, -10)

Rozhodčí: Geldofová (Niz.), Luts (Belg.). Čas: 134 min. Diváci: 2100.

Sestava a body ČR: Kossányiová 13, Trnková 14, Orvošová 13, Hodanová 13, Šimáňová 9, Valková 1, libero Dostálová - Svobodová 1, Kojdová 2, Bajusz, Nová 3. Trenér: Athanasopulos.

Nejvíce bodů Španělska: Montorová 24, Escamillaová 23.

Finále:

Bulharsko - Chorvatsko 3:1 (-22, 22, 17, 20).

Zdroj: ČTK
Další zprávy