Voda v Praze zdraží o víc než desetinu, rozhodli radní

ČTK ČTK
11. 12. 2012 16:20
Získané peníze mají jít do obnovy vodohospodářské sítě a tvorby nové
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Zuzana Hronová

Praha - Vodné a stočné v Praze od ledna zdraží o 11,07 procenta na 64,65 koruny bez DPH za metr krychlový. "Rozhodli o tom radní města," řekl radní Radek Lohynský (ODS). Nyní Pražané platí 58,21 korun bez DPH za metr krychlový.

Získané peníze budou podle Lohynského investovány do tvorby nové a obnovy nynější vodohospodářské sítě a do fondu, kde se shromažďují peníze na budoucí stavbu nové čistírny odpadních vod.

"Na obnovu vodovodní infrastruktury by mělo každý rok jít deset procent, Praha ale dává jen tři procenta, takže propad je značný," uvedl radní.

Průměrné stáří pražské vodovodní sítě je 40 let, kanalizační sítě 52 let. Poruchovost je častá. "Aby se tento stav změnil, je třeba ročně obnovit více než 50 km sítě oproti stávajícím necelým 20 kilometrům," doplnil Lohynský.

Postup zvyšování vodného a stočného určuje smlouva mezi pražským magistrátem, Pražskými vodovody a kanalizacemi (PVK) a Pražskou vodohospodářskou společností (PVS). Nejprve novou cenu schvalují představenstva a dozorčí rady PVK a PVS.

Pražské vodovody a kanalizace zásobují vodou přes 1,24 milionu obyvatel Prahy a okolí a zaměstnávají více než 1100 lidí. Firma je členem skupiny Veolia Voda, největší vodohospodářské společnosti na světě. Její česká pobočka je největší společností na tuzemském vodohospodářském trhu.

Pražská vodohospodářská společnost je správcem vodohospodářského majetku hlavního města Prahy, úpravny vody Želivka a zdroje pitné vody Káraný. Stoprocentním vlastníkem společnosti je město. To je také vlastníkem veškerého infrastrukturního majetku. Pražské vodovody a kanalizace platí za pronájem vodárenské a kanalizační infrastruktury Praze nájem.

Praha chce převzít asi desetinu vodohospodářské infrastruktury od společnosti Veolia, od listopadu 2013 by chtěla provozovat vodní zdroje v Káraném a Želivce.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Dálnice D35 mezi Přáslavicemi a Velkým Újezdem je po opravě průjezdná už oběma směry. Ve směru na Brno se jezdí od 15:00, od 21:30 i na Ostravu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy