Vláda chce zastavit odírání lidí, kteří si berou půjčky

Petr Kučera Petr Kučera, pek
18. 5. 2009 13:40
Vláda odmítla poslanecké návrhy na regulaci lichvy. Chystá totiž vlastní návrh podle evropské směrnice
Kdy jde ještě o normální podnikání, a kdy už o lichvu? (ilustrační foto)
Kdy jde ještě o normální podnikání, a kdy už o lichvu? (ilustrační foto) | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Vláda dnes nepodpořila dva poslanecké návrhy ČSSD a KDU-ČSL, které chtěly bojovat proti nepřiměřeným úrokům u půjček. Chystá totiž vlastní zpřísnění regulace. V připomínkovém řízení už je nový zákon o spotřebitelském úvěru, připravený ministerstvem průmyslu a obchodu ve spolupráci s ministerstvem financí.

"Česká republika je vázána evropskou směrnicí o spotřebitelských úvěrech z loňského dubna," připomíná ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová. Do poloviny příštího roku, kdy směrnice začne být účinná, musí Česko "harmonizovat" svoji národní legislativní úpravu. Proto ministryně dala přednost této komplexnější regulaci před poslaneckými návrhy.

Nehledě na vládní nesouhlas však můžou o dalším osudu návrhů ČSSD a KDU-ČSL rozhodnout poslanci, pokud nepočkají na zavedení evropské směrnice do českého práva.

Více povinných informací

Připravovaný zákon o spotřebitelském úvěru, vycházející ze směrnice EU, má začít platit v prvním čtvrtletí 2010. "Zlepší informovanost spotřebitelů," shrnuje hlavní přínos mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Tomáš Bartovský.

Co nový zákon přináší?

Firmy budou muset nově poskytovat úplné informace o všech poplatcích spojených s úvěrem, skryté poplatky se nepřipouštějí. "Přesně také definujeme vzorec, podle kterého se počítá Roční procentní sazba nákladů. Zahrne všechny poplatky, aby měl spotřebitel skutečné srovnání," upřesňuje Bartovský. Zákon také zavede povinnost pravidelně informovat o změnách v úrokové sazbě.

Novinkou mají být i standardizované předsmluvní informace. "Všechny údaje budou stejně výrazné, žádné drobné písmo u všeobecných smluvních podmínek," upřesňuje Bartovský. Spotřebitel získá právo na kopii návrhu smlouvy o úvěru, kterou pak může projít s odborníkem. Zároveň získá právo od smlouvy do 14 dnů odstoupit bez udání důvodů.

Zákon také zavede princip odpovědného úvěrování s cílem zabránit předlužování spotřebitelů. Poskytovatelé spotřebitelských úvěrů budou muset povinně prověřovat "finanční zdraví" žadatele a jeho schopnost splácet.

KDU-ČSL: Stačí omezit úrokovou sazbu

Poslanci KDU-ČSL navrhli letos na jaře uzákonit nejvyšší povolenou úrokovou sazbu. Hranice by se odvíjela od lombardní sazby, kterou stanovuje Česká národní banka. Podle návrhu poslance Pavla Severy by roční úrok poskytnutého úvěru nesměl přesáhnout její sedminásobek. Při aktuální lombardní sazbě 2,5 procenta by tedy maximální úrok činil 17,5 procenta ročně.

Jestliže by poskytovatel úvěru tuto hranici překročil, nehrozila by mu "jen" peněžní sankce nebo neplatnost sjednané smlouvy. Nově by jej bylo možné obvinit z lichvy podle trestního zákoníku, takže by mu hrozilo i vězení. Právníci však namítají, že trestného činu se může dopustit jen konkrétní člověk, nikoliv právnická osoba (firma).

Tomáš Prouza z poradenské společnosti Partners navíc upozorňuje, že takovou zákonnou regulaci lze snadno obejít. "Není totiž nic jednoduššího, než že stanovím nízkou úrokovou sazbu - a vedle toho budu účtovat vysoké měsíční poplatky," říká. Nestačí tedy jen omezit úrokovou sazbu, ale takzvaný ukazatel RPSN, tj. celkové náklady na úvěr.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Boj proti lichvě: Lidovci a ČSSD chtějí předběhnout ODS
 Jak na dluhy? Odpovídal šéf Poradny při finanční tísni
Neplatičů přibývá, nárůst bankrotů hrozí firmám i lidem

Regulace podle Sobotky

Sociální demokraté už ve svém návrhu berou v úvahu zmíněný ukazatel RPSN. Tedy celkové roční náklady, spojené s poskytnutím půjčky nad rámec splátek jistiny. "Kromě úroků zahrnuje také další související poplatky," říká stínový ministr financí Bohuslav Sobotka.

Podle ČSSD by se tato hranice odvíjela od repo sazby, stanovované Českou národní bankou. Ta v současnosti činí 1,5 procenta. U půjček do 9 999 korun by hranice RPSN činila 30 procentních bodů nad repo sazbu, celkem tedy 31,5 procenta. U půjček mezi deseti až třiceti tisíci by se k repo sazbě připočítávalo maximálně 25 procentních bodů. Půjčky nad 30 tisíc korun by pak mohly mít RPSN maximálně 20 procent nad repo sazbou.

Sobotka chce také omezit dosavadní možnost, aby se spory ohledně spotřebitelských úvěrů řešily v rozhodčím řízení namísto běžného soudu. Poskytovatelé úvěrů toho podle něj mnohdy zneužívají.



Foto: Aktuálně.cz
Půjčky v době krize: Kdy se vysoký úrok stává lichvou?
Jak o nepřiměřených úrocích rozhodovaly české soudy? Kdy se smlouva řídí občanským a kdy obchodním zákoníkem? Víte, jaký je rozdíl mezi úrokem z prodlení a úrokem jako odměnou za půjčku? Čtěte srozumitelný přehled současné právní úpravy!

 

Právě se děje

Další zprávy