Vklady z končící kampeličky WPB se většině lidí vrátí

ČTK ČTK
3. 7. 2014 13:40
Do záložny WPB Capital vložilo asi 11 tisíc střadatelů zhruba pět miliard korun, říká její likvidátor.
Foto: WPB.cz

Praha - Do končící záložny WPB Capital vložilo asi 11 000 střadatelů zhruba pět miliard korun. "Většina pravděpodobně dostane zpět celý vklad," řekl dnes právní zástupce likvidátora Jiří Hartmann.

WPB se dostala do problémů loni a letos v červnu definitivně přišla o licenci. Podle České národní banky (ČNB) poskytovala úvěry v řádech desítek milionů účelově založeným obchodním společnostem. Peníze následně putovaly řetězcem transakcí zpět do družstevní záložny.

Protože je rozhodnutí o odebrání licence již pravomocné, musí záložna zahájit kroky k úhradě všech závazků. Do likvidace bude ale zapojen i Fond pojištění vkladů. Peníze v záložně jsou u fondu ze zákona pojištěny včetně úroků do výše 100 000 eur (asi 2,7 milionu korun) na jednoho člena záložny. "Je tedy velice pravděpodobné, že drtivá většina vkladatelů bude odškodněna v celé výši vkladu," uvedl Hartmann.

Omezení od loňského května

WPB Capital od loňského května nesměla na základě předběžného opatření centrální banky přijímat nové vklady a poskytovat nové úvěry. "Současným členům doporučuji, aby si zřídili nové účty u jiných finančních institucí. Klienti, kteří mají podepsanou úvěrovou smlouvu, musí i nadále úvěr splácet dle splátkového kalendáře. V případě neuhrazení celé výše splátek nebo jejich úplného nehrazení bude spořitelní družstvo pohledávky vymáhat soudní cestou," oznámil likvidátor Jiří Švihla.

WPB Capital poskytovala podle ČNB úvěry v řádech desítek milionů korun účelově založeným obchodním společnostem. Peníze se pak dostávaly zpět do záložny ve formě dalších členských vkladů vedoucích pracovníků WPB nebo obchodních společností z její holdingové skupiny. Záložna údajně zároveň obcházela limity angažovanosti, a to prostřednictvím nákupu cenných papírů, což jí zákon zakazuje.

Podle České televize policie obvinila 17 představitelů WPB Capital kvůli údajně nezákonným machinacím uvnitř firmy. Podle obchodního ředitele záložny Michala Čejky se jedná o další z řady vykonstruovaných kauz.

Padla i největší záložna MSD

WPB není jedinou záložnou, která měla v posledních letech potíže. ČNB na konci loňského roku odňala licenci Metropolitnímu spořitelnímu družstvu. Jako důvod uvedla banka závažné nedostatky v podnikání záložny. Drtivá většina klientů již dostala vyplacenu pojištěnou část svých úspor. Celkem se jedná zhruba o 12 miliard korun, což je druhá nejvyšší výplata v historii Fondu pojištění vkladů po náhradách pro klienty zkrachované Union banky v roce 2003.

 

Právě se děje

Další zprávy