Spoření pro lidi, kteří chtějí mít něco v ruce. Vkladní knížky čeká modernizace, zájem o ně trvá

Olga Skalková Olga Skalková
16. 4. 2018 13:32
Přestože je nabízejí jenom dvě významnější banky a neběží na ně žádná reklama, lidé u sebe mají více než jeden a půl milionu vkladních knížek.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Shutterstock

Praha - Ani možnost založit si spořicí účet nebo termínovaný vklad prostřednictvím internetu, často s vyšší úrokovou sazbou, neodrazuje část Čechů od vkladních knížek - jedné z nejstarších forem spoření.

V oběhu jich je více než jeden a půl milionu, přestože z významnějších bank nabízejí vkladní knížky už jen dvě - Česká spořitelna a Poštovní spořitelna. A přestože neběží ani žádné propagační kampaně na tyto tradiční papírové "sešitky".

"Jde o produkt, který je stále oblíbený mezi našimi klienty," říká Filip Belant, ředitel pobočkové sítě České spořitelny, která nyní eviduje celkem téměř 1,15 milionu vkladních knížek s celkovým objemem úspor zhruba 60,5 miliardy korun.

 "Klienti si na vkladní knížce cení zejména toho, že se jedná o jediný "hmotný" produkt, který si mohou odnést domů," říká Přemysl Hanzelka, ředitel Poštovní spořitelny. Ta jich eviduje téměř půl milionu.

Obě banky chtějí vkladní knížky nejen držet v produktové nabídce, ale zároveň přemýšlejí, jak je víc přiblížit 21. století. Chtějí také snížit náklady, které jsou s nimi spojené, a přitom nepřijít o tradiční klienty.

"Rádi bychom majitelům vkladní knížky nadále umožnili, aby na ně mohli snadno peníze vkládat a vybírat," říká Belant z České spořitelny. Dostupnost peněz z vkladních knížek je pro ni důležitým tématem. Její pobočková síť se v posledních letech zmenšila a banka část z nich plánuje předělat na bezhotovostní pobočky, kde služby živého pokladníka nahrazuje bankomat, případně vkladomat.

Na vkladní knížky mohou lidé peníze vkládat i elektronicky z jiného účtu nebo prostřednictvím vkladomatu. Většina majitelů vkladních knížek jsou ale starší lidé a využívá k tomu nadále kamenné pobočky. A především: Výběr peněz z vkladní knížky je možný jen pokladnách bankovních poboček.

Česká spořitelna nyní u vybraných klientů sonduje, jak by přijali, kdyby dostali "plastovou" vkladní knížku namísto papírové.

"Máme možnost z ní udělat jednak ryze digitální produkt - to znamená, že klient místo ní získá kartu se svým jménem, která bude fungovat jako klasická platební karta k účtu. Další variantou by bylo to, že v každé papírové vkladní knížce bude čárový kód, kterým se po naskenování v bankomatu majitel identifikuje, a přes kartu, kterou k ní dostane, by pak z ní rovněž peníze mohl vybírat a vkládat," popisuje směr možného vývoje Belant.

"Dřív než v příštím roce s ,plastovými´ vkladními knížkami ale nepřijdeme. Musíme se ještě podívat, jaká je struktura těchto klientů a zda majitelé vkladních knížek nepotřebují nějakou formu asistence z naší strany, aby je dál rádi využívali," vysvětluje Belant.

Přechod na "plastové" vkladní knížky může klientům přinést i větší dostupnost tradiční služby. "Klienti by nemuseli čekat, až se jejich pobočka otevře, využívali by k tomu mnohem širší síť bankomatů," dodává Belant.

Konkurenční Poštovní spořitelna má pro majitele vkladních knížek k dispozici síť více než tří tisíc pošt, na nichž mohou hotovost vkládat i vybírat. Jejich dostupnost pro klienty řešit nemusí. I ona však potvrzuje, že tradiční produkt chce zmodernizovat.

Zatím prozrazuje jen jednu chystanou změnu. "Protože někteří majitelé vkladních knížek vlastní i další produkty Poštovní spořitelny, chtěli bychom jim ve střednědobém horizontu například zpřístupnit údaje o vkladní knížce v elektronickém bankovnictví. Klient si tak bude moci udělat celkový obrázek o svých úsporách, produktech a všech financích na jednom místě," říká Hanzelka.

V nabídkách ostatních bank se dnes vkladní knížky už téměř nevyskytují, s výjimkou malých Raiffeisenbank im Stiftland eG a Waldviertler Sparkasse von 1842 AG.

Knížky musely postupně ustoupit spořicím nebo termínovaným účtům, které jsou i přes současné nízké sazby většinou výhodněji úročené. Úroková míra se u vkladních knížek pohybuje - v závislosti na délce výpovědní lhůty a výši denního zůstatku - od 0,1 do jednoho procenta ročně. Oproti jiným spořicím produktům, na nichž se úroky připisují měsíčně nebo čtvrtletně, se u vkladní knížky připisují ročně.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 8 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy