Viry útočí na bankovní konta, u klientů ČS uspěly

Kateřina Štíchová
29. 3. 2008 15:15
Spořitelna ví o pěti klientech v ohrožení
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Nejen podvodné emaily, ale i nový typ viru v podobě trojského koně -tzv. pharming- se snaží z počítačů klientů několika bank získat přihlašovací údaje do internetového bankovnictví, nejčastěji si na mušku ale podvodníci berou Českou spořitelnu. Bránit se před tímto nebezpečím je možné nainstalování antivirového programu.

"Momentálně víme o jediném klietovi, u něhož došlo k úniku dat díky pharmingu," řekl Aktuálně.cz David Lorenc, šéf internetového bankovnictví České spořitelny. "Další čtyři klienti banku kontaktovali s tím, že se jejich počítač choval nestandardně. Zda došlo k nějakému úniku dat, zatím prošetřujeme," dodal.

Foto: Aktuálně.cz
Ptali jste se online šéfa internetového bankovnictví ČS:
Expert živě: Zneužije obchodník vaši kartu? Reklamujte

Pharming či distribuce virů a trojských koní jsou vedle phishingu další podvodné techniky. Mají společné to, že se snaží obejít bezpečnostní technologie a bez vědomí uživatele se instalovat do počítače, například při brouzdání po internetu.

Vše se aktivuje ve chvíli, kdy se uživatel hlásí na stránky internetového bankovnictví.

Uživatel se tak dostane na stránky předem připravené podvodníky, nikoli na stránky banky. Podvržená stránka má jediný účel - vylákání citlivých údajů k jejich zneužití.

"Pokud máte počítač takto napaden, může se internetbanking chovat nestandardně. Může požadovat údaje, které běžně k přihlášení nepotřebují," vysvětluje Lorenc.

A zároveň doporučuje ihned jakoukoli činnost na stránce ukončit a odhlásit se z aplikace. Rozhodně je potřeba také kontaktovat banku a nahlásit jí problém.

Banka se zároveň rozhodla pomoci klientům a na svých internetových stránkách zveřejnila podrobné informace o phishingu a pharmingu spolu s odkazy na některé volně dostupné antivirové programy.

Foto: Česká spořitelna
Chcete vědět více? Podívejte se:
Jak se nenechat chytit rhybářem na udici

Zároveň také Česká spořitelna prodloužila tzv. časový zámek při změně telefonního čísla v internetovém bankovnictví, jako další krok k bezpečnějšímu přímému bankovnictví. 

"Při změně telefonního čísla pro zasílání autorizačních a také potvrzujících zpráv se změna telefonního čísla nově provede až po 24 hodinách, narozdíl od dosavadních dvanácti," vysvětluje Kristýna Havligerová, tisková mluvčí banky.

Prodlouží se tím doba, po kterou může klient zareagovat, pokud zjistí, že se někdo pokusil změnit jeho zadané číslo mobilního telefonu pro zasílání SMS zpráv.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Tisícovky lidí v Drážďanech demonstrovaly proti Pegidě

Tisícovky lidí večer v Drážďanech demonstrovaly proti radikálnímu hnutí proti islamizaci Pegida a proti předsedovi durynské organizace protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD) Björnu Höckemu. Do ulic saské metropole vyšly také tisíce stoupenců Pegidy.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Tunisko nejspíš čekají předčasné volby, potvrdil tamní prezident

Tuniský prezident Kaís Saíd potvrdil záměr vypsat předčasné volby v případě, že nová vláda nezíská důvěru. Sestavením kabinetu je momentálně pověřený někdejší ministr financí Iljás Fachfách, kterého Saíd navrhl v lednu poté, co jeho předchozího kandidáta parlament neschválil. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Nejlepšími sportovci roku jsou Messi, Hamilton a Bilesová

Držiteli trofeje Laureus pro nejlepší sportovce minulého roku jsou argentinský fotbalista Lionel Messi, britský pilot formule 1 Lewis Hamilton a americká sportovní gymnastka Simone Bilesová. Ta obhájila loňské prvenství, ocenění označované za sportovního Oscara poprvé získala už v roce 2016. Messi s Hamiltonem, kteří v mužské části ankety dostali stejný počet hlasů, zvítězili poprvé.

Hamilton, jenž se loni pošesté stal mistrem světa F1, převzal trofej od bývalého francouzského fotbalového trenéra Arsénea Wengera. Messi, který je v dvacetileté historii ankety prvním vítězným zástupcem kolektivního sportu, ani Bilesová se dnešního vyhlášení v Berlíně nezúčastnili.

Bilesová na loňském světovém šampionátu rozšířila sbírku zlatých medailí o dalších pět, v 22 letech už má na kontě rekordních 19 titulů. V anketě dostala přednost před americkou lyžařkou Mikaelou Shiffrinovou, jamajskou sprinterkou Shelly-Ann Fraserovou-Pryceovou, japonskou tenistkou Naomi Ósakaovou, americkou fotbalistkou Megan Rapinoeovou a americkou běžkyní Allyson Felixovou.

Mezi muži se do finálové nominace dostali kromě Messiho s Hamiltonem i keňský maratonec Eliud Kipchoge, španělský tenista Rafael Nadal, španělský motocyklový jezdec Marc Márquez a americký golfista Tiger Woods.

V kategorii Návrat roku zvítězila německá pilotka formule 3 Sophia Flörschová, která se po těžkém zranění páteře dokázala vrátit k závodění. Za průlom roku byl oceněn kolumbijský cyklista Egan Bernal, vítěz Tour de France. Týmem roku jsou jihoafričtí ragbyoví mistři světa, nejlepší v akčních sportech je americká snowboardistka Kim Chloeová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy