Většina rodičů dětem spoří. Hlavně na bydlení a studia

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
17. 8. 2010 13:42
Nejoblíbenějším nástrojem spoření je to stavební.

Praha - Naprostá většina rodičů se snaží vytvořit svým dětem finanční rezervu. Peníze pro ně ukládá 90 procent rodičů v České republice, v nadpoloviční většině případů volí pro tento účel stavební spoření.

Ve svém průzkumu to zjistila Raiffeisen stavební spořitelna spolu se servery Svět bydlení a Rodina.cz.

Rodiče chtějí průměrně shromáždit přibližně 200 tisíc korun. Třiašedesát procent z nich volí stavební spoření, jen minimum pak běžný účet nebo vkladní knížku.

Právě budoucí bydlení je nejčastějším důvodem, proč lidé peníze svým potomkům spoří. Stejně častým účelem je však financování budoucího studia.

Výsledek průzkumu spořitelny odpovídá letošnímu zjištění společnosti Ipsos Tambor pro soutěž Zlatá koruna. Podle něj dávají spoření před investicemi nebo půjčkami přednost čtyři pětiny Čechů.

Důvodem je i to, že investičním nástrojům řada lidí nerozumí. Například systému podílových fondů nerozumí dvě třetiny respondentů březnového průzkumu. Naopak fungování stavebního spoření nechápe pouze osm procent dotázaných.

Čtěte také:

Omezení stavebního spoření: Slovensko ho raději zrušilo

Konec výhod u hypoték? Zaplatíte o tisícovky vyšší daň

Spořicí účty: Za peníze v bance dostanete opět méně

 

Právě se děje

před 38 minutami

Slovenští autodopravci oznámili ukončení blokád hranic

Unie autodopravců Slovenska ve středu večer oznámila, že ukončila protestní shromáždění na hraničních přechodech. Uvedla, že tak učinila po zákroku policie. Dopravci od úterý znovu blokovali mimo jiné některé hraniční přechody s Českem. Jejich protesty na hranicích zkomplikovaly například výrobu ve slovenské továrně francouzské automobilky PSA, které vázly dodávky ze zahraničí.

Slovenská vláda nepřistoupila v plné míře na požadavky unie ohledně výrazného snížení silniční daně a také zvýšení slev z mýtného. V obou těchto oblastech ale učinila ústupky, na nichž se dnes zástupci ministerstev dopravy a financí dohodli s větší organizací autodopravců Česmad Slovakia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy