Veřejnou zakázku nelze získat bez korupce, tvrdí firmy

Petr Kučera Petr Kučera, pek
17. 2. 2010 13:30
Úřady si berou provizi 16 procent, vyplynulo z průzkumu mezi podnikateli

Praha - Tři pětiny šéfů malých a středních podniků se domnívají, že veřejnou zakázku nelze v Česku získat bez korupce, tedy bez úplatku, provize či různých požitků. Vyplývá to z průzkumu, který uskutečnila Asociace malých a středních podniků mezi téměř 550 společnostmi.

Jen devět procent firem ale přiznalo, že kvůli získání zakázky už skutečně úplatek nabídly. Případnou ochotu k úplatku uvedla více než čtvrtina firem.

Průměrná výše provize dosahuje podle průzkumu téměř 16 procent, pokud jde o zakázky veřejného sektoru. U zakázek zadávaných soukromým sektorem jde prý o devět procent, přičemž podle téměř tří čtvrtin firem je v privátní sféře možné získat zakázku i bez provize či úplatku.

Už jsme naštvaní

Tři čtvrtiny účastníků průzkumu se domnívají, že velké firmy mají trh rozparcelovaný a dohodnutý. Podle 60 procent dotázaných jsou výběrová řízení většinou nastavena tak, že je předem znám vítěz a konkurenční nabídky jsou takzvaně jen do počtu.

Téměř polovina (44 procent) podnikatelů by byla ochotna veřejně vystoupit v případě, že se dozvědí o korupčním jednání, i když to pro ně znamená velké riziko ohledně šancí na další zakázky. "Naštvanost mezi firmami je už vysoká," vysvětluje ředitelka Asociace malých a středních podniků Eva Svobodová.

Zveřejněte víc informací!

Nejúčinnějším opatřením ke snížení korupce by podle podnikatelů bylo povinné zveřejňování ceny nabídek a kompletních obchodních podmínek - s touto "zbraní" souhlasí 83 procent společností. Mnoho zadavatelů z řad veřejného sektoru se přitom zveřejňování bližších informací brání s odkazem na údajné obchodní tajemství.

Tři čtvrtiny společností vnímá jako efektivní krok zavedení takzvané černé listiny korupčníků, k níž došlo od letošního roku.

Asi pětina respondentů míní, že nejúčinnějším opatřením proti korupci je zavedení tvrdších sankcí.

Naopak jako nejméně efektivní hodnotí podnikatelé institut spolupracujícího obviněného, navrhovaný současným ministrem vnitra Martinem Pecinou. Cílem institutu spolupracujícího obviněného a korunního svědka je motivace pachatele k odhalení celého rozsahu trestné činnosti výměnou za snížení trestu nebo i zastavení stíhání.

Průzkumu se účastnilo 547 majitelů malých a středních firem s pěti až 250 zaměstnanci z průmyslu, služeb a stavebnictví z celé České republiky. Na výběru vzorku dotazovaných společností spolupracoval Český statistický úřad, na přípravě dotazníku se podílela i organizace Transparency International Česká republika.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Tisíce firemních webů porušují zákon, nejsou kompletní
Titul Nejlepší firma je téměř pro všechny. Za pár korun
Podnikatelé opět musí platit zálohy na daň, úleva končí
 

Právě se děje

Další zprávy