Velký přehled: Kde vám zdraží dovolená a kde zlevní?

Petr Kučera Petr Kučera
4. 6. 2010 12:25
Chorvatská kuna zlevnila, thajský baht vyjde dráž

Praha - Dovolená placená v eurech vás letos může vyjít o trochu levněji než vloni. Alespoň podle porovnání současných kurzů s loňskými.

"Levněji než vloni nakoupíte také chorvatskou, tuniskou, bulharskou nebo rumunskou měnu," říká analytik Tomáš Volf ze společnosti Citfin, která aktuální porovnání připravila.

Naopak výrazně dražší oproti loňsku jsou thajský baht, americký dolar, egyptská libra či ruský rubl. Prodraží se i Kuba, Seychely, Srí Lanka nebo Maledivy a obecně všechna místa, kde se platí americkým dolarem.

Porovnání se týká výhradně měn, nikoliv cen zboží a služeb v jednotlivých zemích nebo zájezdů.

Podobné porovnání před pár dny zveřejnila také UniCredit Bank s využitím dat OECD, Eurostatu a ČNB. Vedle kurzů přihlédla také k růstu cen v jednotlivých zemích.

Podle UniCredit letos nákupy na dovolené oproti loňsku ve většině nejnavštěvovanějších zemí zlevní. Přispělo k tomu hlavně posílení koruny po jejím loňském propadu. Nicméně drtivá většina nejnavštěvovanějších zemí zůstává pro Čechy i nadále dražší než tuzemsko.

Nejvíce si polepší turisté při nakupování na Slovensku. Naopak s největším příplatkem proti loňsku musí počítat Češi trávící dovolenou v Maďarsku. Podrobnější porovnání najdete v tomto článku.

Foto: Josef Poneš
Čtěte také:
Koruna posílila, pomohla jí šance na reformní vládu
Dovolená v cizině zlevnila, za korunu si koupíte víc
Dovolená v Řecku je nejlevnější v historii. Víme proč
Na dovolenou se pojistíte levněji. Nově i přes bankomat
 

Právě se děje

před 6 hodinami

TOP 09 povede do voleb Pekarová Adamová, schválil výbor

TOP 09 v rámci koalice Spolu s ODS a KDU-ČSL povede do sněmovních voleb předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová, která bude zároveň v čele společné kandidátky v Praze. Výkonný výbor dnes večer schválil kandidáty pro všechny kraje, informovala strana po skončení jednání. Debata se podle informací ČTK vedla zejména o pražské kandidátce, kde členové výboru prohodili kandidáty na třetím a čtvrtém místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy