Varování před bublinou sílí. Tak strmý růst jsem ještě neviděl, říká ekonom k hodnotě bitcoinu

Jaroslav Krejčí
7. 12. 2017 15:20
Cena bitcoinu překročila 14 tisíc dolarů. Podle expertů se jedná o bublinu, která dříve či později splaskne. Znepokojení nad spekulativní mánií vyjádřil například i jihokorejský předseda vlády, před investicemi varoval i šéf francouzské centrální banky.
Automat na bitcoiny (ilustrační foto).
Automat na bitcoiny (ilustrační foto). | Foto: Reuters

Praha - Hodnota bitcoinu dál prudce roste, ve čtvrtek poprvé překonala hranici 14 tisíc dolarů. Tržní hodnota všech bitcoinů v oběhu tak už překonala 250 miliard dolarů. Tempo růstu přitom zrychluje.

Ještě na začátku letošního roku se cena pohybovala okolo jednoho tisíce dolarů, před dvěma lety byla přibližně 400 dolarů.

Analytici a ekonomové stále více hovoří o bublině. Objevují se například přirovnání k "tulipánové horečce" ze 17. století či vývoji cen technologických akcií na americké burze Nasdaq na přelomu tisíciletí.

Po obou zmíněných bublinách následoval prudký propad cen. Stejně tomu může být i v případě nejznámější virtuální měny.

"Jde o nebezpečnou spekulativní bublinu. Ještě nikdy jsem neviděl graf investičního nástroje s tak strmě rostoucí křivkou," řekl před několika dny stanici CNBC ekonom Stephen Roach, který vyučuje na Yaleově univerzitě a v minulosti byl hlavním ekonomem významné investiční banky Morgan Stanley.

"Stejně jako všechny bubliny i tahle jednou skončí. Cena se propadne a ten, kdo do trhu vstoupil mezi posledními, dopadne nejhůř," dodal Roach.

Růst bitcoinu v posledních týdnech.
Růst bitcoinu v posledních týdnech. | Foto: Reuters

Všechny příznaky bubliny má trh s bitcoiny i podle analytiků londýnské makléřské společnosti CMC Markets. Podle nich je však nemožné předpovědět, kdy dojde ke splasknutí.

Jako jeden z důvodů nynějšího prudkého růstu se uvádí zahájení obchodování s termínovanými kontrakty na burzách v Chicagu - CME a CBOE. K tomu dojde v nejbližších dnech.

Podle expertů to dodává investicím do této virtuální měny na legitimitě i u lidí, kteří dosud měli pochyby a váhali. Obě burzy totiž - na rozdíl od běžných bitcoinových burz, kterých jsou po celém světě desítky - podléhají přísnější regulaci.

Leonhard Weese, prezident hongkongské bitcoinové asociace, se však domnívá, že cenu žene vzhůru obyčejná hamižnost investorů a jejich obava, že pokud nenakoupí teď hned, přijdou o příležitost vydělat v krátkém čase velké peníze.

Velmi populární jsou spekulace na vzestup bitcoinu zejména v Japonsku a v Jižní Koreji. Například korejské bitcoinové burzy mívají až pětinový podíl na denních objemech obchodů. Souvisí to s popularitou spekulace na finančních trzích mezi tamními obyvateli. Znepokojení nad spekulativní mánií již dokonce vyjádřili i korejský premiér a regulátor finančního trhu.

V závěru minulého týdne varoval před investicemi do bitcoinů dokonce i guvernér francouzské centrální banky Francois Villeroy de Galhau. Podle něj se nejedná o měnu ani o kryptoměnu.

"Jde o nástroj spekulace. Hodnota bitcoinu a jeho extrémní cenová volatilita nemají žádné ekonomické opodstatnění, a navíc za něj není nikdo zodpovědný," varoval šéf Banque de France na konferenci v Pekingu.

Důležitým faktorem je i omezená nabídka bitcoinů. Jejich množství je totiž algoritmem omezeno na konečných 21 milionů kusů. V současné době jich je "vytěženo" již něco přes 16 milionů, přičemž počet roste jen předem daným a pomalým tempem. Počet vydaných bitcoinů by sice měl dosáhnout svého stropu až po roce 2100, předem stanovené maximum však už nepůjde zvýšit.

Rychlý cenový růst doprovázený občasnou velkou kolísavostí hodnoty má i negativní dopad na akceptaci bitcoinu jako platidla. Významný on-line prodejce her Steam ve středu oznámil, že pozastavil přijímání plateb v bitcoinech. Důvodem je velké kolísání kurzu a příliš vysoké poplatky za transakce v bitcoinech.

Video: Peníze do rukou státu nepatří. Bitcoin je první skutečně svobodná měna, říká hacker

Šifrování, anonymizace a kryptoměny umožňují nejen opravdovou ochranu soukromí i majetku, ale také obranu proti cenzuře, říká Jan Hubík v DVTV Apel. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 1 minutou

Británie se omluvila za opomíjení padlých příslušníků jiných ras

Británie se omluvila za nedostatečné připomínání asi 350 tisíc černošských a asijských padlých vojáků bojujících za britské impérium ve světových válkách. Informovala o tom agentura Reuters. Důvodem jejich přehlížení patrně byl "všudypřítomný rasismus", říká zpráva, kterou nechala zpracovat Komise Společenství pro válečné hroby (CWGC).

Nezávislé vyšetřování dospělo k závěru, že stovky tisíc obětí z 1. světové války většinou z Afriky a Blízkého východu nebyly připomínány jménem, nebo nebyly připomínány vůbec.

CWGC usiluje o to, aby se na všechny padlé vojáky v obou světových válkách vzpomínalo stejně - bez ohledu na hodnost, náboženství nebo rasu. Britský ministr obrany Ben Wallace dnes v parlamentu řekl, že není pochyb o tom, že předsudky sehrály svou roli v některých selháních Imperiální komise pro válečné hroby, která byla předchůdkyní CWGC.

"Jménem Komise Společenství pro válečné hroby a vlády, tehdy i dnes, se chci omluvit," řekl Wallace. Vyjádřil také "hlubokou lítost", že náprava situace trvala tak dlouho.

Zdroj: ČTK
Další zprávy