Vadí vám bankovní poplatky? V pátek můžete protestovat

Petr Kučera Petr Kučera, pek
27. 2. 2009 15:50
Za jediný den prý banky vyberou na poplatcích až 100 milionů
Foto: bankovnipoplatky.com

Bojkot bankovních poplatků vyhlásil na pátek 27. února provozovatel webu BankovníPoplatky.com Patrik Nacher. Lidé by podle něj neměli po celý den provádět žádné bankovní operace, za něž jejich finanční ústav vybírá poplatek - až na výjimky jde hlavně o příkazy k úhradě, výběry z bankomatu, vklad na účet a podobně.

„Poprvé jsme protest vyhlásili vloni," říká Nacher. Proč zrovna konec února? „Poslední den nejkratšího měsíce roku si vybrali čtenáři webu jako symbol toho, že bankovní poplatky peníze klientů také krátí," vysvětluje. Letos se bojkot uskuteční už v pátek, protože poslední den února připadá na sobotu.

Sto milionů denně

Cílem akce je podle Nachera upozornit na problematiku bankovních poplatků v České republice. „Za jeden kalendářní den vyberou banky v tuzemsku na poplatcích v průměru téměř sto milionů korun," upřesňuje.

Vloni se k akci připojily také dva finanční ústavy - mBank a skupina Fio. Oba se zúčastní i letos.

Právě mBank se stala první tuzemskou bankou, která nevybírá poplatky za vedení běžného účtu, za příchozí či odchozí platby ani za většinu dalších úkonů.„Každý, kdo si během soboty 28. února na kterémkoliv mKiosku zažádá o půjčku nebo kreditní kartu, dostane od nás tričko jako dárek," říká mluvčí banky Pavla Renčínová. Dárek však nedostanou ti, kdo si zažádají přes internet.
 
Fio pak klientům připíše bonus ve výši jedné koruny za alespoň jednu uskutečněnou tuzemskou bezhotovostní operaci zaúčtovanou na korunovém běžném účtu k 27. únoru. „Klienti u nás za běžné služby neplatí po celý rok, v tento den dokonce za svou aktivitu dostanou symbolický dárek," dodává mluvčí finanční skupiny Fio Ján Franek.

Poplatky mizejí jen pomalu

Klienti bank nejvíce kritizují zpoplatnění vkladů na účet. Argumentují, že právě z vkladů banka žije a měly by tedy za ně být vděčné.

V prvním ročníku ankety o nejabsurdnější poplatek zvítězil poplatek za příchozí platbu, ve druhém pak platba za výběr z bankomatu vlastní banky. Před rokem zvítězil poplatek za vedení běžného účtu. „Na většinu takto kritizovaných poplatků pak banky různými způsoby reagovaly. Ať už jejich snížením, úpravou či úplným zrušením," dodává Nacher, jehož web anketu provozuje.

Absurdní poplatek za nadměrný vklad

Největším favoritem letošního ročníku ankety o nejabsurdnější bankovní poplatek je zatím platba za nadměrný vklad. „Banky jej nazývají různě, například jako poplatek za zpracování hotovosti," upřesňuje Nacher.

Do finálového kola dále postoupily také poplatek za vklad na přepážce na vlastní účet, platba za připsání úroku, poplatek za vložení variabilního či specifického symbolu do příkazu k úhradě a také poplatek za předčasně splacený úvěr. Hlasovat lze do konce února.
 

 

Právě se děje

Další zprávy