V registru dlužníků se objevíte snadněji. I kvůli plynu

Petr Kučera Petr Kučera
7. 3. 2011 16:32
Novým členem sdružení SOLUS se stala společnost RWE Zákaznické služby
Plynový hořák
Plynový hořák | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Sdružení SOLUS, provozovatel stejnojmenného registru, získalo dalšího významného člena. Data o neplatičích mu bude nově předávat i společnost RWE Zákaznické služby, součást koncernu RWE dodávajícího plyn i elektřinu.

Kromě řady bank, leasingových či "splátkových" společností už jsou členy registru také energetická společnost E.ON, mobilní operátoři O2, T-Mobile, Vodafone i MobilKom (U:fon) či provozovatel obchodního řetězce Makro.

Po vstupu RWE se počet členů registru SOLUS rozšíří na pětatřicet. "Je velmi pravděpodobné, že k dalšímu rozšíření členské základny dojde již příští měsíc. Ke konci letošního roku bychom mohli atakovat hranici 40 členů," říká tajemník sdružení Jan Stopka.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Registr dlužníků: Zaplatíte za výpis, který je k ničemu
Půjčka bez registru? Zákon zpřísnil, hrozí pokuta
Hypotéce zadarmo se raději vyhněte, můžete prodělat

Registr podle Stopky působí preventivně. Loni svůj dluh po splatnosti uhradilo přibližně 370 tisíc lidí. "Přibližně pětina z nich byla mimo vší pochybnost motivována snahou uzavřít další smluvní závazek, neboť splacení v krátké době předcházel a poté následoval dotaz jiného člena sdružení do registru," vysvětluje Stopka.

SOLUS eviduje pouze klienty, kteří měli v posledních letech výraznější problémy se splácením půjčky nebo účtů. I proto se mu říká negativní registr, čím se liší od "konkurenčních" registrů BRKI a NRKI.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Průmyslová výroba v únoru klesla jen mírně, dařilo se i stavebnictví. Dopady pandemie ještě nebyly znát

Průmyslová výroba v Česku letos v únoru zpomalila meziroční pokles z lednových 1,2 procenta podle revidovaných údajů na 0,9 procenta. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). K poklesu přispěly podle statistiků hlavně výroba a rozvod energií nebo výroba strojů a zařízení. Do výroby v únoru ještě podle ČSÚ výrazněji nezasáhla pandemie koronaviru. 

Stavební produkce v Česku předminulý měsíc meziročně reálně vzrostla o 5,3 procenta, meziměsíčně se po vyloučení sezonních vlivů nezměnila. Ani v tomto případě není podle statistiků dopad epidemie koronaviru a s ním spojených omezení v únorových datech za stavebnictví zatím patrný. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy