V registru dlužníků se objevíte snadněji. I kvůli plynu

Petr Kučera Petr Kučera
7. 3. 2011 16:32
Novým členem sdružení SOLUS se stala společnost RWE Zákaznické služby
Plynový hořák
Plynový hořák | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Sdružení SOLUS, provozovatel stejnojmenného registru, získalo dalšího významného člena. Data o neplatičích mu bude nově předávat i společnost RWE Zákaznické služby, součást koncernu RWE dodávajícího plyn i elektřinu.

Kromě řady bank, leasingových či "splátkových" společností už jsou členy registru také energetická společnost E.ON, mobilní operátoři O2, T-Mobile, Vodafone i MobilKom (U:fon) či provozovatel obchodního řetězce Makro.

Po vstupu RWE se počet členů registru SOLUS rozšíří na pětatřicet. "Je velmi pravděpodobné, že k dalšímu rozšíření členské základny dojde již příští měsíc. Ke konci letošního roku bychom mohli atakovat hranici 40 členů," říká tajemník sdružení Jan Stopka.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Registr dlužníků: Zaplatíte za výpis, který je k ničemu
Půjčka bez registru? Zákon zpřísnil, hrozí pokuta
Hypotéce zadarmo se raději vyhněte, můžete prodělat

Registr podle Stopky působí preventivně. Loni svůj dluh po splatnosti uhradilo přibližně 370 tisíc lidí. "Přibližně pětina z nich byla mimo vší pochybnost motivována snahou uzavřít další smluvní závazek, neboť splacení v krátké době předcházel a poté následoval dotaz jiného člena sdružení do registru," vysvětluje Stopka.

SOLUS eviduje pouze klienty, kteří měli v posledních letech výraznější problémy se splácením půjčky nebo účtů. I proto se mu říká negativní registr, čím se liší od "konkurenčních" registrů BRKI a NRKI.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Basketbalistky čeká na ME Francie, Rusko a Chorvatsko

České basketbalistky se na červnovém mistrovství Evropy utkají v základní skupině D ve Štrasburku s domácí Francií, Ruskem a Chorvatskem. Rozhodl o tom dnešní los ve Valencii, kde turnaj vyvrcholí. V případě úspěchu se tam svěřenkyně trenéra Štefana Svitka budou stěhovat na semifinále či zápasy o konečné umístění.

před 21 minutami

Praha poskytne šest bytů Bělorusům pronásledovaným režimem

Pražský magistrát poskytne šest bytů běloruským občanům, kteří se stali obětí represí režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Čtyři byty jsou určeny pro rodiny a dva byty pro jednotlivce. Nájemné bude 180 korun za metr čtvereční měsíčně. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Praha v minulosti podpořila opozici v Bělorusku například vyvěšením vlajky na magistrátu a nasvícením Petřínské rozhledny. O byty město požádal odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

"Stojím za svobodným Běloruskem a demokratickými hodnotami a odsuzuji násilí proti tamním obyvatelům. Teď se navíc ze symbolické roviny posouváme ke konkrétním krokům," uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ve většině případů se podle dokumentu jedná o rodiny v mladším produktivním věku. Stát běloruským občanům nabídne podporu sociálních pracovníků, tlumočníka nebo pomůže se zaplacením prvních nájmů a základním vybavením bytů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy