V registru dlužníků se objevíte snadněji. I kvůli plynu

Petr Kučera Petr Kučera
7. 3. 2011 16:32
Novým členem sdružení SOLUS se stala společnost RWE Zákaznické služby
Plynový hořák
Plynový hořák | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Sdružení SOLUS, provozovatel stejnojmenného registru, získalo dalšího významného člena. Data o neplatičích mu bude nově předávat i společnost RWE Zákaznické služby, součást koncernu RWE dodávajícího plyn i elektřinu.

Kromě řady bank, leasingových či "splátkových" společností už jsou členy registru také energetická společnost E.ON, mobilní operátoři O2, T-Mobile, Vodafone i MobilKom (U:fon) či provozovatel obchodního řetězce Makro.

Po vstupu RWE se počet členů registru SOLUS rozšíří na pětatřicet. "Je velmi pravděpodobné, že k dalšímu rozšíření členské základny dojde již příští měsíc. Ke konci letošního roku bychom mohli atakovat hranici 40 členů," říká tajemník sdružení Jan Stopka.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Registr dlužníků: Zaplatíte za výpis, který je k ničemu
Půjčka bez registru? Zákon zpřísnil, hrozí pokuta
Hypotéce zadarmo se raději vyhněte, můžete prodělat

Registr podle Stopky působí preventivně. Loni svůj dluh po splatnosti uhradilo přibližně 370 tisíc lidí. "Přibližně pětina z nich byla mimo vší pochybnost motivována snahou uzavřít další smluvní závazek, neboť splacení v krátké době předcházel a poté následoval dotaz jiného člena sdružení do registru," vysvětluje Stopka.

SOLUS eviduje pouze klienty, kteří měli v posledních letech výraznější problémy se splácením půjčky nebo účtů. I proto se mu říká negativní registr, čím se liší od "konkurenčních" registrů BRKI a NRKI.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Skokani vynechají i další závody SP, řeší se návrat z Finska

Čeští skokani na lyžích neabsolvují po nedělním závodu ve finské Ruce ani Světový pohár v Nižním Tagilu v tomto týdnu. Zatímco ostatní týmy dnes odletěly speciálem do Ruska, Češi po pozitivním testu Filipa Sakaly na koronavirus zůstávají ve Finsku v karanténě a řeší se jejich přesun domů.

Sakala, který v létě nemoc covid-19 prodělal, měl pozitivní test v neděli. Ostatní závodníci Viktor Polášek, Vojtěch Štursa a Čestmír Kožíšek sice byli negativní, ale museli také do karantény.

"Jsou na hotelu, každý musel do svého pokoje a jednáme, kdy je finská hygiena pustí do Česka. Snad to vyjde. Situace se vyvíjí každou hodinu," řekl ČTK za vedení skokanského úseku lyžařského svazu Jan Baier.

Další zprávy