V Praze byty podražily o 16 procent, v Ostravě o 50

Dominik Jandl
19. 5. 2008 11:50
Trh rezidenčního bydlení loni lámal rekordy
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Rezidenční trh v České republice se v minulém roce rozvíjel rekordně snad ve všech možných ohledech. Rostly jak ceny nemovitostí a nájmy, tak i počet nových bytů a zahájených staveb.

Důkazem rekordního roku je i počet poskytnutých hypoték. Ten v meziročním srovnání stoupl o plných 24 procent a dosáhl téměř 78 tisíc.

"Dalšími faktory, které pozitivně ovlivnily růst rezidenčního trhu, byly vynikající kondice české ekonomiky a její expanze, rostoucí příjmy a připravenost Čechů realizovat finančně náročné transakce," zhodnotil minulý rok Jarrod Epps, vedoucí oddělení rezidenčních nemovitostí King Sturge.

Čtěte také: Poptávka po bydlení klesá, tisíce bytů zůstávají volné

Vyplývá to z tiskové zprávy společnosti King Sturge, jež analyzuje vývoj českého trhu s nemovitostmi během loňského roku.

V Ostravě byty podražily až o 50 procent, v Praze "jen" o 16

Zatímco v Praze se ceny zvedly o 16 procent v průměru a v některých lokalitách pak o plných 30 procent, například v Ostravě jejich ceny vyskočily o plných 50 procent.

Ceny ve slezské metropoli stoupaly především kvůli velkému nárůstu výstavby. Díky tomu se Ostrava zařadila mezi městy za Prahu a Brno v aktivitě výstavby bytových jednotek.

Těch bylo v celé republice dokončeno 41,5 tisíc, což představuje ve srovnání s rokem 2006 nárůst o 36 procent. Zahájena byla loni výstavba téměř 48 tisíc nových bytů.

Čtěte také: Chcete byt v nejvyšším mrakodrapu světa? Je k mání

Dle vládních statistik ale ani loňský rekordní nárůst není dostačující. Podle nich by totiž na uspokojení poptávky bylo třeba zhruba 55 tisíc nových bytů ročně.

Nový cíl investorů: Výstavba nájemních bytů

Zahraniční investoři poslední dobou začínají cílit i na novou otevírající se možnost zisků. Tou je trh s nájemními byty. Ty tvoří plnou pětinu z celkového počtu bytů v republice.

Dům v rezidenci Statenický mlýn
Dům v rezidenci Statenický mlýn | Foto: King Sturge

Investoři s optimismem sledují probíhající deregulaci nájemného, jež by měla definitivně vyvrcholit v roce 2011.

"Zaznamenáváme zájem zahraničních investorů a realitních fondů zaměřených na investice do rezidenčního bydlení o byty v Praze, které budou určeny k pronájmu. Hrubý výnos z těchto pronájmů se nyní pohybuje okolo 5 procent ročně," řekl k vývoji trhu s nájemními byty Jarrod Epps. Investicím tohoto typu se běžně přezdívá "buy-to-let".

Čtěte také: Mapa: Česko zaplaví desítky nových obchodních center

V Praze roste zájem o luxus

Dalším novým trendem na českém realitním trhu je zájem o nadstandardní a luxusní bydlení v hlavním městě Praze. Typickou lokalitou pro luxusní bydlení je například Staré Město a také místa s atraktivními výhledy.

Foto: Aktuálně.cz
Blog: Trh s realitami - světlé zítřky, či brzký pád do hlubin? 

Součástí takového bydlení dále bývá i blízkost zeleně a dětských hřišť, parkovací místa, úklidová služba, recepce a malé soukromé fitness v domě. Luxusní byty bývají obvykle velmi prostorné, často dvoupodlažní (mezonetové). Jejich cena se pohybuje od 100 tisíc korun výše.

Čtěte také: Češi si diktují byty na míru, až 80 procent žádá úpravy

 

Právě se děje

před 59 minutami

Čína zruší cla na část sóji a vepřového dovážených z USA

Čína zruší cla na část sóji a vepřového dovážených ze Spojených států. Oznámilo to dnes čínské ministerstvo financí, podrobnosti ani konkrétní množství ale podle agentury Reuters nesdělilo. Osvobození od cel se bude přiznávat na základě žádostí jednotlivých firem. Peking zavedl 25procentní cla na americkou sóju a vepřové loni v červenci jako odvetné opatření za cla, která předtím na jeho zboží uvalil Washington.

Krok čínské vlády přichází uprostřed americko-čínských jednání o první fázi obchodní dohody nebo o přechodné obchodní dohodě, která by měla zmírnit obchodní válku mezi oběma největšími ekonomikami světa. Obchodní válka trvá už 17 měsíců a zrušení cel zavedených za jejího trvání představuje klíčový bod jednání.

Rozhodnutí čínské vlády je dobrou zprávou pro americké zemědělce, kteří tvoří klíčovou voličskou skupinu prezidenta Donalda Trumpa i Republikánské strany. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Austrálii sužují lesní požáry, ohrožují největší město Sydney

Severně od australského města Sydney hasiči bojují s rozsáhlými požáry. Ve státě Nový Jižní Wales v minulých týdnech napočítali podle stanice BBC až 100 ohnisek, ve čtvrtek vzhledem k nepříznivému počasí požáry zesílily. Největší australské město Sydney zahalil hustý dým. Od října přišlo v zemi kvůli ohňům o život šest lidí a zničeno bylo na 700 domů.

Hoří také ve státech Viktorie, Jižní Austrálie a Queensland. Agentura Reuters uvedla, že na východě země je 150 ohnisek, ale teď se hasiči zaměřili na osm ohňů, jež ohrožují pětimilionové Sydney. "Jsou velmi silné a očekává se, že se budou šířit na východ, bohužel k více osídleným místům, vesnicím a k izolovaným obydlím," řekl Shane Fitzsimmons z místní hasičské služby.

Zdroj: ČTK
Další zprávy