V Praze byty podražily o 16 procent, v Ostravě o 50

Dominik Jandl
19. 5. 2008 11:50
Trh rezidenčního bydlení loni lámal rekordy
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Rezidenční trh v České republice se v minulém roce rozvíjel rekordně snad ve všech možných ohledech. Rostly jak ceny nemovitostí a nájmy, tak i počet nových bytů a zahájených staveb.

Důkazem rekordního roku je i počet poskytnutých hypoték. Ten v meziročním srovnání stoupl o plných 24 procent a dosáhl téměř 78 tisíc.

"Dalšími faktory, které pozitivně ovlivnily růst rezidenčního trhu, byly vynikající kondice české ekonomiky a její expanze, rostoucí příjmy a připravenost Čechů realizovat finančně náročné transakce," zhodnotil minulý rok Jarrod Epps, vedoucí oddělení rezidenčních nemovitostí King Sturge.

Čtěte také: Poptávka po bydlení klesá, tisíce bytů zůstávají volné

Vyplývá to z tiskové zprávy společnosti King Sturge, jež analyzuje vývoj českého trhu s nemovitostmi během loňského roku.

V Ostravě byty podražily až o 50 procent, v Praze "jen" o 16

Zatímco v Praze se ceny zvedly o 16 procent v průměru a v některých lokalitách pak o plných 30 procent, například v Ostravě jejich ceny vyskočily o plných 50 procent.

Ceny ve slezské metropoli stoupaly především kvůli velkému nárůstu výstavby. Díky tomu se Ostrava zařadila mezi městy za Prahu a Brno v aktivitě výstavby bytových jednotek.

Těch bylo v celé republice dokončeno 41,5 tisíc, což představuje ve srovnání s rokem 2006 nárůst o 36 procent. Zahájena byla loni výstavba téměř 48 tisíc nových bytů.

Čtěte také: Chcete byt v nejvyšším mrakodrapu světa? Je k mání

Dle vládních statistik ale ani loňský rekordní nárůst není dostačující. Podle nich by totiž na uspokojení poptávky bylo třeba zhruba 55 tisíc nových bytů ročně.

Nový cíl investorů: Výstavba nájemních bytů

Zahraniční investoři poslední dobou začínají cílit i na novou otevírající se možnost zisků. Tou je trh s nájemními byty. Ty tvoří plnou pětinu z celkového počtu bytů v republice.

Dům v rezidenci Statenický mlýn
Dům v rezidenci Statenický mlýn | Foto: King Sturge

Investoři s optimismem sledují probíhající deregulaci nájemného, jež by měla definitivně vyvrcholit v roce 2011.

"Zaznamenáváme zájem zahraničních investorů a realitních fondů zaměřených na investice do rezidenčního bydlení o byty v Praze, které budou určeny k pronájmu. Hrubý výnos z těchto pronájmů se nyní pohybuje okolo 5 procent ročně," řekl k vývoji trhu s nájemními byty Jarrod Epps. Investicím tohoto typu se běžně přezdívá "buy-to-let".

Čtěte také: Mapa: Česko zaplaví desítky nových obchodních center

V Praze roste zájem o luxus

Dalším novým trendem na českém realitním trhu je zájem o nadstandardní a luxusní bydlení v hlavním městě Praze. Typickou lokalitou pro luxusní bydlení je například Staré Město a také místa s atraktivními výhledy.

Foto: Aktuálně.cz
Blog: Trh s realitami - světlé zítřky, či brzký pád do hlubin? 

Součástí takového bydlení dále bývá i blízkost zeleně a dětských hřišť, parkovací místa, úklidová služba, recepce a malé soukromé fitness v domě. Luxusní byty bývají obvykle velmi prostorné, často dvoupodlažní (mezonetové). Jejich cena se pohybuje od 100 tisíc korun výše.

Čtěte také: Češi si diktují byty na míru, až 80 procent žádá úpravy

 

Právě se děje

Další zprávy