Suvenýrová pseudobankovka s Gottem rozjela šílenství. Experti nesmyslné ceny nechápou

kah kah
16. 7. 2019 15:39
Nejde o skutečnou eurobankovku, jen o suvenýr, který připomíná 80. narozeniny zpěváka Karla Gotta. Přesto mluví odborníci o boomu a sběratelském šílenství. Emisní náklad papírku s Gottovou podobenkou a hodnotou 0,- eur byl pouze pět tisíc kusů a v neděli, tedy v den zpěvákových narozenin, byl vyprodán za čtyři hodiny. Nyní se na aukčním serveru Aukro prodává i za 10 tisíc korun.
Suvenýrová eurobankovka s portrétem Karla Gotta
Suvenýrová eurobankovka s portrétem Karla Gotta | Foto: Nunofia

"Kombinace fenoménu Gott a sběratelských suvenýrových bankovek byla opravdu skvělý počin, který vyhnal emisní cenu 50 Kč/2€ na dnešní reálnou tržní hodnotu od 5 do 10 tisíc korun," říká Jan Jelínek z numismatického aukčního domu Macho & Chlapovič. 

Podle něj je otázkou, co tato částka udělá do budoucna, až šílenství opadne. "Z minulých emisí těchto suvenýrových bankovek v Evropě a zejména na Slovensku však vidíme, že bankovky se běžně prodávají za desítky až stovku eur," dodal pro Aktuálně.cz.

V Česku je podle Jelínka projekt sběratelských bankovek zatím v plenkách. První takovouto bankovkou byla v loňském roce 0,- eurová bankovka s motivem Prahy, která se nyní prodává za zhruba 500 korun. Druhou bankovkou byla ZOO Liberec, vydaná nedávno. Třetí je právě bankovka s českým slavíkem. 

Koncept suvenýrových eurobankovek pochází z Francie. Před čtyřmi lety ho tam vytvořil Richard Faille a jejich hlavním cílem je podpora turismu a propagace kulturních památek a významných osobností Evropy. 

Lidé čekali na bankovku hodiny v dešti

Podle Jaroslava Černého z České mincovny jde však jen o uměle vytvořené šílenství, které je navíc mediálně podpořené. "Pokud bych si chtěl koupit věc s hodnotou, tak to určitě nebude papírek za 50 korun," říká Černý, podle něhož má ale projekt s nulovými eurobankovkami v Evropě velký ohlas a podporu.

"Například na Slovensku tuto bankovku má skoro každé město nebo zajímavé místo. Z toho je jasně patrné, že je to obdoba turistických známek v nové podobě," tvrdí Černý a doplňuje, že medaile Karla Gotta, které mincovna emitovala ve zlatě a ve stříbře jsou už také vyprodané. 

Emisní náklad eurobankovky s Karlem Gottem byl pouze pět tisíc kusů a v neděli 14. července, tedy v den zpěvákových narozenin, byl vyprodán za čtyři hodiny.

"Na vlastní oči jsem viděl, jak velký zájem tento prodej vyvolal kolem prodejny Supraphonu v Praze. Lidé ve frontě čekali i dva dny aby se na ně dostalo, v nepříznivém deštivém počasí. Někteří měli židle na odpočinek, jiní dokonce stan na přenocování. Člověk to nemusí chápat, ale taková je realita," doplňuje Jan Jelínek. 

Jméno Karla Gotta je známé nejen u nás a na Slovensku, ale také v Rakousku, Německu, Rusku. Mnoho těchto suvenýrových bankovek jde tak podle něj do rukou Gottových fanoušků a sběratelů 0€ bankovek.

"Jaká bude cena za několik týdnů, měsíců či roků nedovedu odhadnout," dodává Jan Jelínek. 

Pamětní eurobankovky vyrábí společnost Nunofia, samotná výroba probíhá ve francouzské tiskárně cenin, která tiskne i skutečné oběžné eurobankovky. Bankovky jsou dle výrobce ze stoprocentního bavlněného papíru, který se používá při výrobě skutečných eurobankovek.

Obsahují rovněž některé ochranné prvky jako hologram či mikrotisk. Díky speciálnímu sériovému číslu je každý kus unikátem. Portrét Karla Gotta nakreslil na bankovku podle fotografické předlohy slovenský výtvarník se specializací na bankovky Matej Gábriš. 

 

Právě se děje

před 7 minutami

Ve finské nominaci na Švédské hry jsou čtyři mistři světa

Čtyři mistry světa a čtyři nováčky zařadil do nominace na Švédské hry v Helsinkách a Stockholmu trenér hokejistů Finska Jukka Jalonen. U loňského triumfu na šampionátu v Bratislavě byli obránce Miika Koivisto z Växjö a útočníci Jere Sallinen z IFK Helsinky a Juhani Tyrväinen z Luley. Zlato už z roku 2011 rovněž ze slovenské metropole má forvard Jani Lajunen z Lugana.

Debutovat ve finské reprezentaci budou bek Oskari Manninen z Kouvoly a útočníci Jere Innala z Hämeenlinny, Lauri Pajuniemi z TPS Turku a Matias Maccelli z Ilvesu Tampere, který bude v 19 letech benjamínkem týmu. Na přelomu roku reprezentoval na mistrovství světa dvacítek v Třinci a Ostravě.

Poprvé od Světového poháru 2016 v Torontu se vrací do reprezentace Jori Lehterä z Petrohradu. Dvaatřicetiletý bývalý hráč St. Louis a Philadelphie má na kontě 307 zápasů v NHL. Ještě po delší pauze se představí další útočník Teemu Pulkkinen z Dynamo Moskva, který naposledy v květnu 2016 v Moskvě s národním týmem získal na světovém šampionátu stříbro.

Finové vstoupí do turnaje ve čtvrtek 6. února v Helsinkách proti Rusku, o dva dny později je po přesunu do Stockholmu čeká česká reprezentace a v neděli 9. února změří síly v severském derby se Švédskem. Finové jsou po dvou turnajích Euro Hockey Tour v tabulce druzí s 11 body o skóre za Českem.

Nominace Finska na Švédské hokejové hry v Helsinkách a ve Stockholmu (6.-9. února):

Brankáři: Frans Tuohimaa (IFK Helsinky), Harri Säteri (Novosibirsk/KHL),

obránci: Valtteri Kemiläinen, Veli-Matti Vittasmäki (oba Tappara Tampere), Elmeri Eronen, Petteri Nikkilä (oba Hämeenlinna), Miika Koivisto, Ilari Melart (oba Växjö/Švéd.), Julius Honka (Jyväskylä), Oskari Manninen (KooKoo Kouvola), Jarkko Parikka (Ilves Tampere), Mikael Seppälä (KalPa Kuopio),

útočníci: Matias Maccelli, Arttu Ruotsalainen (oba Ilves Tampere), Otto Paajanen, Jere Sallinen (oba IFK Helsinky), Jere Innala (Hämeenlinna), Julius Junttila (Kärpät Oulu), Jere Karjalainen (Tappara Tampere), Aleksi Mustonen (Pelicans Lahti), Julius Nättinen (Jyväskylä), Lauri Pajuniemi (TPS Turku), Jani Lajunen (Lugano/Švýc.), Jori Lehterä (Petrohrad/KHL), Joel Mustonen (Frölunda/Švéd.), Teemu Pulkkinen (Dynamo Moskva/KHL), Juhani Tyrväinen (Lulea/Švéd.).

Zdroj: ČTK
Další zprávy