Suvenýrová pseudobankovka s Gottem rozjela šílenství. Experti nesmyslné ceny nechápou

kah kah
16. 7. 2019 15:39
Nejde o skutečnou eurobankovku, jen o suvenýr, který připomíná 80. narozeniny zpěváka Karla Gotta. Přesto mluví odborníci o boomu a sběratelském šílenství. Emisní náklad papírku s Gottovou podobenkou a hodnotou 0,- eur byl pouze pět tisíc kusů a v neděli, tedy v den zpěvákových narozenin, byl vyprodán za čtyři hodiny. Nyní se na aukčním serveru Aukro prodává i za 10 tisíc korun.
Suvenýrová eurobankovka s portrétem Karla Gotta
Suvenýrová eurobankovka s portrétem Karla Gotta | Foto: Nunofia

"Kombinace fenoménu Gott a sběratelských suvenýrových bankovek byla opravdu skvělý počin, který vyhnal emisní cenu 50 Kč/2€ na dnešní reálnou tržní hodnotu od 5 do 10 tisíc korun," říká Jan Jelínek z numismatického aukčního domu Macho & Chlapovič. 

Podle něj je otázkou, co tato částka udělá do budoucna, až šílenství opadne. "Z minulých emisí těchto suvenýrových bankovek v Evropě a zejména na Slovensku však vidíme, že bankovky se běžně prodávají za desítky až stovku eur," dodal pro Aktuálně.cz.

V Česku je podle Jelínka projekt sběratelských bankovek zatím v plenkách. První takovouto bankovkou byla v loňském roce 0,- eurová bankovka s motivem Prahy, která se nyní prodává za zhruba 500 korun. Druhou bankovkou byla ZOO Liberec, vydaná nedávno. Třetí je právě bankovka s českým slavíkem. 

Koncept suvenýrových eurobankovek pochází z Francie. Před čtyřmi lety ho tam vytvořil Richard Faille a jejich hlavním cílem je podpora turismu a propagace kulturních památek a významných osobností Evropy. 

Lidé čekali na bankovku hodiny v dešti

Podle Jaroslava Černého z České mincovny jde však jen o uměle vytvořené šílenství, které je navíc mediálně podpořené. "Pokud bych si chtěl koupit věc s hodnotou, tak to určitě nebude papírek za 50 korun," říká Černý, podle něhož má ale projekt s nulovými eurobankovkami v Evropě velký ohlas a podporu.

"Například na Slovensku tuto bankovku má skoro každé město nebo zajímavé místo. Z toho je jasně patrné, že je to obdoba turistických známek v nové podobě," tvrdí Černý a doplňuje, že medaile Karla Gotta, které mincovna emitovala ve zlatě a ve stříbře jsou už také vyprodané. 

Emisní náklad eurobankovky s Karlem Gottem byl pouze pět tisíc kusů a v neděli 14. července, tedy v den zpěvákových narozenin, byl vyprodán za čtyři hodiny.

"Na vlastní oči jsem viděl, jak velký zájem tento prodej vyvolal kolem prodejny Supraphonu v Praze. Lidé ve frontě čekali i dva dny aby se na ně dostalo, v nepříznivém deštivém počasí. Někteří měli židle na odpočinek, jiní dokonce stan na přenocování. Člověk to nemusí chápat, ale taková je realita," doplňuje Jan Jelínek. 

Jméno Karla Gotta je známé nejen u nás a na Slovensku, ale také v Rakousku, Německu, Rusku. Mnoho těchto suvenýrových bankovek jde tak podle něj do rukou Gottových fanoušků a sběratelů 0€ bankovek.

"Jaká bude cena za několik týdnů, měsíců či roků nedovedu odhadnout," dodává Jan Jelínek. 

Pamětní eurobankovky vyrábí společnost Nunofia, samotná výroba probíhá ve francouzské tiskárně cenin, která tiskne i skutečné oběžné eurobankovky. Bankovky jsou dle výrobce ze stoprocentního bavlněného papíru, který se používá při výrobě skutečných eurobankovek.

Obsahují rovněž některé ochranné prvky jako hologram či mikrotisk. Díky speciálnímu sériovému číslu je každý kus unikátem. Portrét Karla Gotta nakreslil na bankovku podle fotografické předlohy slovenský výtvarník se specializací na bankovky Matej Gábriš. 

 

Právě se děje

před 28 minutami

Severovýchod Kanady zápasí s prudkou zimní bouří, pomáhají dvě stovky vojáků

Do provincie Nový Foundland na severovýchodě Kanady v neděli vláda vyslala dvě stovky vojáků, kteří mají pomoci místním obyvatelům zvládnout prudký nápor zimní bouře. Oznámil to ministr obrany Harjit Sajjan. Spolu s vojáky směřují do oblasti nákladní letouny a vrtulníky.

Správní středisko provincie St. John's zasypalo 75 centimetrů sněhu a situaci komplikuje vítr o síle až 130 kilometrů v hodině. Mnoho silnic je kvůli kalamitě neprůjezdných, v provincii byl vyhlášen stav nouze. Pomoc armády se v příštích dnech zvýší, do regionu zamíří další vojáci, řekl ministr Sajjan.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy