Opomenuté studium či vojna. Chybějící údaje v důchodové kalkulačce krátí penzi

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
27. 7. 2021 5:57
Nová on-line služba ePortálu České správy sociálního zabezpečení umí spočítat orientační výši vašeho důchodu i počet let, která do něj ještě zbývají. Nabízí i přehled evidovaných dob pojištění, ze kterých se penze vypočítává. A právě to bývá obvyklým kamenem úrazu - často v něm totiž chybí část zaměstnání, studium nebo třeba vojna. Jak tyto údaje doplnit, aby výpočet důchodu odrážel realitu?
Foto: Shutterstock

Každý odpracovaný rok navíc = vyšší penze

Informační důchodová aplikace, kterou lidé najdou na stránkách České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ), má lidi mimo jiné motivovat, aby se na důchod lépe připravili. Když totiž uvidí, kolik na penzi dostanou, začnou si více spořit, věří šéf sociální správy František Boháček.

Vypočtené částky se ovšem od současné průměrné výše starobního důchodu příliš neliší - ten v letošním prvním čtvrtletí dosáhl průměrné výše 15 351 korun.

Systém pracuje s informacemi o dosavadních výdělcích a získaných dobách pojištění. Podle nich stanoví přibližnou hodnotu důchodového nároku vyjádřenou v současné hodnotě peněz. Inflaci, valorizaci a další vlivy nezohledňuje. Výsledky se budou v budoucnu měnit a budou zahrnovat případné změny penzí či pracovní aktivitu a výdělky.

Výpočet penze je určitě zajímavou položkou aplikace. Důležitý je ovšem přehled evidovaných dob pojištění, ze kterého se důchod vypočítává. A ten by si lidé měli zkontrolovat, případně chybějící údaje o zaměstnání, studiu či vojně doplnit. Každý rok odpracovaný nebo započítaný navíc totiž znamená o něco vyšší měsíční penzi.

  • Doplnění chybějících dob pojištění ale není úplně jednoduchá cesta. Na následujících kartách poradíme, jak na to. 
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

"Naše země není otevřená". Američané začali vyhošťovat tábořící migranty z Haiti

Americké úřady začaly s vyhošťováním tisíců lidí původem z Haiti, kteří se tento týden utábořili na hranici mezi Mexikem a Texasem. Úřady dnes vypravily první tři lety na Haiti, řekl agentuře AP nejmenovaný zdroj. Bezpečnostní složky také zablokovaly vstup do Texasu z mexické strany. 

Tento týden dorazilo do okolí texaského města Del Rio z Mexika zhruba 14 tisíc lidí. Utábořili se u mostu, který spojuje mexický a texaský břeh řeky Rio Grande, tvořící hranici mezi Mexikem a USA. Většina migrantů je z Haiti, ale i zemí Střední Ameriky.

V sobotu americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti oznámilo, že navýší přepravní kapacity pro vyhoštění lidí, kteří nezákonně překročili hranici. Ministerstvo uvedlo, že "naše hranice není otevřená, a lidé by se neměli vydávat na nebezpečnou cestu". Migranti by měli být navráceni do země původu, aniž by dostali možnost si podat žádost o azyl.

Další zprávy