reklama
 
 

Druhý pilíř penzí se neuzavře tak rychle, jak chtěla vláda

21. 1. 2015 15:55
Poslanci opozičních ODS a TOP 09 ve Sněmovně neumožnili zrychlené schválení návrhu v prvním čtení tak, aby začal platit už zhruba od března.

Praha – Takzvaný druhý pilíř důchodového systému se neuzavře tak rychle, jak navrhuje vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Poslanci opozičních ODS a TOP 09 totiž ve Sněmovně neumožnili zrychlené schválení návrhu v prvním čtení tak, aby začal platit už zhruba od března.

Vládní návrh tak nyní musí projít standardním legislativním procesem a zamíří do sněmovních výborů, které mají na jeho projednání až dva měsíce. Poté absolvuje ve sněmovně druhé a třetí čtení, teprve pak zamíří do Senátu. Novela má být účinná hned dnem zveřejnění ve Sbírce zákonů, k čemuž může dojít až během jara.

Druhý pilíř, hlavní část penzijní reformy předchozí vlády Petra Nečase (ODS), plánuje Sobotkův kabinet od ledna 2016 zcela zrušit. Co nejdříve ale chce zamezit spekulativnímu vstupu nových klientů penzijních společností.

Klienti dostanou na výběr

Po schválení novely, o níž dnes začali jednat poslanci, sice skončí možnost vstupu nových klientů, ale ještě se nezastaví spoření zhruba 83 tisíc lidí, kteří do druhého pilíře vstoupili dříve. Do konce letošního roku tak klienti těchto nových fondů budou dál přispívat na svůj soukromý důchodový účet. Zrušení druhého pilíře od ledna 2016 pak vláda navrhne v samostatné novele.

Po skončení druhého pilíře dostanou lidé podle vlády několik měsíců na rozhodnutí, jak peníze získají zpět. Když si vyberou výplatu v hotovosti (respektive převodem na bankovní účet) včetně tří procent hrubé mzdy, která by jinak odváděli státu, dostanou peníze do konce roku 2016 a v budoucnu se jim zkrátí důchod. Druhou variantou je, že "vyvedenou" sumu, tedy částku odpovídající jinak povinným odvodům do státního důchodového pojištění, lidé vrátí zpět do průběžného systému a v budoucnu se jim důchod nesníží.

Rychlé zhodnocení úspor

Právě možnost dostat se ke všem penězům v druhém pilíři vyvolala od loňského listopadu, kdy o ní média napsala, nový zájem o vstup do druhého pilíře. V praxi totiž znamená stopadesátiprocentní zhodnocení úspor. Ke dvěma procentům, která člověk na svůj důchodový účet odvádí z hrubé mzdy, mu stát totiž přidá tři další, která by jinak putovala do systému povinného sociálního pojištění. Například člověk s příjmem 25 tisíc hrubého měsíčně získá za rok spoření dohromady 15 tisíc korun.

Do druhého pilíře mohou nyní vstupovat plnoletí lidé, kterým letos bylo nebo bude maximálně 35 let. Možnost mají i starší, ovšem jen pokud k 1. lednu 2013 neplatili důchodové pojištění a teď se vracejí do práce – typicky ženy na mateřské. Na vstup pak mají půlroční lhůtu od chvíle, kdy začnou znovu pracovat.

Kalousek: Vytratí se zásluhovost

Pro zrušení druhého pilíře byla zejména ČSSD, která v něm vidí vyvádění prostředků z průběžného (státního) systému. Naopak hnutí ANO bylo ještě před vstupem do vlády spíše pro posílení druhého pilíře - automaticky by do něj měli vstoupit „noví účastníci pracovního trhu", měli by však možnost se odhlásit.

Podle exministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) se po zrušení druhého pilíře vytratí z důchodového systému tolik potřebný princip zásluhovosti, tedy vyšší důchody pro lidi, kteří na povinné spoření odváděli více peněz. Kromě dobrovolného penzijního připojištění se státním příspěvkem (třetí pilíř) tak zůstane hlavní důraz na prvním pilíři, tedy státním průběžném systému, který se podle Kalouska blíží k rovnému důchodu pro všechny. Připomněl, že právě důchodová reforma měla povinné odvody rozdělit a vedle solidarity v prvním pilíři chtěla posílit zásluhovost.

Poslanec František Laudát (TOP 09) neprosadil ve Sněmovně požadavek, aby vláda nejprve přišla s ekonomicky udržitelným modelem důchodů, tedy představila vlastní dlouhodobou alternativu k druhému pilíři.

autoři: Petr Kučera, Jiří Hovorka | 21. 1. 2015 15:55

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama