Poslední šance na daňové přiznání. Pokuty za nepodání budou letos kvůli viru extrémní

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
Aktualizováno 18. 8. 2020 9:58
Na odevzdání daňového přiznání zbývá poslední den. Tentokrát už opravdu, upozorňují úřady. Nejpozději do 18. srpna musí být "růžové" formuláře odevzdané. Kvůli pandemii se nejzazší limit už dvakrát odsouval. Proto lidé, kteří je nestihnou podat včas ani tentokrát, musí počítat s pokutou. Vyšší než obvykle.
Daňové přiznání, ilustrační foto.
Daňové přiznání, ilustrační foto. | Foto: ČTK

Je to celé trochu chaos. Kvůli koronavirovým opatřením neplatí běžné daňové termíny, na které jsou všichni zvyklí. 

Zákonná lhůta pro podání daňového přiznání k daním z příjmů byla sice i letos do 1. dubna, ale protože se poplatníkům daně z příjmů fyzických a právnických osob promíjí pokuta za pozdě podané přiznání i úrok za pozdě zaplacenou daň, toleruje finanční úřad podání přiznání do 18. srpna. První prodloužení termínu přitom hovořilo jen o konci června.

"Pokud do 18. srpna 2020 poplatníci nepodají daňové přiznání a neuhradí daň, budou se jim ze zákona sankce za pozdní podání a pozdní úhradu počítat od původní zákonné lhůty, která uplynula 1. dubna, a to až do dne podání daňového přiznání nebo do dne zaplacení daně. Prosíme proto poplatníky, aby přiznání včas odevzdali a vyvarovali se tak zbytečného placení vyšších sankcí," uvádí generální ředitelka finanční správy Tatjana Richterová.

V minulosti vždy platilo, že finanční správa tolerovala opožděné podání přiznání ještě pár dní po řádném termínu a pokuty začala počítat až poté. Letos žádné takové "tolerantní" dny neplatí. 

Pokuta za pozdní podání a zaplacení daně není malá. Výše úroků z prodlení odpovídá ročně výši repo sazby stanovené Českou národní bankou zvýšené o 14 procentních bodů. Například u daně ve výši 30 tisíc korun zaplatí opozdilec už 19. srpna pokutu ve výši 1690 korun. U daně ve výši 70 tisíc dokonce 3944 korun.

Většina lidí daňová přiznání už podala. Podle údajů finanční správy však zbývá stále ještě zhruba odevzdat čtyři procenta formulářů. 

Historicky poprvé se podávaly přehledy na pojišťovny dřív než přiznání

Zvláštností letošního roku je také to, že se daňové přiznání může podat později než přehled o příjmech a výdajích na zdravotní pojišťovnu. Ten museli poplatníci odevzdat nejpozději do 3. srpna, kdy měl být také zaplacen případný nedoplatek.

Původně se totiž počítalo s tím, že nejzazší termín pro podání daňového přiznání bez pokuty bude 1. července. A podle tohoto data se zároveň posunulo datum pro podání přehledů na pojišťovny a sociální správu. 

Termíny pro předložení přehledů jsou dané zákonem a musí se odevzdat nejpozději do jednoho měsíce ode dne podání daňového přiznání. Stanovením nového data pro přiznání, tedy 18. srpna, tato pravidla ovšem přestala platit.

"Je to tak historicky poprvé, kdy byl termín pro podání daňového přiznání bez sankcí stanoven na pozdější datum než termín pro podání přehledů o příjmech a výdajích," říká daňová expertka Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars. 

Zatímco pojišťovny už termín neposouvaly a chtěly přehledy do 3. srpna, sociální správa zareagovala a termín znovu posunula.

"Každá osoba samostatně výdělečně činná, která vykonávala alespoň po část roku samostatnou výdělečnou činnost, má povinnost podat příslušné správě sociálního zabezpečení Přehled o příjmech a výdajích OSVČ a dalších údajích za daný rok. Bez sankcí až do 18. září 2020, avšak za podmínky, že k tomuto datu zároveň uhradí i doplatek pojistného za rok 2019. Pak bude OSVČ prominuto penále, které by jinak musela platit za opožděnou platbu," uvádí sociální správa na webových stránkách. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Čína stanovila pravidla pro "nespolehlivé subjekty", čeká je zákaz dovozu či pokuta

Čínské ministerstvo obchodu zveřejnilo pravidla týkající se navrhovaného seznamu takzvaných nespolehlivých subjektů. Zařazeny by na něj měly být zahraniční společnosti, které ohrožují národní suverenitu, bezpečnost nebo rozvoj. Seznam je součástí prohlubujícího se sporu mezi USA a Čínou, uvedla agentura Reuters.

Firmám ze seznamu by mohl být zakázán dovoz či vývoz, případně odepřeny investice v Číně. Může jim být rovněž vyměřena pokuta, omezen vstup jejích zaměstnanců do Číny, ale stejně tak by Peking mohl odmítnout poskytnout jejich zaměstnancům pracovní povolení nebo povolení k pobytu.

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa loni uvalila další cla na čínské zboží a omezila firmu Huawei Technologies. Čína pak slíbila, že vypracuje seznam, který se zaměří na potrestání zahraničních firem, které podle ní ohrožují čínské zájmy. Seznam zatím nezveřejnila.

před 1 hodinou

Litvínov si v úterý předehraje duel s Třincem

Hokejisté Litvínova si předehrají domácí duel 11. kola extraligy s Třincem v úterý 22. září od 17:30. Původně se měl hrát v neděli 18. října. Severočeši kvůli karanténě soupeřů vstupují do sezony předehrávkami, protože ročník zahájí v neděli zápasem 20. kola na vlastním ledě proti Hradci Králové.

Litvínov měl původně vstoupit do extraligy ve čtvrtek na ledě Vítkovic a v neděli přivítat ve 2. kole Kometu Brno. Duel s Vítkovicemi byl odložen ve středu kvůli možnému onemocnění covidem-19 v týmu Ostravanů a testy nakonec prokázaly koronavirus u 17 hokejistů Vítkovic a dvou trenérů.

V pátek z preventivních důvodů odložila Kometa svůj večerní duel 1. kola s Třincem i nedělní v Litvínově poté, co v noci šest hráčů a jeden člen realizačního týmu měli vysoké horečky. Zástupci celého klubu podstoupili testy na covid-19 a čekají na výsledky.

Celky v extralize i první hokejové lize využívají případné dřívější uvolněné termíny při karanténě více soupeřů, aby si duely předehrály. Mohou si tak uvolnit naopak termíny pro případné nutné dohrávky.

Kluby musí v extralize zápasy odložené kvůli koronaviru sehrát do 40 dnů od odložení, jinak bude o jejich výsledku rozhodovat sportovně-technická komise Českého svazu ledního hokeje. Pokud by se nestihla sehrát všechna utkání v základní části, může v tabulce rozhodovat bodový průměr. Podmínkou postupu do předkola a play off je absolvování alespoň poloviny zápasů dlouhodobé části.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Tchaj-wan je ve střehu kvůli čínským letounům, do vzduchu vyslal dvě stíhačky

Tchaj-wan v sobotu druhý den po sobě vyslal do vzduchu své stíhačky, když se k jeho území znovu přiblížily čínské bojové letouny v rámci manévrů, které Peking v blízkosti ostrova zahájil v pátek. Informovala o tom agentura Reuters. Cvičení je zřejmou reakcí na návštěvu náměstka amerického ministra obchodu Keithe Kracha na Tchaj-wanu.

Tchajwanské ministerstvo obrany uvedlo, že své stroje vyslalo poté, co se k ostrovu přiblížilo 19 čínských letounů, o jeden více než předchozí den. Část jich překročila citlivou dělící čáru v Tchajwanském průlivu a další vstoupily do identifikační zóny tchajwanské protivzdušné obrany jihozápadně od pobřeží ostrova.

Zdroj: ČTK
Další zprávy