Na daň z nemovitosti zbývají poslední dny. Pravidla přitom rozhodně nejsou vstřícná

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
22. 1. 2020 6:33
Koupili jste loni dům, byt, pozemek nebo jste ho dostali či zdědili? Do konce ledna musíte podat daňové přiznání k dani z nemovitých věcí. Jinak hrozí pokuta. Navštívit finanční úřad musí také ti, kdo nemovitost darovali nebo prodali.
Foto: Ludvík Hradílek

Daňové přiznání k dani z nemovitých věcí se letos podává nejpozději do pátku 31. ledna. A to buď osobně přímo na finančním úřadu, nebo poštou, či elektronicky přes datovou schránku. V případě, že máte datovou schránku, je podání daňového přiznání touto cestou dokonce povinné.

Kam ale daňové přiznání podat nebo poslat? Na finanční úřad, v jehož obvodu územní působnosti, tedy kraji, nemovitost leží. "Záleží tedy na poloze nemovitosti, a nikoliv na trvalém bydlišti," upozorňuje Jana Melicharová, daňová poradkyně společnosti Kodap. 

Doplňuje, že daňovou povinnost musí aktualizovat také všichni poplatníci, kteří nemovité věci pozbyli. "Pokud jim ještě nějaké nemovité věci v působnosti krajského finančního úřadu zbývají, podají pouze dílčí přiznání na snížení své daňové povinnosti. V případě pozbytí všech nemovitých věcí podají na příslušný finanční úřad pouze oznámení o této skutečnosti," doplňuje poradkyně Melicharová. 

Daňové přiznání se vyplňuje na speciální modrý formulář, který je k dispozici na finančních úřadech nebo na webových stránkách finanční správy.

Pokud majitel nemovitosti daňové přiznání nepodá včas, hrozí mu sankce ve výši 0,05 procenta z výše daně za každý den prodlení. "Ta se začíná počítat  šestý pracovní den po uplynutí lhůty pro podání, tedy od 8. února. Pokuta za opožděné podání daňového přiznání se navíc nevyměřuje v případě, že výše daně nepřesáhne 200 korun," upřesňuje Melicharová. 

Různě vysoká daň z nemovitosti 

Vlastníci nemovitosti nebo pozemku musí kromě podání přiznání počítat ještě s jednou povinností. A tou je samotné zaplacení daně. Vlastník ji platí každý rok a termín je vždy do konce května. "Pokud vyčíslená daň nepřesahuje pět tisíc korun, tak se platí jednorázově do konce května. Jestliže je částka daně vyšší, tak je možné daň zaplatit ve dvou splátkách, první do konce května a druhou do konce listopadu," říká Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.

Připomíná, že daň pro rok 2020 musí platit i lidé, kteří plánují letos nemovitost prodat. "Pro daňové účely je rozhodující vždy stav zapsaný v katastru nemovitostí k 1. lednu příslušného roku," doplňuje daňová poradkyně. 

Jak píše finanční správa na svých stránkách, bude poplatníky informovat o povinnosti zaplatit daň tradičně formou složenky, kterou obdrží do poštovních schránek. Nebo formou hromadných předpisných seznamů, které budou v květnu k nahlédnutí na finančních úřadech.

Daň z nemovitých věcí se skládá z daně z pozemků a daně ze staveb, přičemž může být různě vysoká podle místa, kde se nemovitost nachází. Výše daně z pozemků se totiž vypočte jako základ daně krát sazba daně. U stavebních pozemků se ještě násobí koeficientem ve výši 1 až 4,5 podle počtu obyvatel obce.

"Výpočet jako takový komplikovaný není, jen je třeba vědět, o jaký druh pozemku se jedná. Stejně tak výše daně ze staveb se vypočte jako základ daně krát sazba daně krát koeficient podle obce," říká Ivanco. 

Nejpohodlnější je podle Lukáše Heřtuse z Generálního finančního ředitelství platit daň z nemovitých věcí prostřednictvím SIPO. "Stačí se nejpozději do 31. ledna přihlásit na finančním úřadě. Kdo nemá SIPO ani datovou schránku, může dostávat údaje pro placení daně z nemovitých věcí na e-mail. Lze zažádat nejpozději do 15. března opět na finančním úřadě," říká Heřtus.

Připomíná, že kvůli daňové povinnosti nových majitelů nemovitostí prodlouží finanční úřady až do 31. ledna úřední dobu. Otevřeno tak do konce ledna bude od pondělí do čtvrtka od 8 do 17 hodin a v pátek od 8 do 14 hodin. 

 

Právě se děje

před 23 minutami

Obránce Jeřábek skončil v Teplicích a posílil Jablonec

Fotbalový obránce Michal Jeřábek bude hrát za Jablonec, se kterým podepsal smlouvu do konce června 2022. Šestadvacetiletý stoper naposledy působil v Teplicích, kde byl po podzimu přeřazen do B-týmu.

"Příchod do Jablonce je pro mě velký krok vpřed. V tak velkém klubu jsem ještě nepůsobil. Je to klub, co má ty nejvyšší ambice a každoročně útočí na evropské poháry. V posledních letech se to Jablonci úspěšně daří," řekl Jeřábek pro web třetího celku tabulky.

Odchovanec pražské Dukly přišel do Teplic v lednu 2016 a v severočeském mužstvu dlouho patřil k oporám. Na podzim ho přibrzdilo zranění kolena a zasáhl jen do 10 utkání nejvyšší soutěže. Jeřábek pak se "Skláři" odmítl prodloužit smlouvu, která by mu skončila po sezoně, a byl přeřazen do třetiligové rezervy. Proti tomu se zadák se 127 ligovými zápasy a pěti góly ohradil na sociálních sítích.

před 24 minutami

Zpěvačka Adele v září vydá první album po pěti letech

Jedenatřicetiletá britská popová zpěvačka Adele v září vydá čtvrté studiové album. Napsal to britský deník The Sun, podle nějž Adele desku oznámila v londýnské restauraci The Mason's Arms při oslavě kamarádčiny svatby. "Očekávejte mé album v září," vzkázala svatebčanům. Adele, která se zhruba před rokem rozešla s manželem, s nímž má syna, na svatbě zazpívala dvě písně. Veřejně tak učinila poprvé od dvou vyprodaných večerů ve Wembley v červnu 2017. Naposledy zpěvačka roku 2015 vydala desku nazvanou 25. Její nejúspěšnější nahrávky jménem 21 se prodalo přes 25 milionů kopií.

Zdroj: The Sun/ČTK
Další zprávy