Už druhé krajské město ruší noční MHD. Kdo bude další?

Petr Kučera Petr Kučera
13. 1. 2010 16:22
V noční Olomouci zůstanou lidé bez MHD, v Českých Budějovicích si musí připlatit
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Hanácká metropole se stane druhým krajským městem v České republice, které kvůli ekonomické krizi zruší noční linky městské hromadné dopravy. Vyplývá to z oznámení Dopravního podniku města Olomouce. Škrty se dotknou také dalších linek.

"Od 14. února nebudou provozovány noční autobusové linky č. 51, 52, 53. Nepojede ani spoj linky č. 11 se stávajícím odjezdem v 0:55 hodin ze zastávky Hlavní nádraží do Samotišek a Droždína a návazný spoj linky č. 15 z Droždína na Hlavní nádraží," uvedl dopravní podnik na svém webu.

Cena za levné jízdenky

Kvůli ekonomické krizi i dalším důvodům klesly příjmy města o 350 milionů korun. Dopravní podnik proto letos dostane od města o 13 milionů korun méně než vloni, úhrada "prokazatelné ztráty základní dopravní obslužnosti" klesne na 167 milionů korun.

"Věřím, že lidé dopravu vyřeší vlastními auty nebo taxislužbami," řekl dnes náměstek primátora Svatopluk Ščudlík.

Jak vyplynulo z porovnání cen jízdného ve třiceti největších městech České republiky, připravené online deníkem Aktuálně.cz, má právě Olomouc nejlevnější jízdenky v poměru k rozsahu a kvalitě sítě.

"Díky omezení provozu se nám podaří ušetřit zhruba 6,9 milionu korun. Pokud v průběhu roku nedojde k nějakému enormnímu nárůstu cen nafty, jízdné zdražovat nebudeme," slíbil náměstek.

Provoz tramvajové linky číslo 1 skončí od 14. února už kolem deváté večer, tedy zhruba o hodinu dříve proti dosavadnímu stavu. Cestující budou moci využít částečně souběžné linky číslo 4. Jižní trasa mezi okresním soudem a hlavním nádražím, tedy například po Třídě Kosmonautů, však po deváté večer zůstane zcela bez tramvajové dopravy.

Omezení čeká také autobusové linky 11 (po deváté večer jen hodinový interval), 13 (nepojede do Týnečka) a 18 (o tři spoje méně). Zcela skončí cyklobus č. 31, převážející od června do konce září zájemce z centra města na Svatý Kopeček. Končí také linka 34, kterou má nahradit posílená linka 35.

V Budějovicích za speciální tarif

Městskou dopravu museli od půlky prosince výrazně omezit také v Českých Budějovicích. Noční linky měly původně skončit úplně.

Nakonec je však částečně nahradila nová linka číslo 50. Platí se však za ni speciální jízdné - 30 korun přímo u řidiče. Linka si na sebe musí vydělat - pokud sveze v průměru méně než 250 lidí za noc, bude prý brzy zrušena nebo dojde k dalšímu zvýšení jízdného. Linka jezdí šestkrát za noc, přestože například podle vyhledávače spojení na webu dopravního podniku to vypadá na poloviční počet spojení (dodatečně upřesněno - pozn. red.). 

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Kde zdraží od nového roku MHD? Podívejte se
Praha potichu pořešila dluhy MHD. Plánuje škrtání spojů
Předražený projekt Opencard začíná prošetřovat policie

Škrty přijdou i v Praze

Podle očekávání dojde k omezení spojů také v Praze, zřejmě už od března. Dopravní podnik navrhuje mírné zkrácení večerního provozu metra, prodloužení intervalů zejména mimo špičky, častější používání takzvaných sólo vozů a zrušení některých, zejména autobusových linek. O definitivní podobě škrtů však zatím zastupitelstvo nerozhodlo.

Méně výraznému omezení spojů nebo plánovaných investic se nevyhnula ani řada dalších velkých měst. I díky tomu zatím zůstalo jízdné většinou na loňské úrovni. Zdražilo pouze v Ostravě, Karlových Varech a Chomutově, částečně také v Hradci Králové a Opavě.

 

Právě se děje

Další zprávy