Úspory vám zhodnotí robot. Česká firma začne lákat drobné investory na akcie a nízké poplatky

Jiří Hovorka Marek Miler, Jiří Hovorka
3. 9. 2017 20:35
Skupina Wood & Co. spustí na podzim on-line portál pro investování hlídané počítači. Slibuje výraznou alternativu k podílovým fondům. Mezitím se v Česku řeší případ firmy WSM, která s roboty slibuje úspěšné investice do měn - podle policie jde ale o pyramidový podvod.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Thinkstock

Praha - Novou možnost, jak zhodnotit peníze, má Čechům přinést "robot". V Česku se už letos objeví inovace, která má ambici způsobit ve světě investic revoluci.

Pražská investiční skupina Wood & Co. plánuje v říjnu spustit webový portál, přes který budou běžní střadatelé investovat přímo na kapitálovém trhu, například do akcií, snadno, po stokorunách, bez nutnosti trh každodenně sledovat a rozumět jeho výkyvům. Projekt s názvem Portu.cz patří v tuzemsku k prvním případům inovace označované jako robo advisory.

Jde o on-line správu peněz, do které jsou zapojeny počítače a matematické algoritmy. Ty automaticky optimalizují klientovo portfolio a hlídají, aby vlivem tržních propadů nedošlo ke znehodnocení investovaných peněz.

Webová aplikace Portu pomocí on-line dotazníku zařadí klienta do jedné z deseti skupin podle ochoty nést riziko ztráty − od konzervativního po riskujícího investora. Klient pak dostane možnost výběru portfolií, do kterých může průběžně investovat. Atraktivitu má zvýšit to, že klient bude moci investovat i relativně malé částky − minimální vklad pro otevření účtu bude tisíc korun. Hospodářským novinám to řekl vedoucí projektu Radim Krejčí, který byl ještě do února manažerem ve finanční skupině Roklen a předtím v Patria Online.

Portu chce zákazníky oslovit také nízkými poplatky. Podle Krejčího roční poplatek za správu svěřených peněz nepřekročí jedno procento. Vstupní a výstupní poplatky nebudou žádné. Například u podílových fondů se tyto poplatky běžně účtují a poplatky za správu na hranici jednoho procenta startují. Portu začne poběží od října v beta verzi. V ostrém provozu pak bude od Nového roku.

Odpověď na neúspěchy lidských správců

Projektu může nahrávat současné období nízkých úrokových sazeb. Spořicí účty nebo termínované vklady u bank prakticky nenesou úrok a střadatelé se zajímají o různé alternativní způsoby, jak naložit s penězi. Kromě podílových fondů kupují například i firemní dluhopisy.

Wood & Co. se dosud zaměřovala na firmy a bohaté lidi, od novinky si slibuje, že se jí podaří uspět i na trhu pro "běžnou" klientelu. "Jsme přesvědčení, že potenciálních klientů jsou v tuzemsku miliony. Portu je pro polovinu ekonomicky aktivních lidí u nás," řekl Krejčí Hospodářským novinám. Služba by podle něj měla do správy získat alespoň miliardu korun, aby se firmě vyplatila.

České domácnosti mají na kapitálových trzích (akcie, dluhopisy, fondy) zainvestováno zhruba bilion korun. V akciích je napřímo uloženo jen něco málo kolem šesti procent. Češi zatím investují hlavně do podílových nebo penzijních fondů. Wood tak v inovaci vidí příležitost na svém domácím trhu. Skupina, založená v roce 1991 v Praze, se postupně stala největším obchodníkem s akciemi ve střední Evropě.

Podle odhadů odborníků je na českém trhu maximálně 150 tisíc individuálních investorů, kteří zainvestovali přímo do akcií přes některého z obchodníků s cennými papíry. Toto pole je doménou firem, jako je Saxo Bank, Patria, Cyrrus nebo Fio. Dánská Saxo Bank, která se na on-line obchodování specializuje, například loni snížila vstupní práh pro tuzemské investory, aby svou službou oslovila širší veřejnost. Přímé investice do akcií ale v době krizí představují riziko jak pro nepoučené investory, tak pro profesionály.

Rostoucí trend správy investic umělou inteligencí je technologickou odpovědí na relativně drahou a často málo efektivní klasickou správu portfolií, kterou ve finančních společnostech a fondech řídí lidé. Podle amerického byznysového webu Business Insider bude obliba robotických manažerů v následujících letech raketově růst.

Web propočítal, že celosvětově objem takto spravovaných peněz vyskočí asi na 8,1 bilionu dolarů v roce 2020, ze současných asi 0,6 bilionu. V USA i Evropě už v této oblasti působí desítky firem - největší z nich jsou Hedgeable, Advizr nebo Betterment.

Pyramida z robotů?

Na obchodování s roboty, tentokrát na měnovém trhu, láká v Česku už pět let také firma WSM. Ta prodává roboty, kteří mají investovat na forexovém trhu, tedy do měn. A investory - tedy lidi, kteří se musí za 150 dolarů zaregistrovat a poté mít alespoň dalších 500 dolarů na investice - lákala v předchozích letech velmi úspěšně.

Ukazují to policejní spisy, do nichž nahlédli redaktoři serveru iRozhlas.cz. Firmu totiž začali vyšetřovat policisté s podezřením na vyvádění klientských peněz. Vyšetřovatelé firmám podnikatele Jiřího Kubíčka, do jehož "impéria" spadá právě i WSM, obstavili na začátku roku 2017 majetky za desítky milionů korun. Důvod? Podezřívají Kubíčka z podvodu a legalizace z výnosů z trestné činnosti.

"Předpokládaná výše způsobené škody převyšuje jednu miliardu korun řádově desítkám tisíců klientů z České republiky, Slovenska, Polska, Ruska a Maďarska," stojí v oficiálním policejním usnesení, z něhož redaktoři citují.

Podle policistů má Kubíčkův byznys rysy podvodné pyramidové hry neboli letadla: noví klienti platí režii impéria, peníze těch starších už jsou utraceny, vysvětluje iRozhlas.cz. Podnikatel veškerá pochybení odmítá, na rozuzlení případu si tak ještě budeme muset počkat.

 

Právě se děje

Další zprávy