Úroky u vkladů rostou, klienti ale stále prodělávají

šal
5. 10. 2007 15:00
Výnos z termínovaných vkladů stále nepokrývá inflaci

Praha - V poslední době je veřejnost zasypávána informacemi o tom, jak se úrokové sazby u termínovaných vkladů vydávají na cestu vzhůru a jak je nyní výhodné deponovat volné peníze právě tam. Tyto zprávy je nutné brát s velkou rezervou a termínované vklady a spořící účty příliš nepřeceňovat.

Některé banky přitom ani nešetří superlativy. "Nabízíme bezkonkurenční sazby pro termínované vklady na 12 měsíců," píše se například v tiskové zprávě GE Money Bank. Banka konkrétně nabízí sazbu ve výši 2,4 procenta do pásma 250 tisíc korun. Pokud klient na dobu jednoho roku uloží více, může získat až 2,85 procenta před zdaněním.

Pozadu nezůstávají ani spořící účty

Roční výnos až ve výši 2,5 procenta je nyní možné získat také u některých spořících účtů. Takové úročení nabízí kupříkladu Česká spořitelna, ale jen do zůstatku ve výši 50 tisíc korun. To, co převyšuje tuto hranici, je úročeno asi jen půl procentem (nejvýše 0,85 procenta).

O SPOŘENÍ A INVESTOVÁNÍ VÍCE ZDE
Autor fotografie: Jaroslav Jiřička

O SPOŘENÍ A INVESTOVÁNÍ VÍCE ZDE

  • Úroky se konečně zvedají i u spořících účtů
  • Kdo si nespoří, bude v důchodu žebrákem
  • Zajištěné investice se nehodí pro každého

Také klienti Citibank, kteří využívají spořící účet, získají ze svých vkladů úrok ve výši 2,5 procenta. Kdo využije ING konto, dostane nyní 2,25 procenta před zdaněním.

Veškeré výnosy "sežere" inflace

Termínované ani spořící účty se ale nehodí pro dlouhodobé ukládání volných peněz. Hrubý výnos ve výši dvou a půl procenta rozhodně není důvod k tomu, aby lidé na těchto kontech nechávali peníze ležet po dobu jednoho roku či dokonce ještě déle. A přesto tak řada lidí činí.

Problémem je totiž inflace. Její poslední aktuální výše činí 2,4 procenta a v příštím roce se navíc předpokládá, že ještě mírně povyskočí. Výsledkem pak je, že čistý výnos z termínovaného a spořícího účtu ani nepokryje inflaci. Klienti pak u svých vkladů reálně ztrácejí místo toho, aby vydělávali.

Aby výnos pokryl současnou inflaci, musel by klient získat alespoň 2,8 procenta (sazba před zdaněním). A takový výnos u vkladu do jednoho roku prakticky nikdo nezíská (případně je nutné uložit částku okolo jednoho milionu korun a více). A ukládat peníze na termínované vklady déle než na jeden rok se zase nevyplatí.

Na termínované a spořící účty patří jen ty volné peníze, které klienti nepotřebují po omezenou, respektive velmi krátkou dobu. V takovém případě je výhodnější využít těchto účtů, než aby jinak peníze ležely na běžném účtu nebo doma v hotovosti. Velmi krátká doba znamená týdny až měsíce (určitě ne déle než jeden rok).

Pokud je možné prostředky uložit na delší dobu, je vhodné se poohlédnout po jiných aktivech. Nabízí se přitom celá řada výnosnějších variant a to i s rozumnou mírou rizika a současně s velmi vysokou likviditou. Tyto předpoklady splňují například podílové fondy.

 

Právě se děje

Další zprávy