Úrokové sazby u hypoték se vrátily na rekordní minimum

Petr Kučera Petr Kučera, Věra Tůmová
17. 4. 2013 9:00
Jaro přineslo další slevy, zvýšení úroků experti nečekají ani ve zbytku roku
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Úrokové sazby u hypotečních úvěrů dál zůstávají na historickém minimu. V březnu se průměrná sazba vrátila na dosud nejnižší úroveň 3,17 procenta a vyrovnala tak rekord z loňského prosince.

Vyplývá to z nejnovější statistiky Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných hodnot v nově uzavřených smlouvách.

Měsíční splátka průměrné hypotéky ve výši 1,7 milionu korun, pokud si zájemce zvolí dvacetiletou splatnost, tak nyní činí 9573 korun. Noví klienti tak „ušetří" 2300 korun měsíčně oproti těm, kteří si stejnou hypotéku vzali například před více než čtyřmi lety s úrokem 5,69 procenta.

Průměrná úroková sazba za celý loňský rok dosáhla podle Fincentrum Hypoindexu 3,52 procenta. V roce 2011 přitom průměrná sazba bez rozlišení fixace činila 4,04 procenta a v roce 2010 dokonce 4,9 procenta.

Vývoj průměrné úrokové sazby nově uzavřených hypoték
Vývoj průměrné úrokové sazby nově uzavřených hypoték | Foto: Hypoindex.cz

Díky tomu, že ceny bytů nadále stagnují či spíše lehce klesají, je tedy ideální doba pro pořízení nemovitosti na hypoteční úvěr. Vlastní bydlení podle statistik nikdy nebylo dostupnější. Experti očekávají, že sazby zůstanou na nízkých úrovních i ve zbytku roku.

Jaro přineslo další slevy

„S příchodem jara přišlo i oživení na hypotečním trhu. Vysoký březnový objem sjednaných úvěrů byl doprovázen pohybem sazeb, které dorovnaly svá minima z konce loňského roku a naznačily, že i letos se můžeme brzy dočkat nového dna sazeb především díky jarním slevovým akcím," říká hlavní analytik společnosti Fincentrum Josef Rajdl.

Další vlna jarních akcí, bonusů a slev přišla v dubnu, průměrná sazba za tento měsíc tak může klesnout na nový rekord.

V březnu sjednaly banky 7134 hypotečních úvěrů v celkovém objemu 12,064 miliardy korun. Velkou roli však hraje refinancování, jehož podíl na nových smlouvách odhadují odborníci na 20 až 30 procent.

Měsíční splátka hypotéky v hodnotě jeden milion korun činila v březnu podle Hypoindexu 5631 korun při splácení na dvacet let, 6987 korun při splácení na patnáct let.

Garance sazby až půl roku předem

Server Hypoindex.cz připomíná, že důvodem zvýšeného počtu a objemu nových hypotečních úvěrů je i garance úrokových sazeb při refinancování až rok dopředu. Banky se předhánějí, která nabídne delší záruku na nízkou sazbu. Tím si v podstatě různě přetahují klienty s končící fixací až třeba za půl roku.

Česká národní banka na konci září snížila své základní sazby, od nichž se ceny úvěrů nepřímo odvíjejí. O dalším snížení na téměř nulovou hodnotu pak rozhodla na začátku listopadu. Vzhledem k vývoji ekonomiky experti neočekávají, že by centrální banka v nejbližších měsících opět výrazněji zvýšila sazby.

Spor o poplatek pokračuje

Mezi banky, které přestaly - alespoň u nových smluv - účtovat sporný poplatek za správu hypotečního úvěru, se v březnu a dubnu zařadily GE Money Bank a Equa bank. Už dříve zrušily poplatek u nových úvěrů Raiffeisenbank či Komerční banka. Některé banky jej však u půjček nikdy ani nechtěly - mBank, Fio banka, Zuno či Air Bank.

Iniciativy na vrácení poplatků vycházejí z rozsudku nejvyššího německého civilního soudu, který na podzim 2011 poplatky za vedení úvěrového účtu označil za protizákonné. Protože legislativa v Česku vychází ze stejné evropské směrnice jako německý zákon, věří organizátoři těchto projektů v úspěch svého snažení.

Spor bude muset zřejmě rozhodnout soud, většina bank odmítla dohodu. Jednají o ní pouze Česká spořitelna a Komerční banka.
 
Banky ve shodě vytrvaly na předchozích pozicích, kdy poplatky vracely jen v několika jednotkách případů, zatímco stovky dalších žádostí zamítaly s tím, že poplatek vybírají na základě uzavřené smlouvy a v souladu s českým zákonem.

 

Právě se děje

Další zprávy