Bezpečný účet, na který exekutoři nedosáhnou, má zpoždění. Banky nestíhají přípravu

Kateřina Hovorková ČTK Kateřina Hovorková, ČTK
26. 3. 2021 6:32
O založení takzvaného chráněného účtu budou moci dlužníci v exekuci žádat zřejmě až od července. Sněmovna schválila zrychleně už v prvním čtení novelu skupiny poslanců o tříměsíčním odkladu zavedení tohoto institutu, aby se banky mohly dostatečně připravit. Zvláštní bankovní účet by měl zabránit neoprávněné exekuci nezabavitelných peněz.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Odklad platnosti chráněného účtu teď dostane k posouzení Senát. Skupina poslanců z osmi klubů v čele s Kateřinou Valachovou (ČSSD) se ohledně odkladu odvolává na sdělení bankovního sektoru, podle něhož si zavedení chráněného účtu vyžádá určité technické změny.

"Dodatečná lhůta by měla umožnit bankovnímu sektoru náležitou přípravu chráněného účtu po technické stránce a měla by zajistit úspěšný start chráněného účtu," napsali předkladatelé v důvodové zprávě.

Česká bankovní asociace v tiskové zprávě sdělila, že již delší dobu avizovala, že právní úprava chráněného účtu je pro banky zásadně problematická v tom, že nebudou s to zajistit její efektivní realizaci k 1. dubnu 2021. A to především proto, že jsou na jejich straně objektivní technologické bariéry, které jim v tom brání.

"Není v zájmu nikoho, aby institut chráněného účtu, jehož implementaci banky obecně podporují, zbytečně ztroskotal. Asociace podporovala návrh na odložení účinnosti právní úpravy chráněného účtu na 1. července 2021. Je pravda, že banky by uvítaly i delší odklad účinnosti zákona, a tříměsíční odklad pro ně bude technologickou výzvou, nicméně i tak věříme, že bankám poskytne čas potřebný k implementaci softwarových a technologických řešení a procesů tak, aby byly schopny poskytovat službu klientům v souladu s požadavky zákona," uvedl Filip Hanzlík, hlavní právník ČBA.

"Takovou šaškárnu, co tady zažíváme ze strany paní navrhovatelky, jsem ve sněmovně už fakt dlouho nezažil," komentoval situaci předseda ústavně-právního výboru Marek Benda (ODS). Už dřív schválená předloha o chráněném účtu, kterou Valachová prosazovala, byla podle něho špatně napsaná a nynější novela nebude přijata včas tak, aby byla účinná od dubna.

Podle Pavly Aschermannové z organizace Rubikon Centrum je odložení účinnosti novely zavádějící institut chráněného účtu nemilá zpráva pro lidi v exekuci, kteří tak déle zůstávají bez jakékoli možnosti nechat si zasílat na účet výplatu nebo dávky.

"Je pochopitelné, že banky potřebují více času na přípravu. Z tohoto pohledu je velká škoda, že nebyla schválena jednodušší úprava chráněného účtu, která by celý systém tolik nezatěžovala," doplnila Aschermannová. 

Podle Radka Hábla z Institutu prevence a řešení předlužení je nicméně dobrou zprávou alespoň schválení zákazu provádění mobiliárních exekucí, a to až do konce letošního června, a možnost výběru až čtyřnásobku životního minima u dlužníků, kteří mají obstavený účet, ale dostali se kvůli covidu do tíživé finanční situace.

Chráněný účet bude zvláštní bankovní účet, na kterém by mohli mít lidé v exekuci nezabavitelné peníze beze strachu, že jim i na ně "sáhne" exekutor. Ulehčí tak život statisícům dlužníků. Řada z nich raději žádný účet nemá a žije jen s hotovostí po kapsách.

Nyní platí, že pokud má osoba exekuce, zaměstnavatel mu ze mzdy strhne exekuční srážky a na účet pošle nezabavitelné minimum. Ačkoliv už název říká, že by se tyto peníze neměly dál zabavovat, na účtu se stanou běžnou hotovostí a i na ně může exekutor sáhnout. Navíc vedení bankovních účtů, které jsou "postižené" exekucí, stojí víc než běžné účty. Velké banky si za ně účtují v průměru 250 korun měsíčně. Chráněný účet by měl být zdarma. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy