Týden na finančních trzích pohledem analytika

Petr Hlaváč, analytik X-Trade Brokers
24. 7. 2009 17:00
Výsledková sezóna v USA pokračovala ve velkém stylu
Foto: Reuters

V úvodu týdne nebyla v makro kalendáři prakticky jediná důležitější událost. Úterý bylo na data také chudé, ale na programu byl alespoň projev šéfa FEDu Bena Bernankeho, který se nechal slyšet, že jím vedená centrální banka přistoupí ke zvyšování sazeb až ve chvíli, kdy bude stabilizována situace na trhu práce. To může prakticky znamenat až příští rok.  Neil Barofsky, generální inspektorka programu vládní pomoci bankovnímu sektoru (TARP), uvedla, že celkové vládní výdaje související s finanční krizí by se za nejhorších okolností mohly vyšplhat na téměř 24 biliónů USD.

Uprostřed pracovního týdne byl zveřejněn obvykle ostře sledovaný zápis z jednání Výboru pro měnovou politiku Bank of England, který však tentokráte nepřinesl mnoho nového. Negativním překvapením byly průmyslové objednávky za celou Eurozónu, protože místo předpokládaného téměř 2% růstu meziměsíčně mírně klesly. Nedávná pozitivní data z Německa tedy nebyla potvrzena. České ministerstvo financí zveřejnilo nový odhad letošního poklesu hospodářství o 4,3 %. Ještě před pár měsíci takto pesimistický nikdo nebyl, dnes se však jedná o poměrně realistický odhad.

Ve čtvrtek potěšily britské červnové maloobchodní tržby, když meziměsíčně rostly více než o 1 %. I počet schválených hypoték vzrostl. Odpoledne přišel na řadu tradiční počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA, který ničím nepřekvapil a kterému se podařilo se zůstat pod 600 tisíc.  Anualizovaný počet prodaných již existujících domů dosáhl téměř 5 mil. a dokázal tak analytiky potěšit.

Poslední den v pracovním týdnu byl, jak je časté, plný makro čísel. Bylo zveřejněno hned 6 červencových indexů nákupních manažerů, a to jak za výrobní sektor, tak nevýrobní sektor, za Německo, Francii a Eurozónu jako celek. Ve všech případech kromě jednoho tato čísla používaná k předpovědím HDP ukázala, že evropská ekonomika se zotavuje. Publikován byl i německý červencový Ifo index podnikatelského klimatu, který se zvýšil o více než jeden bod, což většinu pozorovatelů potěšilo. Asi nejdůležitějším číslem dne byla změna britského HDP za kvartál končící červnem. Mezikvartálně se jednalo o pokles o 0,8 %, což bylo zklamáním, protože se čekal pokles jen o 0,3 %. Na druhou stranu v prvním kvartálu jsme zaznamenali pokles o 2,4 %. Domníváme se, že ve třetím kvartálu již britská ekonomika vykáže růst. Odpoledne byl ještě zveřejněn spotřebitelský sentiment Univeriztou v Michiganu, avšak to se stalo až na napsání tohoto článku.

Akcie: Výsledková sezóna v USA pokračovala ve velkém stylu

V pondělí se hlavní zprávou z akciového trhu stala ta, že americká bankovní skupina CIT Group, která úvěruje hlavně malé a střední podniky, se dohodla se svými věřiteli, že ti jí půjčí 3 mld. USD, čímž jí dají čas na restrukturalizaci jejího dluhu. V budoucích 12 měsících má totiž banka splatné závazky v hodnotě 10 mld. USD. Banka žádala o pomoc americkou vládu, která jí však nevyhověla. Pomoc od věřitelů byla tedy pro trhy dobrou informací, která způsobila, že akcie CIT Group posílily skoro o 80 %. Zisky si připisovaly i jiné finanční tituly. Dobře se vedlo i energetickým titulům, protože rostly ceny ropy. Celkově tak index DJIA dokázal sílit po šesté v řadě, a to o více než 1 %, stejně jako indexy západoevropské. Český PX pak dokonce přidal 2 % na své hodnotě, když v Praze nebyla prakticky jediná ztrátová emise. Známý finančník Mark Mobius se nechal slyšet, že do 3 let bude čínský akciový trh největší na světě. Při vší úctě k Mobiovi považujeme tuto předpověď za fantasmagorickou.

V úterý pokračovala zejména v USA výsledková sezóna, která vzhledem k chybějícím makro datům udávala trend. Velmi potěšily výsledky společnosti Caterpillar, či největšího amerického producenta mědi Freeport-McMoRan. Ani výsledky Coca-Coly či DuPont nebyly nejhorší. Vzhledem k pokračování růstového trendu ropy se opět dařilo energetickým společnostem. Hlavní americké indexy díky tomu dokázaly posílit již po sedmé v řadě. Obdobě dopadlo obchodování v Evropě včetně ČR.

Prostředek pracovního týdne ovlivnily výsledky IT gigantů Apple a Yahoo pozitivně, protože v obou případech byl vykázán čistý zisk na akcii vyšší než očekávaný. Výrobce léků Pfizer také přispěl svou troškou do mlýna. To však bohužel nestačilo, protože přišly na řadu výsledky dalších bank, které nedopadly zrovna nejlépe. U druhé největší banky v USA podle tržní hodnoty Wells Fargo sice nebyl problém zisk, ale budoucí odpisy předznamenal nárůst delikventních úvěrů. Obdobný problém trápí i největší depozitní banku na světě Bank of New York Mellon. Bývalá investiční banka Morgan Stanley také investory příliš nepotěšila, a tak americké indexy skončily v mírném záporu. Západoevropským „bratrům" se naopak většinou podařilo trochu získat. Český index PX díky akciím Komerční banky, což se dalo čekat, ztratil skoro 1,5 %.

Čtvrtek byl opět ve znamení euforie z výsledkové sezóny, když do zisku se dostala automobilka Ford, o které si mnozí ještě nedávno mysleli, že zkrachuje. Dobré výsledky měla i telekomunikační společnost AT&T a internetový obchod eBay. Síť restaurací McDonald`s také v zásadě uspěla. V Evropě pak k výsledkovým žním přispěla pozitivně finanční skupina Credit Suisse nebo skandinávská stavařská firma Skanska. Jak burzy v USA, tak v západní Evropě si připsaly více než 2 %, česká dokázala získat jen mírně, když největším tahounem byly akcie Unipetrolu. Index DJIA překonal 9000 bodů a dosáhl svého více než osmiměsíčního maxima.

Páteční obchodní seance byla ovlivněna výsledky, které byly zveřejněny ve čtvrtek po zavření amerických trhů. Společnost Mircrosoft sice naplnila očekávání zisku, ale poprvé od chvíle, co se veřejně obchoduje, jí poklesy tržby, a to o 17 %.  Nedobře vnímal trh také výsledky internetového obchodu Amazon.com. Negativní přijetí investory si vysloužily také výsledky společnosti vydávající platební a kreditní karty American Express, jíž znatelně narostl počet nesplacených úvěrů v portfoliu. Díky tomu akcie zpočátku obchodování většinou klesaly, avšak později se dokázaly vzpamatovat a něco málo si připisovaly. Díky bankovním titulům v ČR rostl silně index PX. Události po 14:00 vám však nemohu přiblížit, protože nastaly až po napsání tohoto článku.

Měny: Koruna je nejsilnější od listopadu minulého roku

Ne snad, že by se na světových trzích nic nedělo a kurz dolaru s eurem neměl na co reagovat, ale většinu týdne to tak vypadalo. Známé pravidlo posledních měsíců „růst akcií-pokles dolaru" platilo výrazněji jen na začátku týdne.  Jeho zbytek byl ve znamení stagnace a kurz se udržoval prakticky stále okolo 1,42 EUR/USD. Tato úroveň byla realitou i v pátek po druhé hodině odpolední, kdy byl dokončen tento článek.

Zpočátku týdne byl na trzích znát pokles rizikové averze, což logicky svědčilo rizikovým měnám v našem regionu včetně naší koruny, ačkoliv její zisky nebyly takové jako třeba u polského zlotého. Následující dva dny byly ve znamení stagnace, když se česká výnosová křivka pohybovala stejně jako ta evropská a když chyběly domácí fundamenty. V závěru týdne dokázala koruna pokořit několikaměsíční maxima, když ignorovala jak zhoršený odhad HDP od ministerstva financí, tak připuštění snížení sazeb viceguvernérem ČNB Miroslavem Singerem. Byla to zkrátka zase snížená riziková averze spojená s všeobecným růstem akcií, která naší měna pomohla. V pátek po druhé hodině odpolední, kdy by dokončen tento článek, se kurzy pohybovaly okolo 25,5 EUR/CZK a 17,9 USD/CZK.

Foto: Aktuálně.cz
Petr Hlaváč
autor je analytikem společnosti X-Trade Brokers
 

Právě se děje

Další zprávy