Trik Českých drah: Zdraží jízdenky, ale cenu nezvednou

Petr Kučera Petr Kučera
11. 12. 2010 18:05
Zpáteční jízdenka už vyjde skoro stejně jako dvě jednosměrné
Foto: České dráhy

Praha - Základní jízdné sice nezdraží, ale sníží některé dosavadní slevy. Tak se České dráhy vypořádaly s nezvyšováním cen, které avizovaly prakticky po celý předchozí rok.

Řada cestujících si tak od neděle 12. prosince, kdy začíná platit nový jízdní řád, připlatí.

Výrazně se zvýší hlavně cena víkendové jízdenky Sone+ pro rodiny. Méně výhodná než dosud bude také zpáteční sleva. Cestující si připlatí i za nákup jízdenky ve vlaku.

Dražší víkendové jízdenky pro rodiny

O sto korun víc než dosud zaplatí rodiny za víkendovou jízdenku Sone+, respektive za její dražší verzi, umožňující cestování všemi druhy vlaků. Dosud stojí 450 korun, od 12. prosince přijde na 550 korun.

České dráhy se toto zdražení snaží vykompenzovat rozšířením platnosti této jízdenky i na svátky. I nadále však bude Sone+ platit pouze jeden kalendářní den. Na jednu jízdenku může jet pět cestujících, z toho maximálně dva dospělí.

Cestující si připlatí také za levnější variantu Sone+. Dosud stála 150 korun a šla použít pro osobní a spěšné vlaky po celé republice.

Nově má sice platit i pro rychlejší vlaky, ale jen v rámci jednoho kraje (s mírnými přesahy do sousedních), přičemž cena se zvýší na 200 až 275 korun podle krajů.

Ve spojích SuperCity (Pendolino) platí jízdenka Sone+ jen se současně zaplacenými místenkami.

Zpáteční sleva: Pět procent místo deseti

Zakoupení zpáteční jízdenky sice zůstane výhodnější než dvě samostatné jednosměrné jízdenky, ale méně než dosud. Dosavadní 10% sleva klesne na pět procent.

Zpáteční jízdenka z Prahy do Brna tak (bez využití jiných slev) přijde na 601 korun, zatímco dvě jednosměrné jízdenky na 632 korun.

Více než dosud zaplatí také cestující, kteří si koupí jízdenku až ve vlaku, přestože ve stanici byla v provozu pokladna. Místo třiceti si od prosince připlatí 40 korun. Přirážku však nebudou platit držitelé průkazů ZTP a ZTP/P (lidé se zvlášť těžkým zdravotním postižením).

Na druhou stranu začnou průvodčí ve vlaku nově poskytovat i předprodej jízdenek.

Místenky na kolo a širší nabídka slev

České dráhy ale připravily i příjemnější novinky. Například prodej místenek pro kola v rámci služby Úschova během přepravy bude nově možný až do okamžiku odjezdu vlaku ze stanice, přijdou na 15 korun.

Od prosince se také mírně zjednoduší nepříliš přehledná nabídka různých slev.

Podívejte se na nebývalý souboj vlaků. Až by se jeden lekl komfortu

Názvy zákaznických slev na In-kartách se změní tak, aby bylo jasné, na kolikaprocentní slevu má zákazník nárok. Koupit si tak lze koupit In-kartu s aplikací IN senior, IN business a IN 25, IN 50 nebo IN 100. Novinkou je 50% sleva, přičemž ke stávající 25% slevě si ji lidé mohou dokoupit do konce platnosti staré karty.

Za poloviční slevu ale zájemci zaplatí roční paušál 2990 korun (pro 25% slevu je roční paušál 450 korun, dosud činil 990 korun na tři roky). Zákaznickou slevu si nově půjde koupit i na jeden nebo dva roky.

Dosavadní nabídky eLiška a SporoTiket se sloučí do nových elektronických jízdenek SporoTiket, rozdělených na variantu Česko a Evropa. SporoTikety Česko si mohou koupit i lidé bez In-karty. Jejich tři různé cenové úrovně se budou lišit podle toho, s jakým předstihem si je zájemce koupí. Nejlevnější budou SporoTikety zakoupené 60 až 6 dnů před jízdou, o něco dražší budou jízdenky zakoupené 6 až 2 dny dopředu.

Novinkou jsou také měsíční a čtvrtletní žákovské traťové jízdenky vedle dosavadních týdenních.

Ostatní dosavadní slevy se nemění. Po celý příští rok tak stále platí například nabídka Vlak+Letiště Praha, tedy poloviční sleva na zpáteční jízdenku z kterékoliv stanice v republice na pražské ruzyňské letiště (s přestupem na speciální autobus u pražského hlavního nádraží).

Foto: České dráhy
Čtěte také:
Dráhy odškodní za chyby v dopravě, peníze získá málokdo
Dráhy zruší pět lokálek, ale obnoví Slovenskou strelu
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Zrušení ústavního práva na potrat vyvolalo protesty napříč Spojenými státy

V amerických městech se čekají další protesty spojené s pátečním verdiktem nejvyššího soudu, který po téměř 50 letech zrušil ve Spojených státech ústavní právo na potrat. Už během sobotního dopoledne se lidé opět scházeli před budovou soudu ve Washingtonu, přičemž vedle stovek nespokojených přišla podle médií i menší skupina lidí, kteří verdikt umožňující zakazovat interrupce vítají. Nové manifestace přicházejí po pátečních protestech, ale i oslavách v New Yorku, Bostonu, Atlantě nebo Los Angeles.

Nejvyšší soud poměrem pěti hlasů ku čtyřem zneplatnil precedenční verdikt z roku 1973, který vytvořil právo na ukončení těhotenství přibližně do 23. týdne. Páteční stanovisko představuje velmi vzácné rozhodnutí, které zrušením platného precedentu práva Američanů nerozšiřuje, ale omezuje. Verdikt dává možnost americkým zákonodárcům potraty libovolně regulovat a v několika státech s republikánským vedením už jsou nyní tyto procedury zakázané.

Před budovou soudu nedaleko washingtonského Kapitolu po zveřejnění verdiktu slavili členové takzvaného hnutí pro život, pro které šlo o dlouho očekávaný moment, zatímco zastánci práva na potrat vývoj těžce vstřebávali. Protesty proti rozhodnutí nejvyššího soudu se do večera rozšířily do mnoha koutů Spojených států. Průzkumy veřejného mínění v USA dlouhodobě ukazují většinovou podporu práva na interrupce, byť se čísla mohou stát od státu výrazně lišit.

Bezpečnostní složky se v souvislosti s očekávaným výbušným verdiktem připravovaly na násilí a noc na sobotu v tomto směru přinesla několik menších incidentů. V Jacksonu ve státě Mississippi podle televize CNN nad ránem neznámý muž vystupující proti potratům najel autem do dobrovolníka místní kliniky. Web Huffington Post pak informoval o dění v Cedar Rapids ve státě Iowa, kde nějaký muž najel do žen pochodujících za právo na interrupci.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Čeští hokejbalisté porazili ve čtvrtfinále MS Finsko 9:1

Čeští hokejbalisté zvítězili ve čtvrtfinále mistrovství světa v kanadském Lavalu nad obhájci stříbra Finy jednoznačně 9:1 a na čtrnáctém světovém šampionátu postoupili potřinácté mezi nejlepší čtyři celky. Pěti góly zazářil Dalimil Zvonek. Šest bodů za šest asistencí si připsal Martin Kruček.

Češi, kteří ovládli základní skupinu A1 bez porážky, s Finy prohráli před třemi roky na minulém MS v Košicích v semifinále 1:2 v prodloužení. Po následné porážce v duelu o 3. místo s Kanadou (2:3 v prodloužení) skončili teprve podruhé v historii bez medaile. V roce 2005 v Pittsburghu obsadili páté místo.

V Lavalu museli svěřenci trenéra Jiřího Mašíka dohánět ztrátu. Při vyloučení Henrika Kärkkäinena nevyužili přesilovou hru a v čase 9:07 otevřel skóre Sami Pietsalo. Český výběr ve 14. minutě bleskově během 11 sekund otočil stav. Při trestu Juusa Nieminena vyrovnal Jan Müller a vzápětí se zapsal mezi střelce Tomáš Zajíček.

Ve druhé třetině pojistil náskok dvěma góly Zvonek, který skóroval v 18. a 27. minutě. Mezitím se Mašíkův výběr ubránil ve dvou oslabeních při pobytu Ondřeje Pražáka a Radomíra Vaňka na trestné lavici.

Po 59 sekundách závěrečného dějství při vyloučení Mikka Hyvönena zvýšil Tomáš Fejfar. V čase 32:23 dovršil hattrick Zvonek a za čtyři minuty přidal ičtvrtou trefu. Potom se prosadil Lukáš Lhota a ve 43. minutě korunoval své střelecké představení Zvonek.

před 3 hodinami

Českou obec sokolskou povede v dalších třech letech opět Hana Moučková

Českou obec sokolskou povede i v nadcházejících třech letech starostka Hana Moučková. Bude to její páté funkční období. Delegáti o tom rozhodli dnes na 13. sjezdu, který se uskutečnil v Tyršově domě v Praze. Oznámil to mluvčí obce Jiří Reichl.

Moučková vede sokoly již od roku 2011. Je také první ženou, která tento post zastává od založení organizace před 160 lety.

Sokol, který se řadí mezi nejstarší spolky v Česku, vznikl 16. února 1862, kdy Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner založili Tělocvičnou jednotu pražskou se znakem sokola v letu. V současnosti má Česká obec sokolská 152 tisíc členů.

Od ostatních sportovních organizací se Sokol odlišuje mimo jiné tím, že se věnuje i kulturně-společenským aktivitám. Pod hlavičkou České obce sokolské tak působí asi dvě stovky divadelních, loutkářských, folklorních a hudebních nebo pěveckých sborů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy