Trik Českých drah: Zdraží jízdenky, ale cenu nezvednou

Petr Kučera Petr Kučera
11. 12. 2010 18:05
Zpáteční jízdenka už vyjde skoro stejně jako dvě jednosměrné
Foto: České dráhy

Praha - Základní jízdné sice nezdraží, ale sníží některé dosavadní slevy. Tak se České dráhy vypořádaly s nezvyšováním cen, které avizovaly prakticky po celý předchozí rok.

Řada cestujících si tak od neděle 12. prosince, kdy začíná platit nový jízdní řád, připlatí.

Výrazně se zvýší hlavně cena víkendové jízdenky Sone+ pro rodiny. Méně výhodná než dosud bude také zpáteční sleva. Cestující si připlatí i za nákup jízdenky ve vlaku.

Dražší víkendové jízdenky pro rodiny

O sto korun víc než dosud zaplatí rodiny za víkendovou jízdenku Sone+, respektive za její dražší verzi, umožňující cestování všemi druhy vlaků. Dosud stojí 450 korun, od 12. prosince přijde na 550 korun.

České dráhy se toto zdražení snaží vykompenzovat rozšířením platnosti této jízdenky i na svátky. I nadále však bude Sone+ platit pouze jeden kalendářní den. Na jednu jízdenku může jet pět cestujících, z toho maximálně dva dospělí.

Cestující si připlatí také za levnější variantu Sone+. Dosud stála 150 korun a šla použít pro osobní a spěšné vlaky po celé republice.

Nově má sice platit i pro rychlejší vlaky, ale jen v rámci jednoho kraje (s mírnými přesahy do sousedních), přičemž cena se zvýší na 200 až 275 korun podle krajů.

Ve spojích SuperCity (Pendolino) platí jízdenka Sone+ jen se současně zaplacenými místenkami.

Zpáteční sleva: Pět procent místo deseti

Zakoupení zpáteční jízdenky sice zůstane výhodnější než dvě samostatné jednosměrné jízdenky, ale méně než dosud. Dosavadní 10% sleva klesne na pět procent.

Zpáteční jízdenka z Prahy do Brna tak (bez využití jiných slev) přijde na 601 korun, zatímco dvě jednosměrné jízdenky na 632 korun.

Více než dosud zaplatí také cestující, kteří si koupí jízdenku až ve vlaku, přestože ve stanici byla v provozu pokladna. Místo třiceti si od prosince připlatí 40 korun. Přirážku však nebudou platit držitelé průkazů ZTP a ZTP/P (lidé se zvlášť těžkým zdravotním postižením).

Na druhou stranu začnou průvodčí ve vlaku nově poskytovat i předprodej jízdenek.

Místenky na kolo a širší nabídka slev

České dráhy ale připravily i příjemnější novinky. Například prodej místenek pro kola v rámci služby Úschova během přepravy bude nově možný až do okamžiku odjezdu vlaku ze stanice, přijdou na 15 korun.

Od prosince se také mírně zjednoduší nepříliš přehledná nabídka různých slev.

Podívejte se na nebývalý souboj vlaků. Až by se jeden lekl komfortu

Názvy zákaznických slev na In-kartách se změní tak, aby bylo jasné, na kolikaprocentní slevu má zákazník nárok. Koupit si tak lze koupit In-kartu s aplikací IN senior, IN business a IN 25, IN 50 nebo IN 100. Novinkou je 50% sleva, přičemž ke stávající 25% slevě si ji lidé mohou dokoupit do konce platnosti staré karty.

Za poloviční slevu ale zájemci zaplatí roční paušál 2990 korun (pro 25% slevu je roční paušál 450 korun, dosud činil 990 korun na tři roky). Zákaznickou slevu si nově půjde koupit i na jeden nebo dva roky.

Dosavadní nabídky eLiška a SporoTiket se sloučí do nových elektronických jízdenek SporoTiket, rozdělených na variantu Česko a Evropa. SporoTikety Česko si mohou koupit i lidé bez In-karty. Jejich tři různé cenové úrovně se budou lišit podle toho, s jakým předstihem si je zájemce koupí. Nejlevnější budou SporoTikety zakoupené 60 až 6 dnů před jízdou, o něco dražší budou jízdenky zakoupené 6 až 2 dny dopředu.

Novinkou jsou také měsíční a čtvrtletní žákovské traťové jízdenky vedle dosavadních týdenních.

Ostatní dosavadní slevy se nemění. Po celý příští rok tak stále platí například nabídka Vlak+Letiště Praha, tedy poloviční sleva na zpáteční jízdenku z kterékoliv stanice v republice na pražské ruzyňské letiště (s přestupem na speciální autobus u pražského hlavního nádraží).

Foto: České dráhy
Čtěte také:
Dráhy odškodní za chyby v dopravě, peníze získá málokdo
Dráhy zruší pět lokálek, ale obnoví Slovenskou strelu
 

Právě se děje

Další zprávy