Drahé úvěry ochromily trh s byty. Zájemců je málo, prodejci však zlevnit odmítají

Pavla Adamcová Adéla Očenášková Pavla Adamcová, Adéla Očenášková
2. 8. 2022 6:40
Ještě loni se zájemci o koupi bytů a rodinných domů "přetahovali". Cenu nabízené nemovitosti často přepláceli, prodaná byla většinou za několik dní. Letos je to jinak, více než polovina nemovitostí čeká na kupce i několik měsíců. Nabídka je větší, protože kvůli drahým hypotékám zájem kupujících upadá, ukazují aktuální průzkumy. Nemovitost ale nezlevňují, na jejich cenu zatím situace nemá vliv.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Shutterstock

"Počet zájemců o prohlídky v posledních měsících klesá. Dříve trval prodej nemovitosti několik týdnů, teď je to spíše několik měsíců," popisuje mluvčí realitní kanceláře Re/Max Dagmar Schejbalová. Její slova potvrzuje aktuální průzkum fintech start-upu Hyponamíru, který sledoval vývoj na realitním trhu v první polovině letošního roku.

Zatímco ještě loni podle něj našla většina domů a bytů nového majitele do týdne či do měsíce, teď jich více než polovina čeká na kupce až dva měsíce.

Ve stejném průzkumu více než polovina makléřů uvádí, že kupujících je oproti druhé polovině loňského roku výrazně méně. Stojí za tím hlavně prudké zdražování hypoték.

"Zatímco růst cen nemovitostí se v první polovině letošního roku prakticky zastavil, hypotéky výrazně zdražily," připomíná obchodní ředitelka Hyponamíru Veronika Hegrová. "Česká národní banka během prvních šesti měsíců hned čtyřikrát zvyšovala základní úrokové sazby a banky tento růst rychle promítly do úvěrů na bydlení," uvádí.

V červnu dosáhla průměrná výše úrokové sazby podle Fincentra Hypoindexu už 6,24 procenta. Oproti loňsku je to nárůst o necelé čtyři procentní body. Měsíční splátky se tak lidem prodražují o tisíce korun.

Mnozí lidé proto přehodnotili plány, případně si bydlení pořídili už loni. Kvůli rostoucí inflaci se růst úrokových sazeb očekával, stejně jako zavedení přísnějších limitů pro poskytování hypoték. Kdo mohl, nákup uspíšil. I proto teď kupci chybějí.

Letos ale inflace překročila 17 procent a obavy z budoucnosti rostou. "Podle Českého statistického úřadu se nálada českých spotřebitelů dostala na nejnižší úroveň v historii měření. Češi mají strach nejen ze zdražování a poklesu vlastní koupěschopnosti, ale také o stav české ekonomiky, jistotu vlastního zaměstnání a stabilních příjmů," popisuje analytik Vít Hradil ze společnosti Cyrrus s tím, že právě koupě nemovitosti znamená pro mnohé závazek na celá desetiletí.

Raději starší byt ve městě

Podobně jako ve druhém pololetí loňského roku převažoval i letos zájem o starší nemovitosti, ukázal průzkum Hyponamíru. Dokončených novostaveb je na trhu méně. "Na řadě míst výstavba vázne kvůli nedostatku volných parcel a chybějící infrastruktuře. Pokud se vhodný pozemek najde, získání stavebního povolení je náročné a zdlouhavé," uvádí analýza.

I letos platí, že nejvyšší poptávka je po bytech ve velkých městech. Podle průzkumu o ně má zájem téměř 90 procent kupujících. Oproti loňským 65 procentům poptávka znatelně narostla. "Důvodem mohou být i vyšší náklady na dopravu. Ceny pohonných hmot jsou vysoké a každodenní dojíždění do města za prací, nákupem nebo do školy se prodraží," říká Hegrová.

Nejdostupnější jsou podle průzkumu nemovitosti do šesti milionů korun. Dražší dům nebo byt si teď mohou dovolit pouze lidé s nadprůměrným příjmem nebo ti, kteří získali větší obnos peněz například jiným prodejem.

V první půli tohoto roku bylo nejvíce zájemců o vlastní bydlení mezi mladými rodinami a páry ve věku okolo 30 let. Stejně jako loni. 

Bublina ještě nepraskla

K možnému zlevňování zůstávají odborníci rezervovaní. Podle Schejbalové z Re/Maxu zatím prodávající nemají důvod ceny snižovat. "Jejich domy či byty se nakonec vždy prodají, jen to trvá déle. Pokud majitel spěchá, je ochotný nabídnout slevu, ale tak to bylo vždy," podotýká mluvčí.

"Trh se nachází ve fázi, kdy se sice poptávka sníží, většinu prodávajících ale nic nenutí k tomu, aby šli s cenou dolů. Raději vyčkávají," potvrzuje ekonom a sociolog Martin Lux ze Sociologického ústavu Akademie věd. Upozorňuje, že průměrná cena bytu, rodinného domu i pozemku v letošním druhém čtvrtletí dále rostla. "Jen o něco slabším tempem než ve čtvrtletí prvním," říká.

Dál tak trvá rekordní nadhodnocení bytů. "Je vyšší než v roce 2008 a nese známky cenové bubliny. K jejímu prasknutí ale dochází zpravidla až ve chvíli, kdy se ekonomika ocitne v recesi doprovázené zvyšováním nezaměstnanosti. Pak může dojít i k velmi prudkému poklesu cen," popisuje Lux.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Keňané volili prezidenta, poslance a senátory, komise může sčítat hlasy až týden

Keňané v úterý volili nového prezidenta, členy obou komor parlamentu a zástupce místních správ. I když se volební místnosti oficiálně uzavřely již v 16:00 SELČ, hlasování bylo podle BBC prodlouženo v místech, která se otevřela později. Hlavním tématem předvolební kampaně bylo řešení ekonomických problémů země. Na sečtení hlasů má volební komise maximálně sedm dní.

K letošním volbám se zaregistrovalo 22 milionů voličů. Keňská volební komise uvedla, že očekává volební účast kolem 60 procent. V posledních volbách v roce 2017 se k urnám dostavilo téměř 80 procent voličů.

O prezidentský post se ucházeli čtyři kandidáti. Vítěz nahradí dosavadní hlavu státu Uhurua Kenyattu, který po ukončení dvou mandátů nemá právo znovu kandidovat.

Keňské volby v minulosti provázely spory, obviňování z podvodů a také násilí. Jak píše agentura Reuters, Keňanům dělají největší starosti rychle rostoucí ceny potravin a hluboce zakořeněná korupce, takže mezi nimi panuje malá důvěra v to, že nová vláda něco změní.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Varnsdorfská textilka Velveta míří do insolvence, má dluhy přes 300 milionů

Tradiční výrobce oděvních textilií, společnost Velveta z Varnsdorfu na Děčínsku, nebyla schopna dostát svým závazkům vůči věřitelům, které přesahují 300 milionů korun. Byla proto nucena podat na sebe insolvenční návrh, informovaly dnes na webu Hospodářské noviny (HN).

Historie firmy sahá do roku 1777, kdy Josef Franz Anton Fröhlich zřídil ve Varnsdorfu tkalcovskou dílnu. Společnost se specializovala například na výrobu manšestru, dyftýnu nebo sametu. Sortiment doplňovaly oblekové tkaniny či tkaniny pro bytový dekorační textil a lůžkoviny.

"Ekonomická situace dlužníka se opět zhoršila s neočekávaným a razantním nárůstem cen elektřiny a plynu, který započal na konci roku 2021. Zvýšením cen energií se skokově zvýšily náklady na výrobu a na vlastní provoz obchodního závodu dlužníka," uvádí insolvenční návrh podaný ke Krajskému soudu Ústí nad Labem 8. srpna. Společnost s novými klienty vyjednala nové ceny, u dříve sjednaných zakázek se jí však nepodařilo zahrnout vyšší náklady, a proto nebyla schopna udržet svůj provoz v chodu.

Nadále však existují firmy Velveta Varnsdorf a Velveta Textilie, napsaly HN. První se podle obchodního rejstříku zabývá rozvodem tepla a elektřiny či barvením a chemickou úpravou textilií, druhá společnost se věnuje koupi zboží za účelem jeho dalšího prodeje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy