Drahé úvěry ochromily trh s byty. Zájemců je málo, prodejci však zlevnit odmítají

Pavla Adamcová Adéla Očenášková Pavla Adamcová, Adéla Očenášková
2. 8. 2022 6:40
Ještě loni se zájemci o koupi bytů a rodinných domů "přetahovali". Cenu nabízené nemovitosti často přepláceli, prodaná byla většinou za několik dní. Letos je to jinak, více než polovina nemovitostí čeká na kupce i několik měsíců. Nabídka je větší, protože kvůli drahým hypotékám zájem kupujících upadá, ukazují aktuální průzkumy. Nemovitost ale nezlevňují, na jejich cenu zatím situace nemá vliv.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Shutterstock

"Počet zájemců o prohlídky v posledních měsících klesá. Dříve trval prodej nemovitosti několik týdnů, teď je to spíše několik měsíců," popisuje mluvčí realitní kanceláře Re/Max Dagmar Schejbalová. Její slova potvrzuje aktuální průzkum fintech start-upu Hyponamíru, který sledoval vývoj na realitním trhu v první polovině letošního roku.

Zatímco ještě loni podle něj našla většina domů a bytů nového majitele do týdne či do měsíce, teď jich více než polovina čeká na kupce až dva měsíce.

Ve stejném průzkumu více než polovina makléřů uvádí, že kupujících je oproti druhé polovině loňského roku výrazně méně. Stojí za tím hlavně prudké zdražování hypoték.

"Zatímco růst cen nemovitostí se v první polovině letošního roku prakticky zastavil, hypotéky výrazně zdražily," připomíná obchodní ředitelka Hyponamíru Veronika Hegrová. "Česká národní banka během prvních šesti měsíců hned čtyřikrát zvyšovala základní úrokové sazby a banky tento růst rychle promítly do úvěrů na bydlení," uvádí.

V červnu dosáhla průměrná výše úrokové sazby podle Fincentra Hypoindexu už 6,24 procenta. Oproti loňsku je to nárůst o necelé čtyři procentní body. Měsíční splátky se tak lidem prodražují o tisíce korun.

Mnozí lidé proto přehodnotili plány, případně si bydlení pořídili už loni. Kvůli rostoucí inflaci se růst úrokových sazeb očekával, stejně jako zavedení přísnějších limitů pro poskytování hypoték. Kdo mohl, nákup uspíšil. I proto teď kupci chybějí.

Letos ale inflace překročila 17 procent a obavy z budoucnosti rostou. "Podle Českého statistického úřadu se nálada českých spotřebitelů dostala na nejnižší úroveň v historii měření. Češi mají strach nejen ze zdražování a poklesu vlastní koupěschopnosti, ale také o stav české ekonomiky, jistotu vlastního zaměstnání a stabilních příjmů," popisuje analytik Vít Hradil ze společnosti Cyrrus s tím, že právě koupě nemovitosti znamená pro mnohé závazek na celá desetiletí.

Raději starší byt ve městě

Podobně jako ve druhém pololetí loňského roku převažoval i letos zájem o starší nemovitosti, ukázal průzkum Hyponamíru. Dokončených novostaveb je na trhu méně. "Na řadě míst výstavba vázne kvůli nedostatku volných parcel a chybějící infrastruktuře. Pokud se vhodný pozemek najde, získání stavebního povolení je náročné a zdlouhavé," uvádí analýza.

I letos platí, že nejvyšší poptávka je po bytech ve velkých městech. Podle průzkumu o ně má zájem téměř 90 procent kupujících. Oproti loňským 65 procentům poptávka znatelně narostla. "Důvodem mohou být i vyšší náklady na dopravu. Ceny pohonných hmot jsou vysoké a každodenní dojíždění do města za prací, nákupem nebo do školy se prodraží," říká Hegrová.

Nejdostupnější jsou podle průzkumu nemovitosti do šesti milionů korun. Dražší dům nebo byt si teď mohou dovolit pouze lidé s nadprůměrným příjmem nebo ti, kteří získali větší obnos peněz například jiným prodejem.

V první půli tohoto roku bylo nejvíce zájemců o vlastní bydlení mezi mladými rodinami a páry ve věku okolo 30 let. Stejně jako loni. 

Bublina ještě nepraskla

K možnému zlevňování zůstávají odborníci rezervovaní. Podle Schejbalové z Re/Maxu zatím prodávající nemají důvod ceny snižovat. "Jejich domy či byty se nakonec vždy prodají, jen to trvá déle. Pokud majitel spěchá, je ochotný nabídnout slevu, ale tak to bylo vždy," podotýká mluvčí.

"Trh se nachází ve fázi, kdy se sice poptávka sníží, většinu prodávajících ale nic nenutí k tomu, aby šli s cenou dolů. Raději vyčkávají," potvrzuje ekonom a sociolog Martin Lux ze Sociologického ústavu Akademie věd. Upozorňuje, že průměrná cena bytu, rodinného domu i pozemku v letošním druhém čtvrtletí dále rostla. "Jen o něco slabším tempem než ve čtvrtletí prvním," říká.

Dál tak trvá rekordní nadhodnocení bytů. "Je vyšší než v roce 2008 a nese známky cenové bubliny. K jejímu prasknutí ale dochází zpravidla až ve chvíli, kdy se ekonomika ocitne v recesi doprovázené zvyšováním nezaměstnanosti. Pak může dojít i k velmi prudkému poklesu cen," popisuje Lux.

 

Právě se děje

Další zprávy