Trávicí potíže, třes, nespavost. Miliony z výher nejsou jen radost, důležité je mlčet

ada ada
Aktualizováno 22. 6. 2019 22:22
Šok, radost, často ale i strach. Skoro 1,5 miliardy korun, které v minulých dnech vyhrál v evropské loterii Eurojackpot sázející z Česka, je suma, kterou si málokdo dokáže reálně představit. S psychikou člověka ale umí zamávat i částky v řádu "pouhých" několika milionů. Výherce se musí popasovat s řadou povinností, jako je nahlášení výhry úřadům, vyřešit uložení peněz a v neposlední řadě si také dobře rozmyslet, zda a komu o získaných penězích poví. Po prvním návalu radosti tak mohou podle znalců lehko nastoupit i psychosomatické obtíže.
Foto: Isifa / Thinkstock

Nejen radost, ale i obavy

Šok, radost, možná i strach. Skoro 1,5 miliardy korun, které v minulých dnech vyhrál v evropské loterii Eurojackpot sázející z Česka, je suma, kterou si málokdo dokáže reálně představit. S psychikou člověka ale dokážou zamávat i částky v řádu "pouhých" několika milionů.

Výherce se musí popasovat s řadou povinností, jako je nahlášení výhry úřadům, vyřešit uložení peněz a v neposlední řadě si také dobře rozmyslet, zda a komu o získaných penězích poví. Po prvním návalu radosti tak mohou podle znalců lehko nastoupit i psychosomatické obtíže.

Rekordní výhry Eurojackpotu v Evropě:

Země Výše výhry
1. Česko 2,446 mld. Kč
2. Německo 2,432 mld. Kč
3. Finsko 2,323 mld. Kč
4. Německo 2,292 mld. Kč
5. Finsko 2,280 mld. Kč
6. Německo 2,078 mld. Kč

Zdroj: Sazka

Výhra z minulého pátku přitom není v české historii zdaleka nejvyšší. Sázející z Pardubického kraje vyhrál před čtyřmi lety dokonce ještě o miliardu korun více, tedy téměř 2,5 miliardy. Třetí nejvyšší výhra v loterii Česku pak činila 399,9 milionu korun a padla ve Sportce v listopadu 2013.

V roce 2019 eviduje společnost Sazka zatím 80 milionářů.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy