T-Mobile versus klientka: Nemáte signál? Nevadí, plaťte

Veronika Skálová Veronika Skálová
13. 5. 2010 11:25
Ne vždy mobilní operátoři plní slib, že ke klientům přistoupí individuálně.
Že váš mobil nemá signál? Pokud jste podepsali smlouvu na dobu určitou, T-Mobilu se nezbavíte. Leda byste se vyplatili.
Že váš mobil nemá signál? Pokud jste podepsali smlouvu na dobu určitou, T-Mobilu se nezbavíte. Leda byste se vyplatili. | Foto: Ondřej Besperát

Brno - To, že vám nedodáváme naše služby, není důvod, abyste nám za ně přestali platit. Tento vzkaz dal T-Mobile jedné ze svých klientek. Čtenářka Aktuálně.cz Marie Řeháková tak bude nejspíš ještě nejméně rok platit každý měsíc za mobil, který nemůže používat.

"Jsem důchodkyně a mobil používám 10 let. Dobíjela jsem si každý měsíc tak 300 korun, mám mobil jako pomocníka. Vloni v létě mi operátor volal, že má pro mne nabídku. Když budu i nadále dobíjet obvyklých 300 korun, dostanu 60 korun bonus," popsala Marie Řeháková začátek svého problému.

Nabídka jí přišla výhodná a podepsala s T-Mobilem smlouvu na dva roky. Tehdy nemohla tušit, že se za půl roku bude i s manželem stěhovat mimo Prahu, do domu s pečovatelskou službou na Vysočině. A v okolí jejího nového bydliště T-Mobile nemá pokrytí. Protože tři sta korun nejsou v rozpočtu důchodkyně zanedbatelnou položkou, obrátila se na operátora s žádostí o ukončení smlouvy.

"Odpověděli, že jsem zkrátka podepsala smlouvu, která trvá do července příštího roku, a nehodlají se se mnou více bavit. Já tedy z důchodu musím dobíjet měsíčně 300 korun, dostanu sice bonus, ale nemohu mobil užívat. Nedostupnost signálu není prý relevantní důvod smlouvu ukončit," postěžovala si žena redakci Aktuálně.cz.

T-Mobile: případy řešíme individuálně

Všeobecné obchodní podmínky společnosti T-Mobile mají sedm stran popsaných ve třech sloupcích. Vyplatí se je dobře prostudovat. Dozvíte se z nich například, že to, že signál vašeho operátora nepokrývá okolí vašeho bydliště, není důvodem ke zrušení smlouvy.

"Přímo v podmínkách je zaneseno, že pokrytí signálem není stoprocentní, tento fakt však není dostatečným důvodem k odstoupení od smlouvy. Tyto podmínky jsou nedílnou součástí smlouvy a při jejím podpisu s nimi obě strany souhlasí," potvrdil Petr Novák z Advokátní kanceláře Tomáš Rašovský, který podmínky operátora prostudoval.

Tento argument zní také od samotného operátora. Univerzální řešení pro takový případ však neexistuje. "Snažíme se každý případ řešit individuálně a v oblastech, kde je to technicky možné a ekonomicky návratné zajistit zlepšení kvality signálu. Ne vždy je to ale možné," navrhl vedoucí týmu externí komunikace T-Mobile Jiří Janeček.

Marie Řeháková ale má jinou zkušenost. "Dvakrát jsem psala na zákaznické centrum, zda by nemohli přece jen individuálně přihlédnout k mojí situaci a povolit mi zrušení smlouvy. Dostalo se mi odpovědi, že bez sankce to prostě nejde a bylo hotovo," popsala svou komunikaci s operátorem.

Foto: Ondřej Besperát
Čtěte také:
Telefonovali příliš dlouho. T-Mobile jim mění tarif
Volání do konkurenční sítě bude levnější. Ne pro vás
Majitel T-Mobilu se rozhodl. Firmu svěří víc ženám

K opravdu individuálnímu prošetření případu došlo až poté, co T-Mobile oslovila redakce Aktuálně.cz. Operátor se pak rozhodl přistoupit "k nestandardnímu kroku", protože signál v dané lokalitě posilovat nebude, s Marií Řehákovou v nejbližší době smlouvu předčasně ukončí.

Možnosti: odejít jinam nebo předat mobil

Ale T - Mobile není jediný, kdo ve svých podmínkách upozorňuje na možné mezery v pokrytí signálem. "Ani u nás není fakt, že nějaké místo není pokryté signálem, důvodem k odstoupení od smlouvy. Situace u smlouvy na dobu určitou je složitá. Ale jsou dvě řešení - odejít s číslem k jinému operátorovi, který v lokalitě pokrytí má, nebo převést smlouvu na někoho jiného," uvedl mluvčí společnosti Telefónica O2 Martin Žabka.

Převést smlouvu na jiného člověka i se závazky, tedy povinností platit 300 korun měsíčně, navrhoval i Jiří Janeček z T-Mobile. To ale Marie Řeháková nemůže udělat. Kromě manžela, který žije na Vysočině s ní, nikoho nemá.

A pokud by chtěla přejít k jinému operátorovi, nemůže to podle podmínek T-Mobile udělat dřív, než její smlouva vyprší. A v případě, že by jí operátor změnu na žádost o výjimku umožnil, musela by vyrovnat své závazky k operátorovi - tedy doplatit všechny paušály zbývající do konce roku najednou.

Foto: Ondřej Besperát
Čtěte také:
Pozor na dopisy z bank. Jsou doručené, i když nepřijdou
Víme, jaké kreditky jsou nejlepší. A na co dát pozor
Pozor na další internetový obchod, který nedodává zboží

Poslední z operátorské trojky smlouvy na dobu určitou pro jednotlivce nenabízí, a proto by k podobnému případu u klientů Vodafone dojít nemělo.

"Zákazníky smlouvami na roky neuvazujeme, chceme jim naopak ponechat svobodu a flexibilitu. Pouze ti, kteří si od nás vezmou dotovaný mobil za zvýhodněnou cenu a rozhodnou se odejít dříve než za šest měsíců, při odchodu doplatí rozdíl mezi plnou a dotovanou cenou mobilu," vysvětlil mluvčí operátora Miroslav Čepický.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

teď

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, opět zasednou i odborné týmy. 

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Několik stovek lidí demonstrovalo v Praze a v Brně za klima

Několik stovek lidí v pátek v pražských a brněnských ulicích demonstruje, aby před blížícími se volbami upozornili na klimatickou krizi. Protest v Praze demonstranti zahájili na Malostranském náměstí symbolicky za minutu dvanáct pokřikem "Teď nebo nikdy", po projevech se vydali na pochod centrem města. Podle aktivistů totiž politici stále nedělají dost pro ochranu klimatu.

Ulicemi Brna prošly další asi dvě stovky studentů. Organizátoři a další řečníci nejprve upozornili na dopady změn klimatu. "Z těchto voleb musí vzejít vláda, které nebude lhostejný boj za klimatickou spravedlnost," řekl Ctibor Prokop, student tišnovského gymnázia a mluvčí hnutí Fridays for Future.

Protesty jsou součástí celosvětové akce ekologického hnutí Fridays for Future, jehož členové zformulovali klimatické požadavky, podle nichž by lidé měli vybírat budoucí českou vládu. Je mezi nimi například udržení oteplení planety pod 1,5 stupně Celsia, přechod od preferování hrubého domácího produktu ke zjišťování stavu přírody a klimatu nebo ochrana klimatu jako priorita příští vlády. Politické strany pak podle těchto kritérií oznámkovali, nejlépe podle aktivistů dopadli Piráti se starosty a Strana zelených.

Zdroj: ČTK
Další zprávy