Suvenýry, které se prodraží. Na co si dát pozor při dovozu

František Mašek
20. 7. 2015 17:46
Před návratem ze zahraniční dovolené si ověřte, co si můžete legálně dovézt. Některá omezení se týkají i členských zemí Evropské unie, která je jinak bezcelní zónou.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Snaha přivézt si zajímavý suvenýr z letní dovolené v Chorvatsku nebo v Egyptě může amatérské potápěče přijít draho. Vývoz korálů z těchto zemí je totiž zakázán. Pokuta za dovoz několika korálů činí podle Jany Jandové z České inspekce životního prostředí obvykle několik tisíc korun.

Daleko přísnější postih – až osm let vězení – čeká turistu, pokud se pokusí provézt vzácná zvířata nebo rostliny. Jejich ochranu upravuje Úmluva o mezinárodním obchodu ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES), kterou podepsala Evropská unie. Podobné tresty jsou ale výjimečné, muselo by jít o organizovaný zločin. I postih za dovoz sloních klů, kaktusů nebo jiných chráněných rostlin však bývá citelný.

Celní správa loni zabavila občanům, kteří přicestovali do České republiky, nejčastěji právě korály, ale také kaktusy. Češi se loni snažili protiprávně dovézt také například 47 kusů živých želv Geomyda Splengeri včetně dvou vajíček, mroží kel s rytinou, neživý exemplář varana a několik orchidejí.

Celní správa podle tiskové mluvčí Generálního ředitelství cel Martiny Kaňkové v loňském roce uložila lidem 122 blokových pokut v celkové výši 49 900 korun. Dalších 365 500 korun vybrala ve 27 správních řízeních. Navíc museli uhradit náklady řízení ve výši 28 tisíc korun.

Porušení úmluvy CITES se týkalo 61 případů dovozu a vývozu. Nešlo pouze o živá zvířata nebo rostliny. Zakázán je také dovoz léčiv nebo mastí, které jsou z nich vyrobeny.

Nepovolený dovoz se nejčastěji týká exotičtějších zemí. Jak ale uvádí Průvodce suvenýry z volné přírody, který najdete na webu celní správy, i v letoviscích u Středozemního moře lze na trhu narazit na mořské mušle, například zévy, které vlastně pocházejí z Jižního Pacifiku. V rámci EU si může turista koupit tři exempláře na osobu, měl by si však schovat doklad o jejich nákupu. Ke koupi většího počtu mušlí je třeba povolení.

„Na Balkáně se můžete setkat se suchozemskými želvami Testudo. Nechytejte je ani nekupujte na trhu, jejich dovoz do Evropské unie je vázán na povolení a i v rámci EU pro tato zvířata potřebujete doklady o jejich legálním původu. Jejich nepovolený odchyt z přírody je trestný,“ varuje rovněž průvodce z webu celní správy.

Vždy si je tedy třeba předem ověřit, co a za jakých podmínek je možné z jednotlivých států dovézt.

Podrobnější informace najdete na webu Hospodářských novin.

 

Právě se děje

před 12 minutami

V Británii zatkli kvůli rasistickým urážkám fotbalistů po finále ME 11 lidí

Jedenáct lidí zatkla britská policie během vyšetřování rasistických útoků na anglické fotbalisty na internetu po finále mistrovství Evropy. Terčem urážek se stali hráči tmavé pleti Marcus Rashford, Jadon Sancho a Bukayo Saka, kteří v zápase s Itálií neuspěli v penaltovém rozstřelu. Anglie kvůli tomu finálové utkání ve Wembley prohrála.

Policie nyní oznámila, že 207 příspěvků na sociálních sítích vyhodnotila jako spáchání trestného činu. Pocházely z 34 účtů v Británii a 123 ze zahraničí. Jedenáct majitelů britských účtů bylo zatčeno, zahraniční případy předala příslušným úřadům v jednotlivých zemích.

"Lidé se domnívají, že se mohou schovat za profil na sociálních sítích a zveřejňovat takové odporné komentáře. Musí si to rozmyslet. Máme vyšetřovatele, kteří vyhledávají urážlivé komentáře v souvislosti se zápasem, a pokud půjde o trestný čin, budou jejich autoři zatčeni," uvedl policejní důstojník Mark Roberts. Příspěvky z dalších účtů se ještě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Nejvyšší soud v Brazílii nařídil vyšetřování Bolsonara, prezident reagoval pohrůžkou

Soudce nejvyššího brazilského soudu nařídil ve středu vyšetřování prezidenta země Jaira Bolsonara kvůli jeho výrokům o tom, že brazilský volební systém je náchylný k podvodům. Soudce tak rozhodl na základě žádosti nejvyššího volebního soudu, který zahájení vyšetřování hlavy států oznámil v pondělí. Informovala o tom agentura AFP.

Vyšetřování se bude soustředit především na více než dvouhodinové vystoupení prezidenta, přenášené živě minulý týden na Facebooku, během něhož prezident bez předložení důkazů tvrdil, že brazilský elektronický hlasovací mechanismus otevírá prostor volebním podvodům. Krajně pravicový lídr také silně kritizoval několik soudců nejvyššího soudu.

Bolsonaro na zprávu reagoval pohrůžkou, že by jeho odpověď na vyšetřování mohla překročit rámec ústavy. "Tohle vyšetřování není v mezích ústavy, takže protilék na to také není v mezích ústavy," prohlásil podle agentury Reuters bez dalšího upřesnění na sociálních sítích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy