Studenti dostanou peníze zpátky. Díky daňovému přiznání

Věra Tůmová, Peníze.cz
20. 3. 2010 10:10
Řada studentů, kteří si přivydělávají, nemusí podávat daňové přiznání. Jenže kvůli tomu přijdou o slušné peníze.
Foto: Aktuálně.cz

Většina současných vysokoškolských studentů si při studiu přivydělává. Pokud si podají daňové přiznání, mohou získat od státu zpět tolik peněz, že z toho pokryjí životní náklady na několik týdnů či měsíců.

Přesto si někteří studenti neuvědomují možnosti zvýhodnění a daňové přiznání nepodávají. Jsou tak sami proti sobě, protože podání daňového přiznání je podle daňové poradkyně ze společnosti TPA Horwath Jany Skálové pro studenty výhodné téměř vždy.

Pokud například student podle Skálové pracoval vloni třikrát na letní brigádě, kde si vydělal vždy 4000 korun měsíčně, zaměstnavatel mu při stanovování daně nemohl zohlednit některé odečitatelné položky a strhnul mu z jeho příjmu 15 procent zálohové daně - v případě, že student podepsal Prohlášení u všech zaměstnavatelů (15% srážková daň by v přiznání uplatnit tak snadno nešla).

Jestliže si student pak tento příjem uvede do daňového přiznání, může uplatnit odčitatelné položky jednak za daňového poplatníka (24 840 korun) a jednak za studenta (4020 korun - pokud studoval celý rok) a případně i další odpočty od základu daně (zaplacené pojistné na životní pojištění nebo penzijní připojištění, dary, dárcovství krve a podobně). Takovému studentovi pak stát na základě daňového přiznání vrátí vše, co jeho letní zaměstnavatel odvedl státu.

Student, který pracoval v létě pro více zaměstnavatelů, jež mu strhli srážkovou daň (15 %), může u toho posledního zaměstnavatele dodatečně požádat o roční zúčtování, jestliže podepíše Prohlášení do 15. února 2010. Poslední zaměstnavatel mu ale zohlední jedině poslední příjem.

Kteří studenti nemusí podávat daňové přiznání, ale vyplatí se jim? A kteří musí vždy podat daňové přiznání? Podrobnosti se dočtete ve zbytku článku na webu Peníze.cz!

 

Právě se děje

před 30 minutami

Česko příští týden navštíví nový slovenský premiér Eduard Heger

Českou republiku příští týden navštíví nový slovenský premiér Eduard Heger. Setká se mimo jiné s prezidentem Milošem Zemanem. Schůzka je podle mluvčího Jiřího Ovčáčka plánována na čtvrtek v lánském zámku.

Heger se stal předsedou slovenské vlády na začátku dubna. Ve funkci nahradil premiéra Igora Matoviče, který podal po téměř měsíc trvající vládní krizi demisi. Do funkce ho, stejně jako další členy vlády, jmenovala prezidentka Zuzana Čaputová 1. dubna.

V nové slovenské vládě pokračují téměř všichni dřívější ministři. U moci zůstala koalice čtyř stran, která vznikla po loňských parlamentních volbách.

Matovič rezignoval na funkci ministerského předsedy po roce a necelých dvou týdnech v úřadu, a to v zájmu řešení krize v koalici, během které jeho odchod z čela kabinetu požadovaly dvě menší vládní strany. V nové vládě bude Matovič ministrem financí.

Čtyřiačtyřicetiletý Heger je členem předsednictva Matovičova protikorupčního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO), které loni v únoru 2020 přesvědčivě vyhrálo parlamentní volby. OLaNO i v Hegerově vládě obsadilo polovinu ze 16 křesel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy