Stravenky jako samozřejmost. Nový žebříček benefitů k práci

Tereza Holanová Tereza Holanová
Aktualizováno 25. 8. 2015 10:25
Průzkum ukázal, že české firmy nabízí v průměru dvanáct zaměstnaneckých benefitů.
Stravenky. Ilustrační foto
Stravenky. Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Nejrozšířenějším zaměstnaneckým benefitem zůstává v Česku mobilní telefon. K soukromým účelům jej mohou využívat lidé v 88 procentech tuzemských firem.

Druhou nejčastější zaměstnaneckou výhodou je příspěvek na vzdělávání. Ten poskytuje 83 procent společností v Česku. K dalším nejrozšířenějším benefitům patří nápoje na pracovišti, lékařské prohlídky a příspěvek na penzijní připojištění. Všechny tyto benefity nabízejí zhruba tři ze čtyř firem.

Vyplývá to z průzkumu mezi 110 tuzemskými zaměstnavateli ze všech krajů, odvětví i velikostí, který uskutečnila NN pojišťovna se Svazem průmyslu a dopravy.

Zaměstnanecké benefity v roce 2015

Typ benefitu Kolik firem jej poskytuje
Mobilní telefon 88 %
Vzdělávání 83 %
Pitný režim 81 %
Lékařské prohlídky 77 %
Příspěvek na penzijní připojištění 77 %
Služební automobil 73 %
Stravenky 72 %
Věcné dary, jednorázové odměny 66 %
Příspěvek na životní pojištění 60 %
Třináctý plat 47 %
Kultura 42 %
Zaměstnanecké půjčky 40 %
Zdraví (např. vitamíny, rehabilitace) 36 %
Sport 35 %
Dny volna (tzv. sick day) 33 %
Očkování proti chřipce 31 %
Příspěvek na dovolenou 30 %
Flexi - poukázky 24 %
Příspěvek na cestování do zaměstnání 14 %

Nejrozšířenější telefony podle generálního ředitele obchodu NN pojišťovny a penzijní společnosti Tomáše Nidetzkého opět nabraly na zajímavosti i proto, že firmy často nabízejí kvalitní technologie. "To samozřejmě zvyšuje poptávku po tomto benefitu," uvádí s tím, že zaměstnavatelé si v posledních letech mohou vybírat i z větší nabídky operátorů.

Víc benefitů díky růstu

V průměru poskytují české firmy dvanáct benefitů, tedy o dva více než loni. "Malé firmy do padesáti zaměstnanců poskytují průměrně devět zaměstnaneckých výhod, podniky nad 250 zaměstnanců až třináct," upřesňuje generální ředitel obchodu NN pojišťovny a penzijní společnosti Tomáš Nidetzký.

Na řadového zaměstnance vydá každá společnost v průměru 10 až 15 tisíc korun ročně. U středního managementu utratily podniky za benefity 15 až 20 tisíc korun ročně a u top managementu 20 až 30 tisíc korun za rok. Alespoň nějaký benefit nabízela každá z oslovených firem.

Podle autorů průzkumu za větší počet benefitů zaměstnanci vděčí hlavně oživení české ekonomiky, díky kterému mohou být podniky benevolentnější. "Dobrou zprávou je, že zlepšující se kondice našich firem se projevuje u řady z nich potřebou přijímat nové pracovníky a udržet si je jak zvyšováním mezd, tak i benefity," hodnotí výsledek viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Radek Špicar.

O tom, že se jim letos daří lépe, bylo letos přesvědčeno 39 procent dotázaných firem. 

Nárůst tak zaznamenal i třináctý plat. Podle Nidetzkého to může být proto, že se někteří zaměstnavatelé ještě bojí zvýšit samotné základní mzdy.

Stále více firem myslí na budoucnost

Jak ukázal průzkum, ve srovnání s předchozími lety přibývá takzvaných dlouhodobých benefitů - tedy těch, ze kterých nemá zaměstnanec prospěch jen jednorázově. Naopak popularita věcných benefitů klesá. Například stravenky loni poskytovalo 74 procent firem a jednalo se o pátý nejrozšířenější benefit, zatímco letos to bylo 72 procent. Podobně došlo k poklesu u věcných odměn či různých poukázek.

"Tyto benefity mají pouze krátkodobou hodnotu a jsou do značné míry vnímány zaměstnanci jako samozřejmost. Dnes je trendem ukázat lidem, že zaměstnavateli na nich záleží a že myslí i na jejich budoucnost," vysvětluje Špicar.

Za poslední rok se nejvíce rozšířily příspěvky na životní pojištění, které nabízí o jedenáct procentních bodů firem více než loni. Celkově jej tak mohli zaměstnanci využívat u šedesáti procent firem. Druhý největší nárůst zaznamenaly příspěvky na penzi, a to o devět procent.

Dalším dlouhodobým benefitem, který získává na oblibě, jsou příspěvky na vzdělávání, především na výuku jazyků. Aktuálně nabízí 84 procent firem výuku angličtiny, 44 procent firem němčinu a čtvrtina ruštinu. Okolo deseti procent respondentů umožňuje zaměstnancům studovat i další jazyky, nejčastěji francouzštinu a španělštinu. V příštím roce chce nabídku tohoto benefitu rozšířit 11 procent dotázaných firem.

"Většina firem je dnes nadnárodní, má zahraniční jazyky, takže je standardem, že využívají cizí jazyk nebo je tam například čeština a angličtina rovnocenná. Takže se společnosti snaží investovat do zaměstnanců v této oblasti," komentuje Nidetzký.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Vedoucí Lille jen remizovalo, PSG může snížit ztrátu na jediný bod

Fotbalisté vedoucího celku francouzské ligy Lille ve 33. kole jen remizovali 1:1 s Montpellierem a zaznamenali ztrátu v boji o titul. Alespoň bod jim pět minut před koncem zachránil Luiz Araújo.

Lille vede tabulku o čtyři body před obhájcem titulu Paris St. Germain, který má k dobru nedělní zápas se St. Etienne. Montpellier, kterému k bodu několika skvělými zákroky pomohl brankář Jonas Omlin, je osmý se ztrátou pěti bodů na pohárové příčky.

Francouzská fotbalová liga - 33. kolo:

Lille - Montpellier 1:1 (85. Araujo - 21. Delort).

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Lipsko opět ztratilo a dalo vedoucímu Bayernu šanci odskočit

Fotbalisté Lipska ve 29. kole německé ligy remizovali bez branek s Hoffenheimem a dali šanci Bayernu Mnichov navýšit náskok na prvním místě tabulky. Hostům k bodu ze hřiště druhého celku tabulky pomohl i český obránce Pavel Kadeřábek, který odehrál celý zápas.

Lipsku se sice v nastavení podařilo skórovat, ale po zásahu videorozhodčího nebyl gól Yussufa Poulsena uznán. Tým trenéra Juliana Nagelsmanna zaznamenal třetí domácí ztrátu za sebou a Bayern, který má k dobru sobotní zápas s Wolfsburgem, mu může v případě výhry odskočit na rozdíl sedmi bodů.

Hoffenheim remizoval podruhé za sebou bez branek a v bundeslize natáhl sérii bez vítězství na pět zápasů. V tabulce mu patří jedenácté místo.

Německá fotbalová liga - 29. kolo:

Lipsko - Hoffenheim 0:0.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

U tuniských břehu ztroskotala loď s migranty z Afriky, nejméně 41 jich zemřelo

Nejméně 41 afrických migrantů utonulo při ztroskotání lodi u tuniských břehů. Podle tuniských úřadů loď směřovala na italský ostrov Lampedusa. Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) v pátek večer oznámila, že loď se potopila ve čtvrtek.

Tuniská pobřežní stráž původně ohlásila 21 nalezených těl. Úřady uváděly, že dvacítka lidí z lodě se pohřešuje. Všichni uprchlíci pocházeli ze subsaharské Afriky.

Loď s migranty podle úřadů vyrazila z tuniského Sfaxu ve čtvrtek večer. "Tato tragická ztráta životů znovu podtrhuje, jak je důležité rozšířit státem řízené záchranné operace napříč střední částí Středozemního moře," uvedla v prohlášení IOM. Mezi dosud vylovenými těly jsou i ženy a jeden kojenec.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Raúl Castro na sjezdu potvrdil, že předává vedení mladší generaci

Kubánský vůdce Raúl Castro v pátek na úvod osmého stranického sjezdu potvrdil, že předá vedení mocné Kubánské komunistické strany (PCC) mladší generaci, která je "plná vášně a protiimperialistického ducha". Informovala o tom agentura Reuters.

Čtyřdenní sjezd PCC se koná za zavřenými dveřmi, ale kubánská televize odvysílala úryvky Castrova úvodního projevu. Devětaosmdesátiletý Raúl Castro v něm vyjádřil spokojenost nad tím, že může předat vedení skupině věrných, kteří za sebou mají desítky let zkušeností, během nichž stoupali po stranickém žebříčku.

Předáním moci formálně skončí éra bratrů Castrových na Kubě. Ve vedení PCC má na sjezdu Raúla Castra vystřídat kubánský prezident Manuel Díaz-Canel (61).

Zdroj: ČTK
Další zprávy