Stavební spořitelna ruší smlouvy s nejvyšším úrokem

Petr Kučera Petr Kučera
28. 11. 2012 15:00
Raiffeisen stavební spořitelna začala rozesílat výpovědi klientům se starší smlouvou

Praha - Raiffeisen stavební spořitelna začala rozesílat výpovědi klientům se starší smlouvou o stavebním spoření. Kvůli rekordně nízkým základním sazbám České národní banky a vývoji na trhu už nemůže garantovat vyšší úrokové sazby, vyplývající ze smluv ze začátku minulého desetiletí.

"S politováním musíme konstatovat, že k tomuto nepopulárnímu kroku nás donutil současný vývoj situace na finančním trhu v České republice, který je důsledkem snížení základní úrokové sazby na historické minimum. Toto opatření České národní banky způsobilo významný pokles úrokových sazeb na celém bankovním trhu," uvádí spořitelna v dopisech klientům, které má online deník Aktuálně.cz k dispozici.

Jde výhradně o smlouvy starší deseti let, tedy část takzvaných „přespořených" smluv, u nichž již uplynula povinná doba spoření pro získání nároku na státní podporu (do roku 2003 pětiletá, nyní šestiletá). Lidé si tyto smlouvy nechávali hlavně díky výhodnějším pravidlům pro podporu, které stát omezil až počínaje smlouvami uzavřenými od roku 2004.

Konec 4% úroku

Na vypovídané smlouvy se vztahovala 4% sazba, konkrétně 3 % činí úroková sazba z vkladů a další 1 % pak takzvané úrokové zvýhodnění.

"Za základní kritérium byl určen tarif, ve kterém jsou smlouvy sjednány a současně doba trvání smlouvy více než 10 let (smlouvy v tarifech D-01 a M-01 sjednaných v rámci Všeobecných obchodních podmínek z roku 2001). Aplikována byla i řada vedlejších kritérií," upřesňuje mluvčí Raiffeisen stavební spořitelny Renata Zikmundová.

Výpovědi se podle Zikmundové týkají necelých 1,5 procenta z celkového počtu klientů Raiffeisen stavební spořitelny. "Do konce roku již žádné nezašleme, o případných dalších výpovědích rozhodne představenstvo v následujícím období," dodává.

"Prioritním posláním stavební spořitelny je poskytovat úvěry na bydlení. Chceme i v budoucnu v tvrdé konkurenci hypotečních úvěrů nabízet klientům co nejlepší podmínky, a proto je přizpůsobení ceny zdrojů nezbytné," vysvětluje Zikmundová.

Raiffeisen stavební spořitelna ve výpovědi nabízí klientům, že v zájmu rychlejší výplaty naspořené částky je ochotna přistoupit na zkrácení výpovědní doby, která jinak standardně činí tři měsíce a začíná až počínaje následujícím měsícem.

Spořitelna současně nabízí klientům schůzku ohledně nabídky nových spořicích nebo úvěrových produktů. "Dotčeným klientům jsme opakovaně nabízeli úpravu smluvních podmínek, malá část z nich však na nabídku nereagovala," dodává mluvčí.

Rekordně nízké sazby

Bankovní rada České národní banky snížila 1. listopadu svou základní sazbu na rekordní minimum 0,05 %, tedy téměř k nule.

"Oficiální prognózy předpokládají minimálně střednědobé trvání tohoto stavu. To je hlavním důvodem, proč jsme přistoupili k nepopulárnímu kroku ukončení některých vysoce úročených smluv o stavebním spoření," říká mluvčí Raiffeisen stavební spořitelny Renata Zikmundová.

Konkurenti to neplánují

Raiffeisen stavební spořitelna byla založena v roce 1993 jako vůbec první stavební spořitelna v České republice. Devadesát procent akcií vlastní Raiffeisen Bausparkassen Holding, deset procent Raiffeisenbank.

V Česku vedle ní působí čtyři další stavební spořitelny. Mluvčí Wüstenrotu Kateřina Bílá uvedla, že podobnou akci jako Raiffeisen nepodniká a ani to nechystá.

O takovém kroku neuvažuje ani Stavební spořitelna České spořitelny. "Pokud jde o počet "přespořených" smluv, neevidujeme je," dodává mluvčí SSČS Zdenka Blechová.

"Pro Českomoravskou stavební spořitelnu nejde o "relevantní téma", protože takových smluv už máme jen minimální podíl a navíc podstatná část klientů původně s takovými smlouvami již využívá ke spoření jiných tarifů," říká Rostislav Trávníček, mluvčí ČMSS ze skupiny ČSOB.

Další spořitelna, Modrá pyramida ze skupiny Komerční banky, podle své mluvčí Hany Vaněčkové "takto nikdy v minulosti nepostupovala a ani se k takovému kroku nechystá".

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy