Stavební spoření nepůjde využít i na placení studia

Petr Kučera Petr Kučera
9. 9. 2009 12:30
Poslanci neschválili návrh ČSSD
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Úvěr ze stavebního spoření nepůjde použít i na financování studia.

Poslanci dnes totiž napodruhé neschválili novelu zákona, která s možností využití peněz na studium počítala. Novelu sice už v červnu schválili poslanci ČSSD a KSČM s podporou čtyř dalších poslanců (Jiří Carbol a Ludvík Hovorka z KDU-ČSL, Olga Zubová a Evžen Snítilý), poté ji však poslancům vrátil Senát.

Vedle školného mělo být možné použít úvěr ze stavebního spoření také na nepřímé náklady studia, zejména na ubytování, stravování, dopravu či nákup učebních pomůcek. "Chceme pomoci studentům, pro které jsou tyto náklady překážkou pro získání dalšího stupně vzdělání. Obdobná forma podpory je obvyklá i v zahraničí, například v Rakousku," řekl poslanec ČSSD Radko Martínek, jeden z autorů návrhu.

Až 36 tisíc ročně

Podle novely měli mít možnost úvěr ze stavebního spoření na studijní potřeby použít studenti ve věku 15 až 26 let, mají-li ukončen alespoň první ročník vzdělávání ve střední, vyšší odborné, vysoké nebo obdobné škole a zároveň pokračují ve studiu. Čerpat by směli až 36 000 ročně, a to až do ukončení studia. Pojistkou proti "věčným studentům" měla být podmínka, že úvěr lze čerpat nejdéle rok po ukončení standardní délky studia v rámci studijního programu.

Podle Miroslava Kalouska je návrh nesystémový a zneužitelný.
Podle Miroslava Kalouska je návrh nesystémový a zneužitelný. | Foto: Ondřej Besperát

Kritici: Nesystémová a škodlivá změna

Exministr financí Miroslav Kalousek už dříve označil návrh za "mimořádně nesystémový s mimořádně škodlivými důsledky". Upozorňuje hlavně na to, že podle návrhu by si úvěr mohl vzít nejen účastník stavebního spoření, ale (v jeho prospěch) také "osoba blízká". Kalousek varuje, že na jednoho studenta by si mohla založit stavební spoření celá jeho rodina. To by pak vedlo ke značnému nárůstu peněz, kterými stát stavební spoření podporuje. Více státní podpory by tak obdrželi paradoxně právě bohatší studenti, jimž by navíc spořitelny v praxi nejspíš nabídly také výhodnější podmínky úvěrů.

Za nepromyšlený označil návrh ČSSD i exministr školství Ondřej Liška (Strana zelených). Připomněl, že vláda Mirka Topolánka chtěla řešit finanční podporu studentů samostatně.

Kritici také upozorňují, že ani současná úprava neomezuje použití naspořených peněz včetně státního příspěvku. Omezuje jen možnost případného čerpání úvěru ze stavebního spoření, a to právě na financování bydlení.

Topolánkova vláda proto už dříve návrh nepodpořila, stejně jako rozpočtový výbor sněmovny. Naopak sněmovní výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu doporučil návrh schválit.

České stavební spoření je podle údajů Evropské asociace stavebních spořitelen druhým největším na světě po Německu. Ke konci letošního prvního čtvrtletí bylo uzavřeno téměř 5,4 milionu smluv.

 

Právě se děje

Další zprávy