Stavební spoření bude méně výhodné, jednička na trhu snižuje úrok

Olga Skalková Olga Skalková
21. 6. 2016 7:29
Namísto současných 1,3 procenta se klienti Českomoravské stavební spořitelny dočkají úroku na vkladech maximálně jedno procento. Díky státní podpoře je stavební spoření i tak výrazně výhodnější než spořicí účty či termínované vklady. Konkurenti zatím s podobným krokem váhají.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Praha – Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS), největší na tuzemském trhu, kvůli prakticky nulovým tržním sazbám od 1. července sníží úroky pro nové střadatele.

"Současnou sazbu jsme drželi téměř dva roky. Od té doby sazby v ekonomice poklesly a stejně tak poklesly i sazby dalších spořicích produktů. Musíme na vývoj také reagovat," potvrzuje její mluvčí Tomáš Kofroň. ČMSS patří do skupiny ČSOB a v marketingu využívá postavu lišky.

Podle informací Hospodářských novin klesne základní sazba pro nové klienty na 0,5 procenta ročně. K ní po dobu šestiletého spoření nabídne možnost úrokového bonusu 0,5 procenta ročně, pokud klient bude měsíčně spořit 0,5 procenta z cílové částky nebo si peníze vloží předem. Celkově tak lze při pravidelném spoření dosáhnout na sazbu jedno procento ročně. ČMSS dosud na spořicím tarifu nabízela 1,3 procenta – nejvíce ze všech pěti stavebních spořitelen na trhu.

Se snížením úroků na spoření zároveň ČMSS zlevní takzvané řádné úvěry – ze současných 4,3 na 3,5 procenta ročně. Jde o sazby, které garantuje klientům při uzavření smlouvy. Podle zákona může být rozdíl mezi sazbou na vkladu a sazbou na úvěru maximálně tři procentní body.

Ostatní stavební spořitelny zatím snížení sazeb nepotvrdily, nejspíš ale budou také reagovat. Současné tržní sazby jim neumožňují bezpečně zhodnocovat peníze klientů na nynější úrovni.

"Ještě jsme se nerozhodli. Zaznívají hodně silné názory, abychom to ještě odložili," říká Jan Jeníček, šéf Raiffeisen stavební spořitelny. Ta nyní nabízí na stavebním spoření úrok ve výši jedno procento.

Po červencovém snížení sazeb v ČMSS bude mít nejvyšší úrok na trhu Modrá pyramida Komerční banky se základní sazbou 0,5 procenta a možností bonusu ve výši 0,7 procenta. Mluvčí Modré pyramidy Hana Vaněčková tvrdí, že změnu sazeb firma nyní nechystá.

K výraznějšímu poklesu sazeb stavební spořitelny přistoupily většinou v roce 2014. Tehdy se nejlepší úroky pro nové klienty pohybovaly na úrovni dvou procent ročně.

I po případném snížení úroků zůstane stavební spoření díky státní podpoře suverénně nejvýhodnějším zajištěným spořicím produktem. Stát lidem k vlastním úsporám přidává deset procent, maximálně však dva tisíce korun ročně. Při optimální variantě spoření 1700 korun měsíčně po dobu šesti let se nová smlouva ČMSS od července ročně zhodnotí až o 3,19 procenta. Při úroku 0,5 procenta to bude 2,69 procenta. To je více než dvojnásobek nynější nabídky v bankách na spořicích účtech. Výnos spolehlivě překoná i termínované vklady. Nejvíce − 1,2 procenta při vkladu 150 tisíc korun na pět let − nyní nabízí Fio banka.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Slalomové tituly na MS snowboardistů mají Nadyršinová a Karl

Ruská snowboardistka Sofia Nadyršinová získala na mistrovství světa v Rogle po pondělním stříbru v paralelním obřím slalomu titul ve slalomu. Mužům ve Slovinsku kraloval pětatřicetiletý Rakušan Benjamin Karl, jenž získal už pátý titul v kariéře.

Teprve sedmnáctiletá Nadyršinová, která vyhrála už kvalifikaci, dnes v semifinále oplatila pondělní finálovou porážku šampionce v obřím slalomu Selině Jörgové a v závěrečné jízdě o zlato pak porazila i další Němku Ramonu Hofmeisterovou. Jörgová nakonec v paralelním slalomu brala bronz.

Karl vyhrál finálový duel s krajanem Andreasem Prommeggerem o devět setin sekundy. V jízdě o světový titul se spolu utkali už potřetí, oba předchozí souboje ve slalomu i v obřím slalomu v roce 2017 v Sierra Nevadě vyhrál Prommegger. Bronz dnes získal stejně jako v pondělí Rus Andrej Sobolev.

Čeští snowboardisté se ani ve druhém závodu na šampionátu, který kvůli zranění v pondělí musela opustit Ester Ledecká, ve vyřazovacích jízdách nepředstavili. Mladé závodnice Klára Šonková a Adéla Keclíková skončily v kvalifikaci na 38. respektive 40. místě. Adam Počinek a Viktor Brůžek se seřadili na 48. a 49. příčce.

Další zprávy