Stát vyplatí na stavebním spoření o miliardu méně

Petr Kučera Petr Kučera
22. 2. 2010 17:16
Počet nově uzavřených smluv klesl o pětinu

Praha - Ministerstvo financí letos vyplatí na podpoře stavebního spoření téměř 13,3 miliardy korun, což je meziročně zhruba o miliardu méně. Vyplývá to ze statistiky, kterou dnes ministerstvo zveřejnilo. Státní podpora se vyplácí zpětně za uplynulý rok.

Potvrzuje se tak očekávání, že objem státní podpory bude postupně klesat i bez snížení maximální výše příspěvku na jednoho klienta. Mnoho klientů navíc stále čerpá podporu na takzvané staré smlouvy, uzavřené nejpozději v roce 2003, tedy před snížením maximální podpory z 4500 na 3000 korun ročně.

Celkový počet smluv o stavebním spoření klesl ke konci loňského roku o 2,8 procenta na téměř 4,93 milionu. Počet nově uzavřených smluv vloni meziročně klesl o 18,5 procenta na 575,3 tisíce.

Developer Finep zlevnil některé byty, mimo jiné i v projektu Malý háj v pražských Štěrboholech
Developer Finep zlevnil některé byty, mimo jiné i v projektu Malý háj v pražských Štěrboholech | Foto: Finep
Čtěte také:
Podporu stavebního spoření vám nevezmou. Stát by tratil

Stavební spořitelny ke konci loňského roku evidovaly 988,35 tisíce úvěrů, což je meziroční nárůst uhruba o dvě procenta. Celkový objem úvěrů vzrostl loni o 17,6 procenta na 267,5 miliardy korun.

Poměr objemu úvěrů a naspořené částky se vloni zvýšil z 56,7 procenta na 64,4 procenta.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Netanjahu opět hovořil o plánu zabrání části Západního břehu

Izrael si nenechá ujít "historickou příležitost", aby rozšířil svou svrchovanost na části Západního břehu Jordánu, prohlásil dnes izraelský premiér Benjamin Netanjahu. O možné anexi židovských osad na okupovaném Západním břehu hovořil v posledních dnech několikrát. Jde rovněž o jeden z bodů, který je obsažen v koaliční dohodě nové izraelské vlády

Zdroj: ČTK
Další zprávy