Stát může přispět i na dojíždění za prací, chystá novou dávku pro nezaměstnané

ČTK ČTK
19. 10. 2015 14:40
Nový příspěvek na dojíždění za prací by mohli už brzy dostávat nezaměstnaní, kteří si najdou místo v jiném regionu. Návrh je součástí plánu ministerstva práce na podporu zaměstnanosti, s nímž se dnes seznámila vláda. Podle autorů návrhu je v místech s nejvyšším podílem nezaměstnaných nezbytná podpora "pracovní mobility".
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha / Ústí nad Labem - Nezaměstnaní, kteří si najdou místo v jiném regionu, by mohli už koncem letoška či začátkem příštího roku začít dostávat příspěvek na dojíždění za prací. Prodloužit by se mohlo i vyplácení příspěvků na mzdy u společensky účelných míst z 12 na 24 měsíců. S návrhy ministerstva práce a sociálních věcí na podporu zaměstnanosti se dnes na svém zasedání v Ústí nad Labem seznámila vláda.

Opatřeními chce resort bojovat hlavně proti dlouhodobé nezaměstnanosti. Lidí bez práce sice ubývá, ale roste podíl těch, kteří nemají místo déle než dva roky. V Česku tvoří 31 procent nezaměstnaných, v Ústeckém kraji 37 procent. Na konci prvního pololetí úřady práce evidovaly 451 400 uchazečů o práci, z nich 53 700 bylo v Ústeckém kraji. Zatímco v republice se nezaměstnanost pohybuje kolem šesti procent, v Ústeckém kraji přesahuje devět procent.

Podle autorů návrhů je v místech s nejvyšším podílem nezaměstnaných nezbytná podpora "pracovní mobility". Ministerstvo proto připravuje zavedení nové dávky. "Uchazeči o zaměstnání bude poskytován finanční příspěvek v případě, kdy nalezne pracovní uplatnění v jiném regionu, než je jeho bydliště. Výše příspěvku bude vymezena pásmy vzdálenosti místa výkonu práce od místa pobytu," uvedlo ministerstvo. Zohlední se přitom podíl nezaměstnaných, složení pracovních míst, počet uchazečů na volné pozice či možnost dopravy v regionu, kam bude chtít člověk dojíždět. Projekt by měl začít na konci letoška či na začátku příštího roku.

Resort připravuje i prodloužení příspěvků na mzdu u společensky účelných míst, a to z 12 na 24 měsíců. Zaměstnavatel může dostávat částku na celou pracovníkovu odměnu i s odvody. Nově by tuto podporu mohl získat na určitého člověka i opakovaně, pokud by hrozilo, že by tento zaměstnanec znovu skončil na úřadu práce bez naděje na jiné uplatnění.

Stát vyplácí i příspěvek na zřízení účelných postů. V oblastech s vysokou nezaměstnaností může dosahovat až šestinásobku průměrné mzdy. Pokud by vzniklo aspoň deset pozic, může na každou připadnout až osminásobek průměrné mzdy. Jinak je to čtyř- a šestinásobek.

V březnu příštího roku se ministerstvo práce chystá vyhlásit výzvu k předkládání projektů na pomoc lidem, jimž hrozí propouštění. Počítá se s rozdělením čtvrt miliardy korun. Vlastní projekty bude mít i úřad práce. Měl by se zaměřit na pracovníky ještě před jejich propuštěním a předem je nasměrovat do vhodných rekvalifikačních kurzů. Neměli by pak zůstat bez místa.

Do aktivní politiky zaměstnanosti - tedy do podpory zaměstnávání - má podle zprávy letos plynout téměř deset miliard korun.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Hasiči ve Zbůchu na Plzeňsku zasahují u úniku plynu, evakuovali 30 lidí

Hasiči v Plzeňské ulici ve Zbůchu na Plzeňsku zasahují u rozsáhlého úniku plynu z vyrovnávací nádrže. Podle řídícího důstojníka krajských hasičů plyn začal unikat asi před dvěma hodinami kvůli porušení opravované přípojky. Hasiči a policie podle něj z nejbližšího okolí úniku evakuovali asi 30 lidí. Doprava se odklání na obec Tlučná.

"Ulice na silnici I/26 i okolí ve vzdálenosti zhruba 150 m od místa nádrže je uzavřená," informovala policie na twitteru.

"My na místě situaci monitorujeme. A samozřejmě tady máme protipožární ochranu. Plyn neustále uniká a je tu i zástupce firmy, která to zde montovala," upřesnil řídící hasičů.

Další zprávy