Stát chce omezit daňové výhody u životního pojištění

František Mašek, Hospodářské noviny
28. 6. 2014 15:30
Ministerstvo chce výrazně omezit odpočty za peníze vydávané na spořicí složku investičního životního pojištění. Zůstaly by jen výhody pro příspěvky na krytí pojistných rizik.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Jan Langer

Praha – Miliony Čechů, kteří si nyní snižují daňový základ o investiční životní pojištění, čeká zřejmě od příštího roku změna k horšímu. Ministerstvo financí chce v rámci novely zákona o daních z příjmu tuto daňovou výhodu výrazně omezit.

U investičního životního pojištění je nyní možné z daní odepsat až 12 tisíc korun ročně. Podle ministerského návrhu by si bylo možné snížit daňový základ jen o peníze zaplacené na krytí pojistných rizik. Nikoli již tedy o peníze na takzvanou spořicí složku investičního životního pojištění, které jsou určeny na investice. Ty často tvoří většinu z uhrazeného pojistného.

Ministerstvo si od změny slibuje vyšší výběr daní řádově o miliardy korun. Návrh bude v nejbližší době posuzovat vláda a po ní Parlament.

Výhodnější než zvýšit plat

Podle ministerstva mimo jiné firmy využívají investiční životní pojištění ke zvýšení příjmů svých zaměstnanců, místo aby jim zvedly plat. Pro firmy je to výhodnější než zvyšování platů – z nich by musely platit větší odvody.

Změna se má týkat investičního životního pojištění, které platí za zaměstnance firmy, ale i fyzických osob, které si tuto pojistku platí samy.

Zatím není jasné, jestli se navrhovaná změna dotkne jen nových, nebo také již uzavřených smluv.

Z údajů České asociace pojišťoven vyplývá, že Češi koncem března sjednáno 6,13 milionu životních pojistek s předepsaným pojistným ve výši 11,73 miliardy korun. Většinu tvoří investiční životní pojištění.

Není to dlouhodobé spoření

Představitelé pojišťoven jsou pochopitelně proti a obávají se poklesu zájmu o tento produkt. Investiční životní pojištění by podle nich bylo proti jiným dlouhodobým spořicím produktům znevýhodněné – především vůči penzijním fondům působícím ve třetím pilíři, v nichž si bude možné dál ročně odepsat na daních až 12 tisíc korun.

„Předložený návrh jde proti slibům vládních politiků, podle nichž chce díky daňovým úlevám podpořit úspory na důchod,“ říká výkonný ředitel České asociace pojišťoven Tomáš Síkora.

Michal Žurovec z tiskového odboru ministerstva financí ale tento argument odmítá. Podle něho je nyní možné vybrat výnosy z investičního životního pojištění průběžně nebo již po několika letech. Podle Žurovce to tak dělá mnoho lidí, a je proto zpochybněn dlouhodobý charakter této investice jako formy úspor na stáří.

Zkuste to jinak

Síkora upozorňuje na to, že možnost odečítat si z daní pouze rizikovou složku investičního životního pojištění nemá v praxi žádný význam. Sama o sobě totiž žádný výnos navíc nepřináší, a nikoho proto možnost odepsat si tuto část daní nepřesvědčí, aby si spořil na penzi sám. Pokud tedy bude ponecháno daňové zvýhodnění u této rizikové složky, postrádá to podle Síkory smysl.

Domnívá se také, že snahu firem vyhnout se díky příspěvku na pojištění vyšším daním je možné řešit efektivnějším způsobem. Navrhuje například omezit určitý typ výplat nebo zavést specifické sankce – například vyšší srážkové daně při předčasných výběrech výnosů.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy