Startuje Nová zelená úsporám. Jednodušší a pro více lidí

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
31. 3. 2015 11:53
Podmínkou už není zateplení celého domu, stačí jen menší opatření. O příspěvek si budou moci říci i majitelé bytových domů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Irena Hošková

Praha - Program Nová zelená úsporám bude letos podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) jednodušší a otevřený širšímu okruhu žadatelů. Zaměří se i na ty, kteří chtějí provést jen menší opatření a nemají tolik peněz na zateplení celého domu.

Po dlouhé době si mohou o příspěvek na zateplení či výměnu oken říci i majitelé bytových domů, ale jen v Praze (ve zbytku republiky budou k dispozici evropské fondy). Další novinkou například je, že žadatelé nebudou muset používat předepsané seznamy výrobků a firem.

Program spustí ministerstvo a Státní fond životního prostředí už tuto středu. Skončí 31. října nebo dříve, pokud se vyčerpají peníze. Elektronický příjem žádostí začne 15. května.

Dotace i pro pražské bytovky

Lidé opět mohou žádat o dotace na energetické úspory a zateplení pro rodinné domy po celé republice a poprvé po pěti letech pro pražské bytové domy. Celkem bude k dispozici zhruba 1,1 miliardy korun, z toho 600 milionů by mělo jít na rodinné domy a půl miliardy na "bytovky".

Stát podpoří i opatření, které splní alespoň dvacetiprocentní energetickou úsporu - například kombinací výměny oken a jednoho dalšího dílčího opatření. Zavedením této možnosti se podle něj program otevře de facto bez rozdílu všem majitelům především rodinných domů.

Kratší lhůta pro vyřízení

Ministerstvo také slibuje, že se zkrátí lhůty pro vyřizování žádostí na fondu. Maximálně tři týdny má trvat schválení žádosti, tři týdny bude mít fond na kontrolu dokumentace a výpočet výše dotace, tři týdny pak na vyplacení dotace.

Nově budou lidé moct požádat o dotaci také na výměnu elektrického topení za tepelné čerpadlo a provést úsporná opatření i v rodinných domech nad 350 metrů čtverečních.

Zvýhodnění o deset procent pro obyvatele Moravskoslezského a Ústeckého kraje, které jsou více ekologicky zatíženy, podle Brabce zůstane.

Program v celkovém objemu 27 miliard do roku 2020 schválila v pondělí vláda.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Jablonec a Liberec odehrají v boji s pandemií imaginární derby

Fotbalisté Jablonce a Liberce sice kvůli pandemii nového koronaviru a přerušení ligy nebudou moci o prvním dubnovém víkendu odehrát plánované podještědské derby na hřišti, zápas se ale uskuteční aspoň imaginárně. Severočeští rivalové začnou v pondělí na odložené utkání prodávat vstupenky v hodnotě 100 korun a výtěžek věnují Krajské nemocnici v Liberci na podporu v boji s nemocí COVID-19.

Fanoušci si mohou v internetové síti Ticketstream kupovat lístky až do neděle, kdy se mělo derby původně hrát. Počet charitativních vstupenek není nijak omezen.

"Místo prestižní fotbalové bitvy se teď svádí jiný a mnohem zásadnější boj, a to boj o lidské životy. Nesvádí ho fotbalisté na zeleném trávníku, ale zdravotníci v nemocnicích. Jejich soupeř je bohužel obzvlášť zákeřný a o to jsou jejich statečné a obětavé výkony obdivuhodnější. V tom boji jim všichni musíme aspoň symbolicky pomoct," uvedly kluby ve společném prohlášení.

Fanoušci po zaplacení obdrží e-mailem speciální elektronickou vstupenku. "Poslouží vám jako stálá připomínka toho, že když to bylo třeba, nezůstali jste v ofsajdu. Věříme, že se v našem kraji najde dost lidí, kteří své zdravotníky v jejich zápase nenechají samotné. Pořiďte si svou vstupenku na derby proti koronaviru, pořiďte ji i svým blízkým. Nikdy nevíte, kdy někdo z nich pomoc zdravotníků bude taky potřebovat," dodali severočeští rivalové.

Podobnou iniciativu spustila nedávno Zbrojovka Brno, která se snaží vyprodat někdejší stadion Lužánky při imaginárním utkání se Slavií. Jde o připomínku slavného zápasu z října 1996, na který dorazilo 44.120 diváků, což je dodnes nejvyšší návštěva samostatné ligy. Výtěžek z virtuálních vstupenek získá na boj s koronavirem brněnská Fakultní nemocnice v Bohunicích.

Další zprávy