Startuje Nová zelená úsporám. Jednodušší a pro více lidí

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
31. 3. 2015 11:53
Podmínkou už není zateplení celého domu, stačí jen menší opatření. O příspěvek si budou moci říci i majitelé bytových domů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Irena Hošková

Praha - Program Nová zelená úsporám bude letos podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) jednodušší a otevřený širšímu okruhu žadatelů. Zaměří se i na ty, kteří chtějí provést jen menší opatření a nemají tolik peněz na zateplení celého domu.

Po dlouhé době si mohou o příspěvek na zateplení či výměnu oken říci i majitelé bytových domů, ale jen v Praze (ve zbytku republiky budou k dispozici evropské fondy). Další novinkou například je, že žadatelé nebudou muset používat předepsané seznamy výrobků a firem.

Program spustí ministerstvo a Státní fond životního prostředí už tuto středu. Skončí 31. října nebo dříve, pokud se vyčerpají peníze. Elektronický příjem žádostí začne 15. května.

Dotace i pro pražské bytovky

Lidé opět mohou žádat o dotace na energetické úspory a zateplení pro rodinné domy po celé republice a poprvé po pěti letech pro pražské bytové domy. Celkem bude k dispozici zhruba 1,1 miliardy korun, z toho 600 milionů by mělo jít na rodinné domy a půl miliardy na "bytovky".

Stát podpoří i opatření, které splní alespoň dvacetiprocentní energetickou úsporu - například kombinací výměny oken a jednoho dalšího dílčího opatření. Zavedením této možnosti se podle něj program otevře de facto bez rozdílu všem majitelům především rodinných domů.

Kratší lhůta pro vyřízení

Ministerstvo také slibuje, že se zkrátí lhůty pro vyřizování žádostí na fondu. Maximálně tři týdny má trvat schválení žádosti, tři týdny bude mít fond na kontrolu dokumentace a výpočet výše dotace, tři týdny pak na vyplacení dotace.

Nově budou lidé moct požádat o dotaci také na výměnu elektrického topení za tepelné čerpadlo a provést úsporná opatření i v rodinných domech nad 350 metrů čtverečních.

Zvýhodnění o deset procent pro obyvatele Moravskoslezského a Ústeckého kraje, které jsou více ekologicky zatíženy, podle Brabce zůstane.

Program v celkovém objemu 27 miliard do roku 2020 schválila v pondělí vláda.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 31 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy. Brabec to řekl novinářům.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy