Šrotovné dostanete i v Česku, ale musíte do bazaru

Veronika Skálová Veronika Skálová
2. 4. 2009 16:00
Autobazary se inspirovaly v zahraničí a nabízejí lidem šrotovné.
Dlouhé fronty zájemců sice před bazary nestojí, ale šrotovné rozhodně zaujalo.
Dlouhé fronty zájemců sice před bazary nestojí, ale šrotovné rozhodně zaujalo. | Foto: Martin Popelář

Brno - Devět evropských zemí už svým obyvatelům nabízí šrotovací prémii za likvidaci starého a nákup nového auta. Přízeň českého parlamentu si zatím tento příspěvek nezískal. Přesto si auto levnější o šrotovné mohou koupit i lidé v Česku.

Narozdíl od zbytku Evropy však tuto prémii nezískají při nákupu nového vozu, ale při koupi auta ojetého. Z vlastní vůle, jako marketingový tah, totiž začali šrotovné u nás nabízet některé autobazary.

"Tuhle nabídku jsme spustili v únoru, kdy se naše vláda nedokázala ke schválení šrotovného rozhoupat. Zimní období pro nás znamená vždycky útlum, takže jsme se rozhodli vyzkoušet tenhle marketingový krok," vysvětlila Barbora Matušáková z ostravského bazaru Auto Adler.

Lidé mohou získat slevu až 25 tisíc korun, pokud jako protihodnotu přivezou svůj starý vůz.

Šrotovné v korunách i v eurech

Jeden z největších českých autobazarů, AAA Auto, nabízí "šrotovné" od včerejška ve všech 16 provozovnách. Zákazníci mohou získat slevu od 10 do 50 tisíc korun, pokud přijedou ve starém pojízdném autě, které vlastnili před letošním 1. lednem.

A obdobné podmínky nabízí i bazar Auto Esa. "Nabídka platí pro všechny, kdo k nám přijedou v pojízdném, vlastním autě a vyberou si u nás jiné v ceně nejméně 80 tisíc. Šrotovné je vypláceno formou snížení prodejní ceny od 300 do tisíce eur," nastínil marketingový ředitel Auto Esa David Bohumínský.

Přestože bazar nabízí šrotovné teprve dva dny, zájem mezi lidmi je vidět. "Někteří lidé už nabídky využili, další se ptali na podmínky," dodal Bohumínský.

Na severu Moravy však šrotovné zatím větší zájem nevyvolalo. "Hodně jezdili Slováci, ale to samozřejmě skončilo se zavedením šrotovného na Slovensku. Ale musím přiznat, že jsme téhle nabídce nevěnovali přílišnou publicitu. Inzerujeme ji jen na našich stránkách," dodala Matušáková.

Krize? Ale prosím vás

Bez ohledu na to, zda se jedná o bazar v centru Prahy nebo Ostravy, se prodejci ojetých vozů shodnou, že o hospodářské krizi ve svém oboru zatím neslyšeli.

"Když se podívám půl roku zpět, tak rozhodně nejde o žádné poklesy, které by neodpovídaly sezóně. V zimě je zájem vždycky nižší. Rozhodně nebyl letos propad hlubší než jindy," podotkla Barbora Matušáková.

Auto Esa dokonce hlásí meziroční nárůst prodeje nejen za loňský rok, ale také za první čtvrtletí roku letošního. "Počty prodaných vozů stouply meziročně o 10 procent, výnosy dokonce o 12," uvedl Bohumínský.

Podle něj poznali v bazarech pokles zákazníků jen v listopadu, kdy se v médiích diskutovalo o tom, kam až spadnou ceny ojetých aut.

Čtěte také:

ČSSD uspěla se šrotovným, návrh je ve druhém čtení

Slováci si lebedí, díky šrotovnému ušetří i 5000 eur

Němci a jejich šrotovné zachránili prodej aut v Evropě

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy