Spotřebitelské půjčky zlevňují, zájemci ušetří za poplatky

Olga Skalková, Hospodářské noviny
13. 5. 2014 6:50
Úspora kvůli poklesu průměrné RPSN může klientovi s větším úvěrem ušetřit tisíce korun. V Česku se navíc rozmáhají různé benefity za řádné splácení.
Ilustrační obrázek.
Ilustrační obrázek. | Foto: komerční obsah

Praha – Banky snižují ceny, které jim lidé platí za půjčky na nákupy. Může za to hlavně postupné rušení poplatků k úvěrům, ke kterému je v Česku tlačí spotřebitelské iniciativy a vyšší konkurence.

Jasně to ukazuje vývoj průměrné úrokové sazby RPSN, do níž se promítají všechny náklady spojené se splácením - kromě úroků i poplatky. Poplatky nyní zvyšují průměrné úroky jen o 0,85 procentního bodu, což je nejméně od krize.

Samotná průměrná sazba RPSN se podle aktuální statistiky ČNB v prvním čtvrtletí pohybovala těsně nad 15 procenty. Před rokem byla o jeden procentní bod výše. Následně ale banky kvůli obavám ze soudů začaly rušit poplatky za vedení úvěrových účtů v řádu desítek korun měsíčně. V reakci na nové banky přibývá i institucí, které ustupují od poplatku až 1500 korun za poskytnutí půjčky.

Průměrná sazba ze statistiky ČNB je váženým průměrem a odvíjí se od objemu poskytnutých úvěrů. Nejvíce ji ovlivňuje Česká spořitelna a GE.

Odměny za řádné splácení

Úspora kvůli poklesu průměrné RPSN může klientovi s větším úvěrem ušetřit tisíce korun. Například u stotisícové půjčky na tři roky zaplatí skoro o dva tisíce korun méně než loni. Reálně to ale může být ještě méně.

V Česku se totiž rozmáhají různé benefity, kterými banky odměňují klienty za každý rok řádného splácení. Průměrná sazba nových půjček tak může být o několik procentních bodů nižší, než ukazuje statistika ČNB.

První s odměňováním klientů za řádné splácení přišla v Česku Air Bank a po ní Sberbank. Postupně je v rámci různých akcí následovaly Raiffeisenbank, Česká spořitelna, GE Money Bank a naposledy v březnu UniCredit Bank.

O poklesu průměrných úrokových marží bank na spotřebitelských úvěrech v prvním čtvrtletí se zmiňuje ČNB v dubnové zprávě nazvané Šetření úvěrových podmínek bank. Podle ní došlo i k uvolnění podmínek při schvalování spotřebitelských úvěrů.

Levnější úvěry se od poloviny května stanou ústředním motivem nové kampaně Air Bank. Ta letos nastavila RPSN na 10,4 procenta a klientům ji zvyšuje, až když úvěr nesplácí. Obdobně se sazby pohybují v Equa bank.

Po krizi se zájem zvyšuje

Zlevňování spotřebitelských půjček potvrzují lídři tohoto trhu Česká spořitelna a GE Money Bank.

„V případě GE Money Bank poklesla RPSN ze spotřebitelských úvěrů meziročně zhruba o dva procentní body. Už loni v březnu jsme odstranili poplatky za vedení úvěrového účtu a za zpracování úvěru. Od letošního února zvýhodňujeme klientům na nově uzavřených půjčkách úrokovou sazbu po každém roce splácení o jeden procentní bod,“ říká Pavel Zúbek, mluvčí GE Money Bank.

Česká spořitelna průměrnou RPSN neuvedla, ale její pokles také potvrzuje. „Primárně je způsoben akčními nabídkami, které jsme klientům představili začátkem roku,“ říká Zuzana Fořtová z tiskového oddělení České spořitelny. Podle ní spořitelna v rámci těchto akcí zaznamenává nárůst zájmu bonitních klientů o vyšší úvěry s výhodným úrokem.

Letošek je prvním rokem po krizi, kdy oživuje zájem o spotřebitelské půjčky. Česká spořitelna v prvním čtvrtletí poskytla spotřebitelské úvěry za 5,9 miliardy korun. V meziročním srovnání je to o 28 procent víc. V GE Money Bank si lidé půjčili 2,9 miliardy korun, což je meziroční růst o 23 procent. Ze statistik ČNB se ukazuje, že po letech si lidé víc půjčili, než na úvěrech splatili.

Najděte si nejvýhodnější půjčku podle sazby a poplatků! Zkuste nezávislý porovnávač.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Fotbalisté Turína uhráli remízu na Laziu a zachránili se, sestupuje Benevento

Fotbalisté FC Turín uhráli v dohrávce 25. kola italské ligy bezgólovou remízu na hřišti Lazia Řím, jež v závěru nastřelilo dvě tyče, a zachránili se v Serii A. Nejvyšší soutěž jako třetí opouští Benevento, které se připojí už k dříve známým sestupujícím Crotone a Parmě.

Turín získal potřebný bod navzdory tomu, že v posledních minutách čelil velkému tlaku favorizovaného Lazia. V 84. minutě domácí kanonýr Ciro Immobile nastřelil z penalty jen tyč, stejně jako v šesté nastavené minutě hlavou Manuel Lazzari.

Kolo před koncem tak Turín získal čtyřbodový náskok před osmnáctým Beneventem, které trénuje bývalý hvězdný útočník Filippo Inzaghi. Lazio vedené jeho mladším bratrem Simonem skončí šesté a bude hrát v příští sezoně Evropskou ligu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V Praze Kbelích dnes večer přistál první ze dvou nových letounů CASA pro českou armádu. Modernizovaný model doplní nynější flotilu čtyř letounů

Zdroj: ČTK
Další zprávy