Spotřebitelské půjčky zlevňují, zájemci ušetří za poplatky

Olga Skalková, Hospodářské noviny
13. 5. 2014 6:50
Úspora kvůli poklesu průměrné RPSN může klientovi s větším úvěrem ušetřit tisíce korun. V Česku se navíc rozmáhají různé benefity za řádné splácení.
Ilustrační obrázek.
Ilustrační obrázek. | Foto: komerční obsah

Praha – Banky snižují ceny, které jim lidé platí za půjčky na nákupy. Může za to hlavně postupné rušení poplatků k úvěrům, ke kterému je v Česku tlačí spotřebitelské iniciativy a vyšší konkurence.

Jasně to ukazuje vývoj průměrné úrokové sazby RPSN, do níž se promítají všechny náklady spojené se splácením - kromě úroků i poplatky. Poplatky nyní zvyšují průměrné úroky jen o 0,85 procentního bodu, což je nejméně od krize.

Samotná průměrná sazba RPSN se podle aktuální statistiky ČNB v prvním čtvrtletí pohybovala těsně nad 15 procenty. Před rokem byla o jeden procentní bod výše. Následně ale banky kvůli obavám ze soudů začaly rušit poplatky za vedení úvěrových účtů v řádu desítek korun měsíčně. V reakci na nové banky přibývá i institucí, které ustupují od poplatku až 1500 korun za poskytnutí půjčky.

Průměrná sazba ze statistiky ČNB je váženým průměrem a odvíjí se od objemu poskytnutých úvěrů. Nejvíce ji ovlivňuje Česká spořitelna a GE.

Odměny za řádné splácení

Úspora kvůli poklesu průměrné RPSN může klientovi s větším úvěrem ušetřit tisíce korun. Například u stotisícové půjčky na tři roky zaplatí skoro o dva tisíce korun méně než loni. Reálně to ale může být ještě méně.

V Česku se totiž rozmáhají různé benefity, kterými banky odměňují klienty za každý rok řádného splácení. Průměrná sazba nových půjček tak může být o několik procentních bodů nižší, než ukazuje statistika ČNB.

První s odměňováním klientů za řádné splácení přišla v Česku Air Bank a po ní Sberbank. Postupně je v rámci různých akcí následovaly Raiffeisenbank, Česká spořitelna, GE Money Bank a naposledy v březnu UniCredit Bank.

O poklesu průměrných úrokových marží bank na spotřebitelských úvěrech v prvním čtvrtletí se zmiňuje ČNB v dubnové zprávě nazvané Šetření úvěrových podmínek bank. Podle ní došlo i k uvolnění podmínek při schvalování spotřebitelských úvěrů.

Levnější úvěry se od poloviny května stanou ústředním motivem nové kampaně Air Bank. Ta letos nastavila RPSN na 10,4 procenta a klientům ji zvyšuje, až když úvěr nesplácí. Obdobně se sazby pohybují v Equa bank.

Po krizi se zájem zvyšuje

Zlevňování spotřebitelských půjček potvrzují lídři tohoto trhu Česká spořitelna a GE Money Bank.

„V případě GE Money Bank poklesla RPSN ze spotřebitelských úvěrů meziročně zhruba o dva procentní body. Už loni v březnu jsme odstranili poplatky za vedení úvěrového účtu a za zpracování úvěru. Od letošního února zvýhodňujeme klientům na nově uzavřených půjčkách úrokovou sazbu po každém roce splácení o jeden procentní bod,“ říká Pavel Zúbek, mluvčí GE Money Bank.

Česká spořitelna průměrnou RPSN neuvedla, ale její pokles také potvrzuje. „Primárně je způsoben akčními nabídkami, které jsme klientům představili začátkem roku,“ říká Zuzana Fořtová z tiskového oddělení České spořitelny. Podle ní spořitelna v rámci těchto akcí zaznamenává nárůst zájmu bonitních klientů o vyšší úvěry s výhodným úrokem.

Letošek je prvním rokem po krizi, kdy oživuje zájem o spotřebitelské půjčky. Česká spořitelna v prvním čtvrtletí poskytla spotřebitelské úvěry za 5,9 miliardy korun. V meziročním srovnání je to o 28 procent víc. V GE Money Bank si lidé půjčili 2,9 miliardy korun, což je meziroční růst o 23 procent. Ze statistik ČNB se ukazuje, že po letech si lidé víc půjčili, než na úvěrech splatili.

Najděte si nejvýhodnější půjčku podle sazby a poplatků! Zkuste nezávislý porovnávač.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sanitka srazila v Praze na přechodu chodkyni, žena je vážně zraněná

Vážná zranění utrpěla ve středu večer chodkyně, kterou na pražských Vinohradech srazila převozová sanitka, řekla mluvčí pražské zdravotnické záchranné služby Jana Poštová. Policisté zjišťují okolnosti nehody a žádají případné svědky, aby se jim přihlásili, uvedla mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová.

Auto osmadvacetiletou chodkyni srazilo na křižovatce Anglické a Londýnské ulice kolem 19:40, řekla policejní mluvčí. Neupřesnila, zda se nehoda odehrála na přechodu.

Záchranáři sraženou ženu odvezli do nemocnice. "Utrpěla mnohočetná poranění," uvedla Poštová. Zdůraznila, že se nejednalo o vozidlo pražských záchranářů.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Při útoku u amerického Pentagonu zemřel policista i útočník, motiv je nejasný

Na autobusové zastávce uvnitř komplexu amerického ministerstva obrany v úterý zaútočil muž na člena ochranky Pentagonu a zabil ho. Sedmadvacetiletý pachatel pak následně zemřel při přestřelce. Podrobnosti incidentu, který si vynutil dočasné uzavření celého sídla amerického ministerstva obrany, zatím nejsou jasné, federální vyšetřovatelé nicméně sestavují profil útočníka a snaží se přijít na motiv jeho činu, napsala agentura AP.

Pachatelem byl podle několika vyšetřovatelů zřejmě Austin William Lanz. Podle nejmenovaných zdrojů AP se rozběhl na člena ochranky Pentagonu George Gonzaleze a pobodal ho do krku. Další policisté na místě útočníka následně zastřelili.

K útoku došlo na zastávce v bezprostřední blízkosti budovy Pentagonu, která je přestupní stanicí mezi metrem a řadou autobusových linek, a jíž denně prochází tisíce zaměstnanců ministerstva.

Mluvčí ministerstva obrany na úterní tiskové konferenci nechtěl médiím sdělit ani základní okolnosti útoku, jen zmínil, že byl napaden policista a že došlo k přestřelce. Nevyloučil také teroristický ani jiný motiv s tím, že nechce zasahovat do probíhajícího vyšetřování. Bližší informace neposkytl ani Federální úřad pro vyšetřování (FBI).

Zdroj: ČTK
Další zprávy