reklama
 
 

Spořicí účty: Úroky dál padají, nad jedno procento dostanou jen aktivní klienti

2. 4. 2016 11:13
Zuno Bank sníží na začátku dubna úrokové sazby na spořicích účtech. Banky nestojí o další vklady a nepotřebují být nejvýhodnější na trhu. Nadprůměrné sazby nad jedno procento dostanou jen ti, kdo u bank využívají i další služby.

Praha – Pád úrokových sazeb na spořicích účtech v Česku pokračuje i v dubnu. Banky mají velké množství vkladů, další nepotřebují, takže o pozici jedničky na trhu - pokud jde o nejvyšší nabízenou sazbu na spoření - dnes nikdo nestojí.

Nízké úroky na celém evropském trhu sice dělají radost třeba lidem s hypotékou a půjčkami obecně, ale střadatelům přináší další špatné zprávy.

Nejnověji Zuno a Sberbank

Zuno Bankoznámila klientům, že sazby sníží od 7. dubna. "Problém současné situace tkví v tom, že na trhu je příliš peněz a lidé si vytvářejí velké úspory. Kvůli tomu je čím dál těžší tyto peníze někam umístit, aby se zhodnocovaly, a jejich hodnota klesá. To má za následek nižší příjmy pro banky a následně i nižší úrokové sazby, které mohou banky klientům poskytnout," vysvětluje lidem v dopise.

Lidem, kteří v Zuno jen spoří, klesne úrok na Spoření Plus z rovného procenta na 0,6 procenta (pro vklady do 300 tisíc korun), na běžném spořicím účtu klesne sazba z 0,5 na 0,3 procenta. Kdo v bance má i lepší běžný účet (za který buď platí měsíční paušál, nebo ho aktivně využívá a má ho zdarma), tomu sazba na Spoření Plus klesne z 1,5 na 1,1 procenta (pro vklady do 300 tisíc korun). Na běžném spořicím účtu klesne sazba z 0,8 na 0,6 procenta.

Změnu k horšímu oznámila klientům také Sberbank. Ta od května změní pásma úročení. Lidé, kteří v bance jen spoří a nevyužívají další služby, tak dostanou úrok 0,73 procenta už jen na vklady do 150 tisíc korun. Nyní je hranice na 300 tisících. Vyšší vklady jsou úročeny sazbou 0,43 procenta.

Víc jen pro "aktivní"

Nadprůměrné sazby nad jedno procento dnes na spořicích účtech dávají banky jen těm klientům, kteří využívají i další služby. Platí to o všech pěti bankovních nabídkách s úrokem nad jedno procento.

Po změně v Zuno Bank bude nejvýhodnější na trhu spořicí účet Hit od Equa bank. Sazbu 1,25 procent ovšem dostane jen ten, komu na běžný účet do Equa přijde v měsíci alespoň deset tisíc korun, nebo zaplatí třikrát v měsíci kartou od Equa u obchodníka. Sazba se také vztahuje jen na vklady do 200 tisíc korun.

Další v pořadí je Air Bank, která sazby snižovala v březnu. Ta dává úrok 1,2 procenta na vklady do 250 tisíc všem, kteří v měsíci alespoň pětkrát zaplatí její kartou u obchodníků.

Raiffeisenbank pak nabízí na eKontu Flexi 1,1 procenta na vklady do 150 tisíc. eKonto Flexi je ale k dispozici jen s účty, které jsou buď zpoplatněné, nebo zdarma jen při aktivním využívání. A stejně je to ve Sberbank, která na Fér spoření Plus dává sazbu 1,03 procenta na vklady do 300 tisíc korun.

Na spořicích účtech, u kterých si banky nekladou podobné podmínky, dostanete nejlepší úrok v Air Bank a Expo Bank (0,9 procenta). Největší banky se pohybují hluboko pod touto hranicí, nejvíce z nich nabízí Česká spořitelna (0,4 procenta).

Na spořicí účet patří rezerva - peníze, které můžete kdykoli potřebovat. Další úspory, které budete potřebovat až za několik let (třeba na důchod), mohou vydělávat jinde. Například na penzijním připojištění, stavebním spoření nebo v podílových fondech.

autor: Jiří Hovorka | 2. 4. 2016 11:13

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama