Spořicí účty mají novou jedničku. Který vydělá nejvíc?

Petr Kučera Petr Kučera
21. 1. 2011 6:15
Vyberte si nejlepší spořicí účet nebo termínovaný vklad
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Bezplatné spořicí účty mají po dvou a půl měsících staronovou jedničku. Mezi bankami se na čelo žebříčku vrátila Axa. A to přesto, že nabízený úrok 1,85 procenta ročně je nižší než vloni na podzim.

Ještě vyšší úrok - dva procenta ročně - nabízí korun mBank, ale jen pro vklady do 100 tisíc. Pro dosažení 2% sazby je však nutné splnit několik podmínek, mimo jiné utratit platební kartou mBank alespoň 4000 korun měsíčně.

Banka Wüstenrot, která v listopadu nabídla nový spořicí účet s výrazně nadprůměrnou sazbou, nevydržela na čele žebříčku ani čtvrt roku. O prvenství přišla tento týden, kdy své úroky podruhé během posledního měsíce snížila.

Mezi spořením, nabízeným jako bonus pouze k placeným běžným účtům, si u stotisícového vkladu nejlépe vede nabídka pod značkou Partners. U nižších vkladů patří k nejvýhodnějším i Česká spořitelna, u vyšších pak UniCredit Bank.

Foto: Aktuálně.cz
Nejlepší spořicí účet a termínovaný vklad teď najdete rychle
a jednoduše. Zkuste novou online kalkulačku MůjBankéř na Aktuálně.cz a spočítejte si, kolik opravdu vyděláte!

Wüstenrot má už tři různé varianty

Spořicí účet od Wüstenrot startoval v listopadu se základní sazbou 2,6 % a ve zvýhodněné variantě (při nevybírání vkladu po určitou dobu) nabízel až 3% úrok, tedy výrazně nad průměrem trhu.

Těsně před Novým rokem však základní sazba spadla na dvě procenta. A po dalších třech týdnech nyní klesla na 1,8 %.

Dosavadním klientům nicméně banka ponechala starší, tedy vyšší úroky. V praxi tak vedle sebe nabízí tři různé varianty spořicího účtu, nově si lze objednat jen ten "nejnižší". Také sazby na starších účtech ale může banka kdykoliv změnit.

Výjimkou jsou pouze lidé, kteří si sazbu takzvaně zafixovali díky závazku, že si peníze po určitou dobu nevyberou. Těm banka nadále garantuje původní sazbu až do konce smluveného období.

Novým klientům (při objednávce od 17. ledna) však Wüstenrot toto úrokové zvýhodnění snížila. Kdo se rozhodne zafixovat vklad na jeden rok, tedy nebude po dobu 12 měsíců z účtu vybírat, získá bonus 0,2 procentního bodu (dosud 0,4). Při fixaci na devět měsíců se k základní sazbě připočte 0,15 bodu (dosud 0,3), na šest měsíců 0,1 (dosud 0,2) procenta a na tři měsíce 0,05 procenta (dosud 0,1).

Zmíněnou základní sazbou - nyní 1,8 % - se úročí jen zůstatky nad 30 tisíc (a do pěti milionů). Pro nižší či vyšší vklady nadále platí úrok jen 0,1 %. Oproti některým konkurentům však banka uplatňuje výhodnější pravidlo, že vyšší sazbou pro zůstatky od 30 tisíc korun úročí celý vklad, nikoliv jen část přesahující tuto hranici.

Wüstenrot nově nabízí také bezplatný běžný účet, jeho funkce jsou ale zatím dost omezené (podrobněji v tomto článku).

Nové jedničky? Záleží na podmínkách

Axa je tedy znovu jedničkou pro klienty, kteří chtějí spořicí účet zdarma (tedy bez nutnosti současně platit za běžný účet), s možností okamžitého výběru a bez komplikujících podmínek.

Vloni v únoru vstupovala na trh se základní sazbou 2,5 % ročně, od června ji snížila na 2,0 % a od letošního ledna na 1,85 %.

Zmíněná sazba platí pro vklady do jednoho milionu korun. Pro případnou část vkladu přesahující jeden milion naopak sazba od ledna vzrostla z dřívějších 0,5 % na 1,1 %.

Banka také od letošního roku zrušila věrnostní bonus ve výši 0,5 %, který vyplatila ke konci loňského roku klientům, jejichž průměrný zůstatek na účtu přesáhl 40 tisíc korun.

Pozor na způsob úročení

  • Sazby spořicích účtů a další podmínky jsou čím dál víc komplikovanější. Zájemci by si měli dát pozor nejen na nutnost vedení (placeného) běžného účtu u některých bank nebo rozdílné poplatky za výběr z účtu, ale také na takzvané pásmové úročení.
  • Banka například láká na sazbu až tři procenta, ta se však týká jen části vkladů přesahujících 150 tisíc korun. Nižší část vkladu je úročena třeba jen jedním procentem. Příkladem jsou účty od UniCredit Bank (Partners).
  • O trochu přehlednější je druhý typ pásmového úročení. Například u Poštovní spořitelny se vklady do 49 999 korun úročí jen 0,10 procenty, ale přesáhne-li zůstatek 50 tisíc, pak se celý vklad (nikoliv tedy jen část přesahující tuto částku) úročí 1,8 procenty.
  • I druhý zmíněný typ dokáže být záludný, pokud jej banka použije opačně. Příkladem je spoření eMax Plus od mBank, která vklady do 100 tisíc úročí dvěma procenty, vyšší vklady už ale jen 0,5 procenty. Jakmile tedy zůstatek přesáhne 100 tisíc, celý vklad - nikoliv jen tato část - se úročí výrazně méně.

Ještě o trochu vyšší úrok než u Axa lze získat u mBank. K dosažení 2% sazby je ale nutné splnit několik podmínek. Především musíte platební kartou mBank zaplatit u obchodníků nebo na internetu alespoň 4000 korun měsíčně. Zvýhodnění si musíte výslovně objednat (lze to ale jednoduše online). Navíc jakmile zůstatek překročí 100 tisíc korun, sazba spadne na podprůměrných 0,50 %.

Nadprůměrně úročený spořicí účet nabízí také malá banka Waldviertler Sparkasse von 1842. Dvěma procenty se ale úročí jen část zůstatku do 59 999 korun, zbytek pak nižšími sazbami. "Zdarma" je navíc jen k běžnému účtu, jinak přijde vedení na 20 korun měsíčně. K založení je potřeba návštěva některé ze šesti poboček na jihu Čech nebo Vysočiny.

Za jedničky na trhu lze v určitých případech nazvat i některé další banky - podle výše zůstatku zejména UniCredit (včetně značky Partners) a Českou spořitelnu.

Jejich spořicí účty jsou sice teoreticky zdarma, ale jen při současném placení za běžný účet ve stejné bance. Navíc i jejich systém úročení není pro řadu laiků na první pohled úplně přehledný.

"Výrazně zvýšila úroky" a polepšila si k průměru

Žebříček nejlepších termínovaných vkladů má - při spoření do půl milionu korun - jasného vítěze v Evropsko-ruské bance. Podle informací na webu si jej lze založit snadno, zdarma a bez omezujících podmínek.

Jak vyplývá z online kalkulačky MůjBankéř Aktuálně.cz, solidní úrok na termínovaném vkladu nabízejí také Wüstenrot a Volksbank (ve druhém případě pouze u varianty k placenému běžnému účtu).

Foto: Aktuálně.cz
Nejlepší spořicí účet a termínovaný vklad teď najdete rychle
a jednoduše. Zkuste novou online kalkulačku MůjBankéř na Aktuálně.cz a spočítejte si, kolik opravdu vyděláte!

O "výrazném navýšení úrokových sazeb na termínovaných vkladech" informovala v lednu formou tiskové zprávy také Raiffeisenbank. Klienty láká na maximální sazbu až tři procenta a na tvrzení, že "ve vybraných pásmech nabízí nejvyšší sazby na trhu".

Ve skutečnosti patří i zvýšené sazby Raiffeisenbank při spoření do půl milionu korun k průměru na trhu. Mezi špičku patří až při vkladech přes půl milionu korun, nicméně kromě Evropsko-ruské banky jí v tomto pásmu předčí i J&T Bank.

Na avizovaná tři procenta dosáhne klient Raiffeisenbank pouze v jediném případě - při vkladu nejméně půl milionu korun na čtyři roky. Ani v tomto případě ale není absolutní jedničkou na bankovním trhu.

Zkuste kampeličky

Pro toho, kdo se nebojí slova kampelička, nabízí nejvýhodnější spořicí účet i nadále Metropolitní spořitelní družstvo. A to přesto, že jeho sazba klesla od Nového roku ze 3,3 % na 2,8 %. Lepší úrok než banky nabízí také družstvo Unibon - sazba spořicího účtu zůstává na 2,2 % ročně.

Vyšší sazby než u bank nabízí kampeličky také na termínovaných vkladech, sazby se u vyšších a "delších" vkladů pohybují mezi čtyřmi a pěti procenty - kromě už zmíněných jde hlavně o záložny Artesa, WPB Capital či Akcenta.

Dodejme, že vklady v kampeličkách jsou pojištěny zcela stejně jako v bankách, tedy od letošního roku až do výše 100 tisíc eur.

Foto: Ludvík Hradilek
Čtěte také:
Stavební spoření: Podpora klesne, pak se zase zvýší
Známe nejvstřícnější banku v Česku. Tady jsou výsledky
Drahou banku teď opustíte snadněji, slibuje nováček

 

Právě se děje

Další zprávy